Náš fanoušek Lukáš Kobylík vyhrál na facebookovém profilu Windows CZ možnost podělit se na tomto blogu s tím, jak každý den využívá Windows 8.1. Přečtěte si druhý z jeho skvělých tipů. První je zde.

Další článek od našeho fanouška Lukáše představuje možnosti nastavení výchozích aplikací, nastavení chování Internet Exploreru, Windows Store verze Skypu a Skype klasické pracovní plochy.

Ahoj všichni :)


Dneska mám pro vás docela užitečný tip o verzích Skypu a nastavení výchozích aplikací. Třeba si budete chtít nastavit, aby se vám neotevíraly některé soubory v nových Windows 8 aplikacích, ale v těch na ploše jako ve Windows 7 nebo nainstalovat Skype klasické pracovní plochy. A jak na to?

Od Windows 8 máme na výběr mezi aplikacemi klasické pracovní plochy, jaké znáte z Windows 7, a novými aplikacemi z Windows Store.

Když jsem poprvé nainstaloval Windows 8 a chtěl jsem si přehrát písničku, Windows mi sám pomocí notifikace v pravém horním rohu při prvním otevření nějakého souboru nabídl, v čem chci příště tento typ souboru otevírat.

Tohle oznámení o výběru programu se zobrazí, i když nainstaluji nějaký nový program, který může tento typ souboru otevřít.

Je to super, protože máte takto vždycky kontrolu nad tím, v čem se vám co bude otevírat.

Windows 8 aplikace

  • Nové aplikace z Windows Store (s moderním uživatelským rozhraním) jsou přes celou obrazovku a nikde mě nic neruší. Výhoda třeba u prohlížení fotek atd. Jde je přichytit k okraji a mít vedle sebe víc aplikací.
  • Další výhodou je velice jednoduché ovládání, protože jak všechny tyto aplikace, tak celé prostředí Windows 8 a 8.1 se ovládá v podstatě stejně. U běžných programů na ploše můžete hledat, kde se co nastavuje. U Windows 8 aplikace se zobrazí nastavení a další možnosti vždycky na stejném místě.
  • Jsou přizpůsobené pro dotyk i pro myš. Na tabletu si ale asi spíš než aplikace z plochy nastavíme jako výchozí právě tyto aplikace.
  • Jejich další výhodou je samozřejmě jejich rychlost a plynulost.

Aplikace klasické pracovní plochy

  • Klasické programy, které znáte z Windows 7 a dřívějších
  • Jsou v oknech
  • Mají většinou víc možností a nastavení
  • Jsou přizpůsobené spíš pro myš než dotyk. Existují i programy na ploše, které jsou přizpůsobené pro oba typy ovládání, třeba Microsoft Office 2013

Řekl bych, že na běžném počítači s myší a klávesnicí si spíš, pokud chceme, nastavíme jako výchozí aplikace klasické pracovní plochy. Například na počítači si nastavím pro videa Windows Media Player, na tabletu pak třeba aplikaci Video.

Jak už jsem ale psal, aplikace jsou přizpůsobené i pro dotyk i pro myš. Často je používám nejenom na tabletu, ale pro jejich jednoduchost taky na stolním počítači např. aplikaci Windows Pošta na maily, aplikaci Hudba jako aplikaci na výběr hudby podle umělce, alb atd., Kalendář, Počasí, Mapy, Budíky, nějaké RSS čtečky atd.


A jak si ty výchozí aplikace vlastně nejjednodušeji nastavit?

Nové verze Windows se stále snaží zjednodušit věci, které se dřív dělaly složitěji. Tady patří i nastavování výchozích programů. Samozřejmě všechno jde provést i přes Ovládací panely > Programy > Výchozí programy, ale teď to jde i jednodušeji.

Buď tak, že při nainstalování dalšího programu, který může nějaký typ souboru otevřít, Windows nabídne automaticky pomocí oznámení v pravém horním rohu výběr programu nebo pokud si to chcete změnit teď, je ve Windows 8.1 asi nejjednodušší cesta přes Nastavení počítače.

Tam se dostanete tak, že najedete myší do libovolného pravého rohu obrazovky a zvolíte Nastavení (Ozubené kolečko) a dole zvolíte Změnit nastavení počítače.

Na dotykové obrazovce posunete prst z pravého okraje obrazovky a vyberete Nastavení a pak Nastavení počítače.

Potom zvolíte Hledání a aplikace a pak záložku Výchozí.


A tady si můžete všechno změnit a nastavit, jak potřebujete. :)

Internet Explorer

Stejně tak si můžete nastavit, jak se bude chovat Internet Explorer. Ve výchozím stavu sám rozhoduje, v jaké verzi se otevře. Pokud jste v nějaké aplikaci nebo spouštíte Internet Explorer ze Startu, otevře se odkaz v celoobrazovkové verzi. Pokud jste na ploše, zobrazí odkaz ve verzi Internet Exploreru na ploše.

Můžete si to nastavit podle sebe.

Otevřete Internet Explorer na ploše.

Běžte vpravo nahoře do nastavení a vyberte Možnosti internetu

V záložce Programy si můžete nastavit, jaká verze se otevře při vybrání dlaždice na Úvodní obrazovce a kdy se v jaké verzi otevře.

Já jsem si pro svou jednoduchost oblíbil i novou moderní verzi Internet Exploreru. Velice dobře se ovládá a protože je přes celou obrazovku, nic okolo mě při prohlížení stránek neruší.

A kdybych potřeboval, kdykoliv se z něj dá přes nástroje stránky přeskočit na verzi na ploše.

Tip: můžete si nechat vždy zobrazené záložky. Nastavíte si to v nastavení aplikace.

Protože zrovna jsme v celoobrazovkové verzi Internet Exploreru, do nastavení se dostanete stejně, jako u všech ostatních Windows 8 aplikací.

Najedete myší do libovolného pravého rohu obrazovky a zvolíte Nastavení

Na dotykovém zařízení posunete prst z pravého okraje obrazovky a zvolíte Nastavení

A pak stačí vybrat Možnosti.

Skype

Skype, jak ho znáte z Windows 7, nezmizel. Pořád je na oficiálních stránkách skype.com ke stažení.

Nová verze Skypu z Windows Store je od verze Windows 8.1 předinstalovaná v systému.

Dá se s ním pracovat stejně jako Skypem, který jste používali na Windows 7 a dřív.

Umí telefonovat, chatovat, odesílat soubory, dát si kontakty do oblíbených atd. Skype běží i na pozadí, takže nemusí být pořád zobrazený. Při chatování si ho můžete připnout na kraj obrazovky a na nějaké věci, jako třeba příchozí hovor, upozorní přes notifikaci.

Nový Skype

Tip: odesílání souboru je při chatování pod tlačítkem +

Skype na ploše


Pokud ale chcete používat verzi Skypu na ploše, můžete si ji stáhnout na stránkách Skype.com, kde vyberete ke stažení verzi Skype pro Windows Desktop.

Lukáš Kobylík