Jako uživatelé systému Windows určitě sem tam kopírujete soubory a složky. Většina z nás k tomu používá Průzkumníka (Windows Explorer), což je program, ve kterém vidíte obsah svého disku, disků nebo výměnných úložišť a můžete v něm s nimi pracovat. Pravděpodobně jste si zvykli na kopírování pomocí označení souborů/složek a jejich následné přetažení pomocí držení levého tlačítka myši do jiné složky nebo na paměťové úložiště.

V závislosti na tom, kam soubor přemísťujete, buď systém soubor přesune (přemístění v rámci stejného disku/jednotky) nebo vytvoří jeho kopii (přemístění v rámci různých disků/jednotek).

Málo kdo ale ví, že je možné k této funkci vyvolat ještě dodatečnou nabídku, co chcete s danými soubory/složkami při jejich přesunu přesně dělat, bez ohledu, zda-li je přesouváte v rámci stejného disku nebo ne. Místo přetažení označených souborů/složek držením levého tlačítka myši budete držet pravé tlačítko a při upuštění v cílové složce dojde k automatickému vyvolání dotazu, co chcete s daným obsahem dělat.

Drag and drop v Průzkumníkovi trochu jinak

K dispozici máte 4 možnosti: kopírovat, přesunout, vytvořit zástupce nebo zrušit přemístění souborů/složek. Ve chvíli, kdy si na tento způsob funkce drag and drop zvyknete, začnete ho pravděpodobně využívat pro veškeré kopírování. Chce to jen změnit naučené návyky, ale určitě se to vyplatí.