Virtuální počítače Aplikace Windows Virtual PC umožňuje díky virtualizaci spouštět více operačních systémů současně v jednom počítači a pracovat s aplikacemi nainstalovanými ve virtuálním počítači, to vše jedním kliknutím přímo z počítače se systémem Windows 7.

Prostředí Windows XP spolu s aplikací Windows Virtual PC usnadňuje instalaci a spuštění mnoha starších aplikací určených pro systém Windows XP přímo v počítači se systémem Windows 7.

 

Výhody aplikace Windows Virtual PC

 • Snadno použitelné integrované prostředí. Díky aplikaci Virtual PC a prostředí Windows XP Mode budou aplikace nainstalované ve virtuálním počítači dostupné jako zástupci v nabídce Start hostitelského systému Windows 7 a lze s nimi pracovat stejně, jako by v něm byly nainstalovány. Jako hostitelský operační systém lze v tomto případě použít Windows 7 Professional, Enterprise nebo Ultimate, na kterém je nainstalována aplikace Virtual PC a vytvořen virtuální počítač.
 • Podpora rozhraní USB. K USB zařízením hostitelského počítače mohou přistupovat všechny hostované virtuální počítače.
 • Sdílení složek. Pomocí sdílených složek může virtuální počítač přistupovat ke složce nebo oddílu hostitelského počítače, jako by se jednalo o síťové úložiště.
 • Přidružení souborů. Pokud jsou v hostitelském počítači uloženy soubory aplikace, která je nainstalována pouze ve virtuálním počítači, budou soubory automaticky otevřeny v této virtualizované aplikaci.
 • Sdílení schránky. Při vyjímání a vkládání dat lze libovolně přecházet mezi hostitelským systémem Windows 7 a kterýmkoli z virtuálních počítačů.
 • Podpora prostředí Windows XP Mode. Prostředí Windows XP Mode lze nainstalovat pouze v systému Windows 7 Professional, Enterprise nebo Ultimate. Zástupce pro prostředí Windows XP Mode se nachází v nabídce Start hostitelského počítače.

  Výhody aplikace Windows Virtual PC 

Jaký je typický scénář

Firma, která chce začít používat Windows 7 jako hlavní operační systém v celé organizaci, ale má stále některé důležité aplikace navrženy pouze pro použití v systému Windows XP a nelze je provozovat v systému Windows 7.

Co budete potřebovat

 1. Hardware, který podporuje virtualizaci. Hardwarovou virtualizaci bude potřeba pravděpodobně zapnout v systému BIOS.
 2. Operační systém Windows 7 Professional, Enterprise nebo Ultimate
 3. Aplikaci Windows Virtual PC a prostředí Windows XP mode (instalační soubory lze stáhnout z http://www.microsoft.com/cze/windows/virtual-pc/ nebo jsou aplikace předinstalovány výrobcem počítače)

Jak to funguje

Prostředí Windows XP Mode v systému Windows 7 lze používat dvěma způsoby:

 1. Jako samostatný virtuální počítač: virtuální prostředí systému Windows XP lze využívat se všemi výhodami, jako je podpora rozhraní USB, přístup k síti, přidružení souborů či sdílení schránky.

  Samostatný virtuální počítač
 2. Jako integrované prostředí: aplikace nainstalované ve virtuálním počítači jsou v hostitelském počítači k dispozici pomocí zástupců v nabídce Start.

  Integrované prostředí aplikace

Chcete-li aplikaci zpřístupnit v hostitelském operačním systému Windows 7, bude stačit ji jednoduše nainstalovat v prostředí Windows XP Mode. Ve výchozím nastavení je totiž zaškrtnuta volba Automaticky publikovat virtuální aplikace, díky které se tyto aplikace nacházejí v nabídce Start systému Windows 7 ve složce Windows Virtual PC > Aplikace prostředí Windows XP Mode. Na ploše lze snadno vytvořit zástupce aplikace nebo její ikonu připnout k Hlavnímu panelu.

Další informace naleznenete na adrese http://www.microsoft.com/cze/windows/virtual-pc/. V dalších článcích s návody se také k virtualizaci vrátíme.