Windows 7 přináší podporu pro práci s mobilním modemem. Pokud jste si pořídili mobilní modem (EDGE/3G modem) a měli jste Windows Vista a nižší, museli jste si spolu s ovladačem doinstalovat k modemu také ovládací software. Tento software nebyl vždy nejlépe naprogramovaný a často působil problémy s kompatibilitou, nemluvě o zbytečné zátěži celého počítače.

Do Windows 7 byla integrována podpora nového druhu zařízení – mobilního modemu. Cíl je velice jednoduchý, nainstalujete ovladač daného modemu a můžete jej začít využívat. Uživatelské rozhraní pro jeho ovládání je totiž přímo součástí systému. Ve chvíli, kdy je váš mobilní modem aktivní, dostupné mobilní sítě se zobrazí přímo v panelu dostupných sítí, kde jsou např. i WiFi sítě a VPN připojení.

Připojení k síti

Jak to funguje v praxi

Ve chvíli, kdy nainstalujete ovladače vašeho mobilního modemu, ve kterém je vložena simkarta s aktivním datovým tarifem, tak se vám v seznamu dostupných sítí objeví mobilní síť daného operátora, do které je možné se připojit. Pokud je na simkartě nastaven PIN kód, je místo dostupné sítě zobrazena informace, že zařízení je třeba odemknout. Po zadání PIN kódu je zařízení odemčeno a můžete se připojit.

První připojení však nemusí vždy skončit úspěchem, protože v systému chybí konfigurace poskytovaná vaším mobilním operátorem. Zejména „Název přístupového bodu“ a přihlašovací údaje.

Vlastnosti mobilního širokopásmového připojení

Stačí doplnit potřebné údaje poskytnuté mobilním operátorem a za chvíli můžete být online.

Dialogové okno s konfigurací mobilního připojení poskytuje pouze základní konfiguraci, zejména možnost nakonfigurovat automatické připojení, včetně podmínek, kdy se připojovat.

Dále je možné na záložce Zabezpečení změnit PIN kód a případně PIN kód simkarty úplně deaktivovat.

Výhody

Mít sebou kdekoliv na cestách mobilní připojení, zejména pokud jste kvůli své práci na něm závislí, vám dává obrovskou výhodu, protože nemusíte pořád hledat dostupné wifi sítě a shánět k nim přístupové údaje, jen aby jste si mohli přečíst poštu či udělat jinou práci. Nehledě na to, že na některých místech wifi ani dostupné není a pokud necestujete někam do hor, tak s největší pravdopodobností mobilní připojení dostupné bude.

Pokud uvažujete o koupi nového notebooku, zvažte variantu s integrovaným 3G modemem. Je to výrazně pohodlnější než používat přenosné USB modemy, které zavazí a můžete je také lehce ztratit.

David Gešvindr, MSP