Tipy našeho fanouška Lukáše: Synchronizace ve světě Windows

Tipy našeho fanouška Lukáše: Synchronizace ve světě Windows

 • Comments 11
 • Likes

Náš fanoušek Lukáš Kobylík vyhrál na facebookovém profilu Windows CZ možnost podělit se na tomto blogu s tím, jak každý den využívá Windows 8.1. Přečtěte si třetí z jeho skvělých tipů, který se zabývá synchronizací. (Na těchto odkazech najdete první a druhý tip.) 

Jedna z mých nejoblíbenějších věcí, která se objevila s Windows 8. Jedna z věcí, kvůli které bych se už asi těžko vracel k Windows 7. Synchronizace.
Microsoft má svůj ''ekosystém'', do kterého patří Windows počítač a tablet, Windows Phone, a Xbox. Já mám Windows Phone 8, počítač a tablet s Windows 8.1, a to jakoby vzájemné ''spojení'' mezi ostatními zařízeními s účtem Microsoft jde opravdu poznat.
Synchronizace pomocí účtu Microsoft a SkyDrive (který se nově jmenuje OneDrive) je vážně super věc, a i když mám 3 různé zařízení - stolní počítač, tablet a mobil, mám svoje nastavení, svoje soubory a dokumenty pořád u sebe.

Synchronizace aplikací
Jak už jsem psal dřív, často používám kalendář ve Windows 8.1, ale to nejenom proto, že by mě na tu událost upozornil tablet nebo mobil, na kterém jsem si to nastavil, ale rovnou všechny zařízení. Událost se přenesla na všechny ostatní Windows zařízení s mým účtem Microsoft.
Kalendář používám skoro každý den. Když vím, že nesmím na něco zapomenout třeba hned další den. Na počítači si nastavím čas a den události a přesně tehdy mě upozorní mobil na to, že musím někam jít nebo třeba že nesmím zapomenout udělat webové stránky.

Upozornění na Windows Phone 

Upozornění na počítači a tabletuU kalendáře to ale samozřejmě nekončí.
Třeba v Počasí se synchronizuje nastavení měst, u Internet Exploreru se synchronizují oblíbené stránky, historie a záložky. Často si potřebuji na tabletu otevřít stránku, kterou mám (nebo jsem měl naposledy) zobrazenou v počítači a jediné co stačí udělat, je otevřít Internet Explorer a vybrat počítač, na kterém jsou nebo byly nějaké záložky otevřené.
Synchronizace funguje i u mnoha dalších aplikací.

Synchronizace her
Miny je moje nejoblíbenější hra s Windows. Od Windows 8 jsou v ní dokonce i achievementy a zajímavý mód dobrodružství. Ale co je důležité je to, že si ukládá dosažené skóre a odesílá jej do mého tabletu a Windows Phone telefonu, na kterém hra Miny vypadá skoro stejně jako na počítači a tabletu. Některé hry synchronizují i rozehrané pozice. Začnu na telefonu a pokračuji na počítači. Stejně to funguje u Solitaire a s dalšíma hrami s označením Xbox.

Stejné medaile v Minách ve Windows Phone


A stejné medaile v Minách ve Windows

Windows a Xbox
Přes Windows 8 a 8.1 jde v Xboxu spouštět například i hudba a filmy.
Stačí otevřít soubor v celoobrazovkové Windows 8 aplikaci, třeba Hudba, a najet myší do pravého rohu obrazovky nebo posunout prst z pravého okraje obrazovky, vybrat Zařízení > Přehrát a Zvolit Xbox.
Na Xboxu se hned začne přehrávat z vašeho počítače nebo tabletu.
Funguje to i u různých jiných aplikací např. na YouTube.
Další možnost, jak se připojit k Xboxu je aplikace SmartGlass. Tablet nebo Windows Phone telefon je potom jako druhá obrazovka s dalšími funkcemi ke hře nebo ovládání na Xboxu.

Zálohy nastavení z Windows počítače, tabletu a mobilu
Ve Windows 8.1 jde ukládat zálohy nastavení do cloudu. Každý, kdo si koupí zařízení s Windows a vytvoří si Microsoft účet, získá zdarma 7 GB místa na OneDrive, kde si může i sám ukládat své fotky, dokumenty, videa atd. přes internetový prohlížeč, prohlížeč souborů ve Windows nebo aplikaci pro mobil nebo tablet.

Na telefonu mám nastavené automatické odesílání fotek na OneDrive. Když něco vyfotím, mám to hned ve svém OneDrivu a ve složce OneDrive na počítači a tabletu. Kdo má Xbox, může si fotky hned prohlédnout i na Xboxu.
Mimo to zálohuje telefon i SMS, seznam aplikací a nastavení.
 Na tabletu, když si například nainstaluji nějakou aplikaci, nabízí mi její instalaci i počítač a naopak.

Tip: Na telefonu si zálohování nastavíte v nastavení, v záložce Zálohování.
Ve Windows 8.1 si automatické odesílání fotek nastavíte v Nastavení počítače > SkyDrive > Z fotoaparátu

 

Zálohování ve Windows Phone


Odesílání fotek ve Windows 8.1


Synchronizace Office

Na OneDrive se automaticky ukládají mé rozepsané texty ve Wordu a jiné rozpracované věci z Office. Dokonce si pamatuje, kde jsem skončil. Už se mi párkrát stalo, že se vypnula elektřina a já měl rozepsaný dokument. Protože se mi ale automaticky uložil, nic se nedělo.
Často mi to ulehčuje práci při psaní věcí do školy, jelikož v Officech ve Windows Phone, můžu něco snadno díky OneDrive dopsat ve Wordu na mobilu.

