Stále více studentů a učitelů používá SkyDrive k ukládání školních materiálů na jedno místo, tak aby je bylo možné sdílet a přistupovat k nim ve škole i doma.  V tomto příspěvku se s vámi podělíme o několik užitečných tipů, k čemu lze SkyDrive využívat.

- Tomáš Koška, tým služeb
Windows Live, Microsoft


 

 

Pokud chodíte do školy, zažíváte to každý den. Vezmete si s sebou, vše co potřebujete – notebook, sešity plné poznámek, domácí úkoly, učebnice, mobil a možná i tablet.  A samozřejmě nabíječky. Poté dáte vše, o čem si myslíte, že to budete „možná“ během dne potřebovat do batohu, protože se do večera nedostanete zpět domů. Jistě musí existovat lepší způsob, jak mít u sebe vše, co budete „možná“ potřebovat, aniž byste to pořád tahali s sebou.

Ano, jde to. Díky službě SkyDrive získáte „digitální školní tašku v cloudu“, kam můžete ukládat všechny své dokumenty, poznámky, fotky a další soubory. A navíc k nim můžete přistupovat prakticky odkudkoli a snadno je i sdílet.

 

Tip #1: Mějte vždy u sebe soubory, které potřebujte

Určitě pracujete na důležitém školním projektu nebo vás to brzy čeká. SkyDrive vám pomůže lépe organizovat soubory a zajistí, že se už nikdy neocitnete bez dat, která nutně potřebujete. 

Když naistalujete aplikaci SkyDrive pro Windows nebo Mac, objeví se ve vašem počítači složka SkyDrive. Vše, co do ní uložíte nebo zkopírujete, se bude automaticky synchronizovat se službou SkyDrive. Můžete přesunout vaše sešity, studijní články a cokoli dalšího, co jste shromáždili. Pokud se něco stane s vaším počítačem, můžete snadno k vašim souborům přistupovat z jakéhokoli webového prohlížeče.

 

Tip #2: Vdálený přístup k domácímu počítači

Už se vám to určitě stalo. Jste v počítačové učebně připraveni vytisknout vaši práci a najednou zjistíte, že jste zapomněli USB disk. Nebo jste už pryč od svého počítače a uvědomili jste si, že jste zapomněli poslat vašemu učiteli řešení domácího úkolu. Nebo jste se právě potkali s potencionálním zaměstnavatelem a chcete mu poslat svůj životopis, ale domů k počítači se nedostanete několik dalších hodin.

Těchto problémů se můžete navždy zbavit. I když zapomenete něco uložit do své složky na SkyDrivu – protože jste si mysleli, že to nikdy nebudete potřebovat – stále k tomu máte možnost získat přístup z jakéhokoli počítače. SkyDrive pro Windows umožnuje přistupovat k jakémukoli souboru ve vašem počítači (pokud je váš počítač zapnutý a online) z webu SkyDrive.com.

Jakmile najdete požadovaný dokument, který chcete vytisknout, klikněte na Kopírovat na SkyDrive a použijte Office Web Apps pro zobrazení, vytištění a sdílení.

 

Tip #3: Onenote 2010

OneNote 2010 je užitečná aplikace, která umožňuje pořizovat poznámky a je ideální pro používání ve škole. Pomocí OneNote můžete uspořádat své studijní zápisky, rychle je prohledávat, kreslit diagramy a dokonce i nahrávat průběh vyučovací hodiny. Pokud ještě OneNote nepoužíváte, seznamte se s těmito
tipy
na blogu OneNote. Abyste možnosti aplikace OneNote využili naplno, připojte se ke službě SkyDrive a vyzkoušejte následující návody:

Studujte odkudkoli

Pokud svůj poznámkový blog uložíte na SkyDrive, můžete k němu přistupovat z jakéhokoli počítače (dokonce i Macu) pomocí OneNote Web App. Můžete také studovat třeba cestou v tramvaji, protože mobilní aplikace OneNote je dostupná téměř pro všechna mobilní zařízení.

Chcete-li uložit poznámkový blog OneNote na SkyDrive, klikněte na Soubor a poté na  Sdílet a vyberte Web.

Zkopírujte podklady do OneNotu

Ať už připravujete referát nebo třeba píšete diplomovou práci, můžete přímo do aplikace OneNote odesílat poznámky, snímky obrazovek nebo webové výstřižky a stále s nimi pracovat.

Našli jste užitečnou webovou stránku pro váš projekt? V prohlížeči Internet Explorer stačí zvýraznit, co vás zajímá, a kliknout pravým tlačítkem a vybrat Odeslat do aplikace OneNote 2010. Obsah se vloží do vašeho poznámkového bloku. Takto můžete odeslat celou webovou stránku, odstavec nebo obrázek. OneNote navíc zobrazí, odkud jste obsah zkopírovali. Můžete tak snadno uvést citaci nebo se zdrojem dále pracovat.

