Náš fanoušek Lukáš Kobylík vyhrál na facebookovém profilu Windows CZ možnost podělit se na tomto blogu s tím, jak každý den využívá Windows 8.1. Přečtěte si čtvrtý z jeho skvělých tipů, který se zabývá novým uživatelským rozhraním. (Na těchto odkazech najdete první, druhý a třetí tip.) 

Když vyšel Windows 8, říkal jsem si, že budu Windows Store aplikace využívat spíš na tabletu.
Nakonec je opak pravdou. Kvůli jednoduchosti a jejich rychlosti si i na počítači častokrát vyberu spíš aplikaci Pošta, než načítat stránky s e-mailem.
Před Windows 8.1 jsem moc Facebook nepoužíval. Neměl jsem ani moc času vše pročítat.
Dnes už si můžu stejně jako na Windows Phone připnout na úvodní obrazovku to, co mě zajímá. Mám na telefonu, na tabletu i na počítači skupinu dlaždic s přáteli a FB stránkami, jejichž novinky mě nejvíc zajímají. Když napíšou něco nového, hned se to zobrazí na dlaždici ve Startu.

Ovládací tlačítka
Výhodou těchto aplikací taky je, že se z nich dá velice snadno sdílet nebo z nich hned tisknout. Všechny tyto věci se dělají stejně, v ovládacích tlačítkách v pravé části obrazovky, které si zobrazím najetím myší do pravého rohu obrazovky nebo posunutím prstu z pravého okraje obrazovky.
Skvělým příkladem je třeba to, když otevřu pdf. Zobrazím si panel ovládacích tlačítek a můžu vybrat zařízení, svou tiskárnu a hned tisknout. Takto bych si mohl vytisknout i například mail v aplikaci Pošta nebo třeba stránku v celoobrazovkové verzi Internet Exploreru. Velice rychlé a jednoduché.
Můžu odtud taky nastavit, jak se bude obraz zobrazovat na připojené obrazovce nebo např. přehrát film v Xboxu.

Nejvíc vytížená jsou u mě asi tlačítka Sdílet, Nastavení a Hledat.
Přes sdílení se může vytvořit sám snímek obrazovky a hned jej odeslat třeba mailem nebo na Facebook.
Když už jsem byl u toho pdf, tak i u něj často používám sdílení, protože jej takto můžu hned velice snadno odeslat.
Sdílet můžu taky třeba odkaz v celoobrazovkové verzi IE, počasí z aplikace Počasí, fotky z aplikace Fotky nebo třeba i odkaz na otevřenou aplikaci na Windows Store.
Tip: Sdílení zobrazíte i klávesovou zkratkou Win + h

Nastavení v tomto panelu se mění podle toho, co je zrovna otevřené.
Není potřeba složitě hledat, kde se co nastavuje. Mám to vždy v panelu ovládacích tlačítek.
Dolní část nastavení se nemění a zůstává stejná. Jas displeje, připojení, hlasitost, oznámení, vypnutí, klávesnice a přechod do Nastavení počítače.
Tip: Nastavení zobrazíte i klávesovou zkratkou Win + i

Výborné je nové hledání ve Windows 8.1.
Vyhledává napříč nastavením, soubory, ale i na internetu. To, kde bude vyhledávat si můžeme nastavit. Často toto vyhledávání používám na přehávání hudby. Napíšu jen název a vyberu si z vyhledaného seznamu. Taky na rychlý přístup k nastavení. Stačí napsat třeba myš a hned mám nastavení myši. A pro víc nastavení myši přepnu do vyhledávání nastavení.
Co jsem začal v poslední době používat, je vyhledávání na internetu rovnou z Windows 8.1. Je to rychlé a hned po ruce. Například když třeba potřebuju nějaký obrázek, stačí napsat to, co hledám do vyhledávacího políčka a vybrat webové obrázky. Pak jde vyhledávání ještě upřesnit.

Když něco vyhledám a stisknu Enter, tak se otevře aplikace s vyhledáváním. Zobrazí se vyhledané věci v počítači, které se dokonce seřadí podle toho, jestli jde o nastavení, soubory, videa atd. A vyhledá i výsledky na internetu.


Tip: Vyhledávání otevřete taky pomocí klávesové zkratky:
Win + q – všude
Win + w – nastavení
Win + f – soubory

Tip: Získávání návrhů z internetu jde vypnout v Nastavení počítače v záložce Hledání a aplikace. Tady oodškrtnete Získávat návrhy hledání a webové výsledky z Bingu.
Teď i když při vyhledávání stisknete Enter a otevře se aplikace se všemi výsledky vyhledávání, bude vyhledávat pouze v počítači.

Aplikace a hry
Často využívám toho, že si můžu spustit stejnou aplikaci i na Windows tabletu i na Windows počítači.
Hodně aplikací je docela zajímavých a třeba takovou aplikaci Microsoft Project Siena nebo hru Minion rush můžu spustit na obobu těchto zařízeních.
Ty aplikace a hry jsou většinou přizpůsoboné pro několik typů ovládání. Třeba i ten Minion rush dává na výběr mezi ovládáním dotykovým, gamepadem nebo klávesnicí.

Máme tak i na počítači na výběr nejen z aplikací klasické pracovní plochy, ale i z aplikací z Windows Store.

Tady vám napíšu moje oblíbené aplikace a hry, které používám i na tabletu i na počítači. K některým jsem napsal i nějaké popisky.

Aplikace

 • Pošta
 • Počasí
 • Hudba – používám jej i na počítači jako takový “jukebox“ na výběr hudby.
 • Kalendář
 • Mapy
 • Microsoft project Siena – doporučuji vyzkoušet. Tvorba aplikací pro Windows 8.1 bez nutnosti znalosti programování
 • Shazam – rozpoznávání hudby
 • ČT 24, ČT 4 – zprávy na dlaždici i v aplikaci, online vysílání
 • Play.cz – online rádia, dlaždice zobrazuje zprávy
 • Musictube – hudební videoklipy
 • Rss reader live – rss čtečka upozorní na nové články na dlaždici a notifikací

Hry

 • Drift mania
 • Aspahlt 8
 • Adera – hra i s českým dabingem
 • Hill climb racing
 • Cut the rope
 • Angry birds
 • Minion rush
 • Miny
 • Solitaire
 • Nesbox – emulátor starých videoher

Co k tomu říct závěrem? Windows 8.1 je pro mě skvělým nástrojem pro zábavu, ale i tvorbu. Ke konzumaci obsahu, jednoduché prohlížení stránek a posílání pošty, rychlé sdílení přes Windows Store aplikace, ale i k práci na běžné ploše s mými aplikacemi pro tvorbu.

S Windows 8.1 je díky novým možnostem můj softwarový svět přesně takový, jaký potřebuji.

Lukáš Kobylík