Ve škole jsem si dělal poznámky v Office online na OneDrivu. Doma mi Office nabídnul, jestli chci pokračovat a dokonce i přesné místo v dokumentu, kde jsem skončil.


Office Windows Phone a mé poslední dokumenty


Synchronizace nastavení

Dnes už nemusím nic zdlouhavě nastavovat jako dřív, každou věc zvlášť. Stačí si zvolit, co synchronizovat (např. Nastavení plochy, tapety, průzkumníka, myši, pokud nechceme synchronizovat hesla, stačí vypnout atd.), nastavím to jenom na jednom zařízení a zbytek se automaticky podle něj nastaví sám. 

Když jsem to zjistil poprvé, byl jsem vážně překvapený. Jednou, jsem musel Windows znova nainstalovat, a po instalaci si sám stáhl a znova nastavil mé původní nastavení. Velice ulehčená práce.


Jak nastavit, co synchronizovat

Nastavení Synchronizace si změníte velice jednoduše. Tím, že stačí najet myší do pravého rohu obrazovky nebo posunout prst z pravého okraje obrazovky, vybrat Nastavení > Změnit nastavení počítače.
V Nastavení počítače stačí vybrat SkyDrive (později OneDrive) a pak Nastavení synchronizace.

Co všechno teda můžeme synchronizovat:

 • rozložení dlaždic
 • nainstalované aplikace
 • nastavení aplikací, informace z her
 • vzhled prostředí, zamykací obrazovku a fotku
 • hesla, historii, oblíbené stránky, záložky
 • jazyky
 • nastavení průzkumníka, myši a další nastavení
 • zálohovat nastavení


Synchronizace mezi všemi Windows zařízeními je opravdu bezvadná věc, kterou využívám dennodenně. Zvlášť taky při focení. Fotím velice často a když dojdu domů, mám své fotky automaticky ve složce SkyDrive (OneDrive) na počítači.

Lukáš Kobylík

Comments
 • Díky za tipy. Dá se synchronizovat kalendář a úkoly, když na PC používám Outlook?

 • Mám 8.1 kde mám ve složce se svým jménem složky - videa, obrázky, záložky, a hlavně kontakty u nich mám obrázek, mail, narozeniny, adresu, poznámky, číslo na mobil, do práce apod. jak tyhle kontakty nahustim do telefonu ?

 • to Mirek:
  Není zač. :)
  Ano, pokud používáte na počítači stejný Microsoft účet (Outlook) jako na tabletu nebo v mobilu s Windows, automaticky se vše sesynchronizuje. :)

 • No, myslím, že to není nic tak převratného. Tyto (a mnoho dalších) věci si můžu na svých zařízeních od Apple synchronizovat také a dělám to již asi 3 rok. Samozřejmě nechci kritizovat, jen bych se chtěl zeptat, jestli má Windows 8 oproti synchronizačním schopnostem Apple zařízení nějakou výhodu?

 • Podruhé a naposled páč toto je jen chvála Microsoftu, který stejně jako všechny korporace prezentuje rádoby prozákaznické blbiny a dokáže jimi pěkně otrávit.
  Primárně: od vydání win 8.1 je nutné pro využití dnešního OneDrive příhlášení účtem Microsoft. Konec, tečka! Nehodlám poskakovat kolem počítače a ťukat do něj hesla. Tedy mé 25GB úložiště leží ladem a já změnil službu i poskytovatele.
  Co se týče ostatního: hezké, ne ale jedinečné. Takže když nemusím, neberu.
  Do třetice: systém (ne)využití Win Media Center v současném nastavení kdy nejde použít mimo verzi PRO je doslova na hovno...
  Co dodat? Slušná funkčnost Windovs 8.1 a trapná podpora i rozšíření. Tady už číst nebudu.

 • to Ondra:
  Microsoft má třeba vlastní e-mail, má vlastní online úložiště jehož součástí je také Office Online. Má vlastní konzoli Xbox, který je také synchronizovaný. (Třeba odehrané skóre nebo avatar.) Do Xboxu můžete streamovat třeba hudbu nebo videa z vašeho počítače nebo tabletu. Pak je zde také SmartGlas atp. :)

 • JOIN THE GREAT BROTHER HOOD ILLUMINATI TODAY. Do you desire wealth,riches,fame,spot light,powers.unlock your destiny by joining the illuminati order today,and earn $250,000 for member loyalty and $1,000,000 for championing the course of destiny. Interested persons should contact our agent with the following details:

  Email:illuminati.recruitment2014@gmail.com

 • JOIN THE GREAT BROTHER HOOD ILLUMINATI TODAY. Do you desire wealth,riches,fame,spot light,powers.unlock your destiny by joining the illuminati order today,and earn $250,000 for member loyalty and $1,000,000 for championing the course of destiny. Interested persons should contact our agent with the following details:

  Email:illuminati.recruitment2014@gmail.com

 • Poprosil bych o radu, jak si nastavit synchronizaci tabletu s W8.1 a telefonu s WP8.1.... Po synchronizaci mám totiž během letního období události posunuty o hodinu dříve...

 • Potřebovala bych radu. Zkoušela jsem i Microsoft podporu, ale taky nepomohli.
  Mám telefon Nokia Lumia. U kontaktů jsem doplnila data narození, ale upozornění
  na narozeniny se nepřetahuje do outlook kalendáře. Zaškrtnutý ho mám. Nefunguje to
  ani při zadávání online přes Microsoft účet. Díky za radu.

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment