Tipy našeho fanouška Lukáše: Má Úvodní obrazovka Start ve Windows 8.1

Tipy našeho fanouška Lukáše: Má Úvodní obrazovka Start ve Windows 8.1

 • Comments 14
 • Likes

Náš fanoušek Lukáš Kobylík vyhrál na facebookovém profilu Windows CZ možnost podělit se na tomto blogu s tím, jak každý den využívá Windows 8.1. Přečtěte si první z jeho skvělých tipů.

 

Jedna z věcí, která se mi velmi líbí na Windows 8 a 8.1, je nápad Úvodní obrazovky. Nejenže má všechny funkce původní nabídky Start, ale má mnoho funkcí nových, které využívám docela často.

Když zapínám tablet nebo počítač, většinou se jako první koukám na maily, které mi došly a na které je důležité odpovědět. Když mám čas, tak si přečtu i nějaké novinky na internetu. Dřív jsem na toto všechno potřeboval načítat jednotlivé internetové stránky, ale od příchodu Windows 8 a 8.1 se to mnohokrát zjednodušilo. Stejně tak jako jsem si dřív musel psát úkoly na kusy papírku, které jsem většinou ztrácel nebo do deníčku, do kterého jsem se zapomínal dívat, tak díky Windows 8.1 už na nic nezapomínám. Mluvím teď o živých dlaždicích. Už za dob Windows 7 jsem přemýšlel, jak by bylo super, kdyby existovalo něco, kde bude všechno, co potřebuji, jednoduše, stručně na jednom místě. Něco, co bych jedním kliknutím otevřel a hned měl hned vše před sebou. A to mi splnil Windows 8. Když zapnu počítač dnes, stačí jen zrakem přeletět živé dlaždice a hned vidím, že mi došly 3 maily, 2 jen nějaké informativní a 1 důležitý e-mail ze školy, na který odpovím hned přes aplikaci Windows Pošta. Na dlaždici Kalendář vidím, že bych měl dnes udělat prezentaci a kdybych stejně zapomněl, Windows mě v nastavenou hodinu upozorní. Pak přesouvám pohled na dlaždici se zprávami. Nic moc zajímavého se neudálo, ale spolužák napsal na Facebook, že by rád v pátek vyjel na kolo, na dlaždici Počasí vidím, že pršet nebude, tak se třeba přidám. Teď už ale spouštím ze skupiny dlaždic s názvem Office PowerPoint, abych mohl začít dělat práci do školy.

Takto nějak vypadá můj běžný začátek práce na počítači. Nový Windows mi celkově velice zpříjemnil práci a to i svými aplikacemi, jako je třeba Pošta. Vždy, když jsem někde na počítači s Windows 7, už mi funkce Windows 8 jednoduše chybí.

Mé tipy, jak nejlépe používat Úvodní obrazovku

Úvodní obrazovka je hlavní obrazovka počítače, odkud se dá: spouštět všechny nainstalované aplikace v počítači, vyhledávat a zjistit mnoho informací, aniž bych musel cokoliv otevírat. (Počasí, nové zprávy ze světa, kdo má dnes svátek, datum, mé úkoly a mnoho dalšího.)

Na rozdíl od původní nabídky Start si můžete Úvodní obrazovku plně přizpůsobit podle sebe.

Využívejte toho, že dlaždice jsou živé, a taky jejich nových velikostí. Pokud vám chodí hodně mailů, tak si nastavte dlaždici pošta největší, zobrazí se jich na dlaždici víc. Pokud vás nezajímá počasí, tak si ji můžete zase zmenšit nebo úplně odepnout. atd.

Malých dlaždic je nejlepší využívat pro zástupce programů. Nechtějte vidět, jak vypadala moje plocha ve Windows 7. I přes to, že jsem se snažil udržovat plochu čistou, stejně časem nových a často používaných programů přibývalo a potřeboval jsem je mít hned po ruce. Ještě že dnes existuje Start v té podobě, v jaké dnes je.

V tom množství ikon na ploše jsem často pátral, kde se ten program, který potřebuji, nachází a zrovna mi vypadl i název, takže jsem ho nemohl vyhledat. Dneska ale máme Úvodní obrazovku, ve které můžeme mít své programy v pojmenovaných skupinách. Grafické programy ve skupině Grafika, internetové stránky ve skupině Internet, nějaké hudební přehrávače ve skupině Hudba atd. Dlouhé hledání je najednou pryč.

Na první pozici si doporučuji dát dlaždici Plocha. První dlaždice je označená jako aktivní, takže stačí stisknout Enter a hned jste na ploše.

(Tip. Ta světle zelená dlaždice s novými články je Aplikace RSS Reader Live. Zobrazí nové články na živé dlaždici a upozorní také pomocí notifikace. Upozorňování pomocí notifikací si můžete vypnout v Nastavení počítače > Hledání a aplikace > Oznámení.)

