Funkcionalita Tablet PC je k dispozici ve Windows poměrně dlouho. Poprvé se tato funkce objevila ve Windows XP Tablet PC Edition. V systému Windows Vista byla tato funkce k dispozici ve většině edicích a došlo k mnoha vylepšením. Ale až systém Windows 7 přišel s rozpoznáváním českého rukopisu a jeho převodem na text. Jak ale tuto funkci využít na počítačích, které nemají dotykové displeje nebo obrazovku pro elektronické pero? Odpověď je možná jednodušší, než si myslíte. Tablet PC můžete ve skutečnosti udělat z libovolného počítače se systémem Windows 7 (Home Premium, Professional, Ultimate a Enterprise). Tato funkce je součástí systému, ale je vypnutá. Co potřebujete je připojit ke svému počítači přes USB port externí tablet. Ten je dostupný v několika cenových variantách, designech a funkcionalitě.

Ukázka rozpoznávání písma

Co můžete s Tablet PC vlastně dělat?

Tablet PC funkcionalitu lze využít pro běžné ovládání počítače, kdy kurzor myši nahrazuje elektronické pero. Při potřebě zápisu se objeví plovoucí panel, do kterého je možné zapisovat, a systém Windows 7 se již sám postará o převod písma do elektronické podoby. Následně stačí vložit text do aktivní části systému nebo programu. Součástí systému je i několik aplikací, které mohou využít i další možnosti elektronického pera. Jedná se o aplikaci Výstřižky (Snipping Tool), Windows Deník (Windows Journal) nebo Malování (Paint).

Kromě zápisu textu lze navíc v systému Windows 7 zapisovat i matematické vzorce, které lze následně vkládat třeba do aplikace Microsoft Word. Tuto funkcionalitu lze vyzkoušet spuštěním aplikace Panel pro matematický zápis (Math Input Panel) a vložením vzorce do Wordu. Tuto funkci nevyužije asi každý z nás, ale určitě ji uvítají studenti středních a vysokých škol při přípravě úkolů a semestrálních pracích.

Pythagorova věta

Aplikace přímo dělané pro Tablet PC

  • Výstřižky (Snipping Tool) společně s možností vytvářet si rukou psané poznámky
  • Microsoft Office Word, Excel, PowerPoint, OneNote s možností vkládání rukou psaných poznámek
  • Microsoft Sudoku – ukázková aplikace zdarma pro využití Tablet PC funkcionality. Po stažení aplikace a jejím rozbalení je nutné spustit soubor „sudoku.exe“ v adresáři BIN. Tento soubor stačí zkopírovat do počítače s Tablet PC a můžete okamžitě začít používat svůj tablet.
  • Windows Deník (Windows Journal)
  • Malování (Paint) – možnost malování (skvělá zábava pro děti)
  • Windows Live Messenger – umožňuje přidávání rukou psaných poznámek, obrázků, nákresů