Chystáte se ke koupi nového počítače?Nezáleží na tom, kolik nám je let – každý z nás bude někdy v budoucnu muset jít do obchodu a pořídit si nový počítač. Otázka zní, podle čeho vybírat a jak mohu vědět, že tahle konfigurace je ta správná pro mě. Máme si koupit kancelářský notebook nebo multimediální? Tento krátký článek vám poradí, podle čeho vybírat svůj nový stroj tak, aby plnil vaše požadavky bez jakýchkoliv problémů.

Při výběru PC si nejdříve musíte uvědomit, co od nového počítače očekáváte a k čemu ho budete používat. Podle toho si vyberete vhodné komponenty, z kterých váš nový počítač bude složen.

PROCESOR je hlavní komponenta vašeho počítače. Čím rychlejší bude, tím lépe se vám bude pracovat s vaším strojem, ale tím více se bude počítač zahřívat a bude využívat baterii na ochlazení procesoru větrákem. Právě proto je důležité, co s notebookem budeme dělat, abychom si mohli vybrat správnou konfiguraci počítače. Dnes klasické frekvence procesoru jsou okolo 2,53 GHz, což úplně stačí pro valnou většinu aplikací i her.

Velikost OPERAČNÍ PAMĚŤI určuje, kolik místa dáte vašemu počítači na své výpočty. Čím více místa, tím rychlejší váš počítač bude. Obvyklá velikost operační paměti je dnes 4GB DDR3 a tato paměť je dostačující jak pro kancelářské notebooky, tak i na hraní her a stříhání videí.

Množství dat, které můžete mít na vašem počítači, určuje PEVNÝ DISK. Klasické parametry jsou dnes velikost 250GB a 5 400 otáček za minutu. Na tento disk můžete uložit přes 90 000 písniček, 350 filmů nebo 120 000 fotek. Velikost disku záleží pouze na množství dat, které sebou nosíte, ale doporučuji radši koupit větší velikost než menší. 5 400 otáček za minutu znázorňuje rychlost přístupu k datům uloženým na pevném disku. Pokud chcete velice rychlý přístup k datům, doporučujeme pevný disk se 7 200 otáčkami za minutu, ale společně s větší rychlostí disku se snižuje výdrž baterie.

GRAFICKÉ KARTY jsou ve většině dnešních notebooků integrované. To znamená, že v PC není žádný speciální čip, který dělá pouze grafické výpočty, ale výpočty dělá operační paměť. Právě proto grafika s integrovanou grafickou kartou se nehodí na složité grafické výpočty a hraní her.

BATERIE je další komponenta, na kterou se každý z nás musí soustředit. Podle očekávání, kde s novým notebookem budete nejčastěji pracovat, si vyberete vhodnou výdrž baterie. Ohledně typu baterií jsou na dnešním trhu baterií 2 hlavní  – Li-ION a Li-POL. První zmíněná je baterie, kterou můžete dobíjet bez nutnosti vybití baterie na nulu, nemá takzvaný „paměťový efekt“. Li-POL je o něco lepší baterka, která „paměťový efekt“ ještě menší než Li-OIN, bohužel je také daleko dražší a do levnějších notebooků se proto nedává.

Čím větší DISPLAY, tím se PC hůř přenáší, je těžší a baterie vydrží méně, protože display je jedním z největších žroutů energie. Většina dnešních notebooků má velikost displeje 13"-15" s rozlišením 1280x800 pixelů, která naprosto stačí pro klasickou práci na počítači. Pokud očekáváte, že naše nové PC vám nahradí herní konzoli, doručujeme pořídit větší display o velikosti 17" a rozlišením 1680x1050.

OPERAČNÍ SYSTÉM je nejdůležitější software, který v počítači máte – umožňuje vám totiž počítač ovládat. Pro domácí použití doporučujeme edici Windows 7 Home Premium. Pro použití ve firmách je určena edice Windows 7 Professional. Náročnější uživatelé také ocení edici Windows 7 Ultimate.