Dostali jste od svého učitele soubor ve formátu PDF nebo v nějakém jiném formátu? Můžete jej přímo Vytisknout do vašeho poznámkového bloku OneNote a umístit vedle svých poznámek z vyučovací hodiny.

 

Chcete-li pořídit snímek čehokoli na obrazovce, použijte klávesovou zkratku Windows + S. Můžete také do aplikace OneNote z Plochy přetáhnout myší celý soubor. Ve výchozím nastavení se OneNote pokaždé ptá, kam se mají nové poznámky umístit. Toto výchozí nastavení můžete změnit kliknutím na Soubor, Možnosti, a poté na Odeslat do aplikace OneNote. Pokud vyberete poznámkový blog, který je synchronizován se SkyDrivem, budete mít automaticky přístup odkudkoli ke všemu, co do aplikace OneNote odešlete.


Sdílejte své poznámky se spolužáky bez nutnosti použít kopírku

Všechny vaše poznámky, které se nacházejí v cloudu, můžete snadno sdílet se svými přáteli a spolužáky. Na webu SkyDrive.com stačí pravým tlačítkem kliknout na poznámkový blok Onenote a vybrat Sdílet.

Pokud chcete, můžete jim dokonce dát přístup ke svému poznámkovému bloku, aby mohli přidávat své vlastní poznámky. Nyní můžete pracovat společně ve stejném poznámkovém bloku a příprava na zkoušky je tak snazší.

 

Tip #4: Pracujte s Office odkudkoli

SkyDrive toho nabízí více než jen ukládání souborů. Spolupracuje také se zdarma dostupnými Office Web Apps, které umožňují zobrazovat soubory, upravovat je a sdílet z jakéhokoli webového prohlížeče.

Pokud píšete v knihovně na svém notebooku dokument ve Wordu a vybije se baterie, můžete snadno pokračovat v psaní z veřejného počítače přesně tam, kde jste přestali – stačí se z něj přihlásit na web SkyDrive.com. Pokud při cestě domů autobusem dostanete nápad, můžete svůj dokument aktualizovat z centra Office ze svého telefonu Windows Phone. Můžete si být jisti, že formátování dokumentu zůstane zachováno.

Všechny změny, které provedete, budou čekat na synchronizaci do doby, než znovu připojíte svůj počítač k síti.

SkyDrive má navíc přehled o jednotlivých verzích vašich souborů vytvořených v aplikacích Word, Excel a PowerPoint. Nemusíte se tedy starat o přejmenovávání vašich souborů na V1, V2… V14a. Stačí, abyste pouze pracovali na úpravě svých dokumentů uložených na SkyDrive a služba SkyDrive se postará o zbytek.Tip #5: Naskenujte papírové zápisky do SkyDrive pomocí telefonu


Ať už se jedná o zápisky ze začátku kurzu nebo třeba dnešní domácí úkol, musíte udržovat pořádek v mnoha papírech a často je i nosit s sebou. Proč je nenaskenovat a nahrát všechny na SkyDrive?

Stačí použít aplikaci jako Handyscan pro Windows Phone (obrázek níže) nebo Docscan pro iPhone pro vytvoření PDF verzí všech vašich poznámek, domácích úkolů nebo dokonce zápisků vašich spolužáků. Soubory můžete uložit přímo na SkyDrive a budou se synchronizovat napříč zařízeními.

Pokud chcete s materiály dále pracovat – jako přidávat komentáře nebo umístit naskenované informace vedle poznámek z hodiny, můžete naimportovat soubory PDF do aplikace OneNote.

 

 

Tip #6: Mějte přístup k souborům na cestách


USB disky lze snadno zapomenout. Pokud si sami sobě posíláte dokumenty, snadno můžete ve vaší schránce ztratit přehled o nejnovější verzi a provedených změnách.

Díky SkyDrive získáte přístup ke všem vašim souborů, odkudkoli, z jakéhokoli webového prohlížeče. Můžete také používat mobilní aplikaci SkyDrive pro Windows Phone, iPhone a iPad nebo aplikace pro Android – bez ohledu na to, kde se právě nacházíte.

 

 
Digitální školní taška pro každého studenta a učitele

Doufáme, že jsou tyto tipy pro vás užitečné. Víme, že bude chvíli trvat, než každý začne používat svojí „digitální školní tašku v cloudu“. Zde je několik tipů, jak můžete pomoct:

 • Pokud učíte, můžete výukové materiály nebo poznámky z hodin sdílet
  přímo pomocí SkyDrive. Také můžete přímo do sdílených dokumentů studenta například
  připsat hodnocení domácího úkolu.
 • Pokud studujete, napadají vás nějaké tipy, na které jsme
  zapomněli?
  Dejte nám na Facebooku vědět, jak využíváte svůj digitální
  školní tašku! Pomůžeme vám to říct celému světu!

 

Tomáš Koška
Marketing Manager, Windows Live