Určitě taky využívejte řazení nainstalovaných aplikací v přehledu všech nainstalovaných aplikací, který se skrývá pod šipkou vlevo dole. Můžete aplikace řadit: podle názvu, data instalace, nejčastějšího použití a kategorií, což je taky jedna z velkých novinek oproti původní nabídce. Tuto funkci jsem už mnohokrát ocenil.


 

Další nastavení Úvodní obrazovky najdete ve vlastnostech hlavního panelu na ploše, v záložce Navigace. Můžete si nastavit pozadí z plochy na Úvodní obrazovku, zobrazit Úvodní obrazovku na monitoru, který se zrovna používá, zobrazit hned nainstalované aplikace, zda prohledávat vše a při řazení podle kategorií zobrazit jako první aplikace z plochy.

Navíc je Úvodní obrazovka přizpůsobená pro dotyk i pro myš a klávesnici. Můžete si všimnout, že se při pohybu myší zobrazují nějaké tlačítka navíc atd. Ovládání Úvodní obrazovky je velice pohodlné a rychlé.

Pokud hned hledáte nějaké náhrady, zkuste dát novému Startu šanci. :)


Tipy 2 : Co všechno připnout na Úvodní obrazovku Start
 
Z Úvodní obrazovky si můžete udělat místo, ve kterém budete mít všechno, co potřebujete mít hned po ruce.

Můžete si sem připnout programy, internetové stránky a aplikace ze Storu, se živými dlaždicemi.

Připínejte si to, co nejčastěji používáte, budete to mít vždy hned u sebe. Velice užitečná věc je taky označování skupin různými názvy. Když něco hledáte, je to pak velice rychlé a přehledné. Vlastně rychlejší, než v původní nabídce Start. A pokud používáte svůj počítač často k nějaké tvorbě a produktivitě, můžete většinu plochy Úvodní obrazovky využít spíše pro své programy. Když se spustí počítač, máte před sebou hned přehled svých programů v pojmenovaných skupinách.

Poznámka: Toto je jen příklad.

 

Lukáš Kobylík

Comments
 • Thank you

 • Ahoj mám nový notebook Lenovo za 20 000 tisíc a dostal jsem k němu windows 8 a po prvním startu se mě to zeptalo jestli chci aktualizovat na windows 8.1 tak jsem to zkusil. No a větší hovadinu jsem ještě neviděl na noutbuku mi šla jenom plocha a nic jiného páč ni to hlásilo že ten nový systém smazal všechny ovladače a nechtěl mi načít wifi a druhou grafiku. tak jsem si tam vrátil zpátky 8 a jde to bez problému. A niko z intru windows 8.1 nejde je nás skoro 30 tak mi neříkejte že windows 8.1 je dobrej je to pěkná šitka. Zlatý klasický 8 !!!!!

 • Ahoj mám nový notebook Lenovo za 20 000 tisíc a dostal jsem k němu windows 8 a po prvním startu se mě to zeptalo jestli chci aktualizovat na windows 8.1 tak jsem to zkusil. No a větší hovadinu jsem ještě neviděl na noutbuku mi šla jenom plocha a nic jiného páč ni to hlásilo že ten nový systém smazal všechny ovladače a nechtěl mi načít wifi a druhou grafiku. tak jsem si tam vrátil zpátky 8 a jde to bez problému. A niko z intru windows 8.1 nejde je nás skoro 30 tak mi neříkejte že windows 8.1 je dobrej je to pěkná šitka. Zlatý klasický 8 !!!!!

 • Jendo lituju tě, taky mam Lenovo a 8.1 jede v pohodě.. TO že neumíš s něčím zacházet hned neznamená že je to šitka ;)

 • S Windows 8.1 jsem velmi spokojen. Koupil jsem si mobil Nokia 520, který mám Windows 8. Automaticky se mně synchronizují aplikace Lidé a Kalendář. Zjistil jsem, že na Windows 8,8.1 často nadávají lidé, kteří si je nevyzkoušeli nebo si o nich nic nepřečetli.

 • Já si koupil acer s 8 a vydržela tam asi tak 3 měsíce, pak už jsem na to neměl a šel na 7, na kterou si nejde stěžovat, na 8 mi pořád nefungovaly nějaké programy, pomalu startovala, je to nepřehledný a bluescreenu sem se taky párkrát dočkal. Doufám že příští OS bude zas jeden z lepších jinak asi jdu na OS X.

 • a co zkusit Linux ? :) Tam vše funguje

 • táhni s linuxem do hajzlu a ty osmičky, to je taky slušná pí*ovina ^n

 • Co tady mluvis sproste? Udelal ti tady nekdo neco? Ovladej se!!. Sam ses pica!

 • Co tady mluvis sproste? Udelal ti tady nekdo neco? Ovladej se!!. Sam ses pica!

 • Windows 8.1 je můj nejoblíbenější operační systém a Bill Gates je můj hrdina.

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment