Pazartesi - Zulfikar Caglar ile Roportaj

Pazartesi - Zulfikar Caglar ile Roportaj

  • Comments 7
  • Likes

Merhaba wiki Ninjalar ve çok değerli okuyucular, Bugün yine çok özel bir konuğum var, kendisi bileşik iletişim, Lync ve Kurumsal ses çözümleri alanında başarılı, Türkiye'deki bir çok büyük firmanın projesine destek vermiş, projeler yapmış, en önemlisi ise, bilgisini kimseyle paylaşmaktan çekinmiyor. Şimdi sizlere çok değerli konuğum Zülfikar Çağlar ı takdim etmek istiyorum.

 

Siz kimsiniz, Neredesiniz, Ne yapıyorsunuz ? Uzman olduğunuz teknolojiler nelerdir ?

Ben 15 yıldır IT uzmanı olarak çalışıyorum. Şu anda istanbul merkezli, Microsoft’ un en büyük çözüm ortaklarından olan bir firmada Teknoloji Çözüm Uzmanı olarak görev yapıyorum. Uzmanlık alanlarım Iş üretkenliği ve altyapı çözümleridir.Özellikle sunucu altyapısı ve microsoft temelli kurumsal ses çözümleri özel uzmanlık alanıma girmektedir. 

 

Aynı zamanda Microsoft sertifikalı eğitim uzmanıyım. Windows sunucu ve istemci teknolojileri, Active Directory, Exchange ve kurumsal ses çözümü tarafında Lync ile ilgili olarak resmi Microsoft MOC eğitimleri ve teknik içerikli özel workshop’ lar düzenlemekteyim. Sahip olduğum bilgileri başkaları ile paylaşmayı ve bu alanda benden yardım isteyen herkese gönüllü olarak yardım etmeyi seviyorum.

Birçok orta ve büyük ölçekli projede danışman ve takım lideri olarak görev alıp planlama, entegrasyon ve devreye alma süreçlerinde katkılarda bundum. Özellikle değer oluşturduğum ve uzmanlığım olan alanlar ;

 

İş süreçlerinin planlanması ve tasarımı

Sunucu sistemleri entegrasyon ve desteği

Windows sunucu konfigürasyonları ve yönetimi

Microsoft sunucu sanallaştırma planlaması ve entegrasyonu

Görev kritik bilgilerin yedeklnemsi ve felaket kurtarma senaryoları

Birleşik iletişim altyapılarının tasarlanması, planlanması ve yönetimi

Kurumsal ses uygulamaları entegrasyonu, bakımı ve problem çözme teknikleri

  

Nereye Katkıda bulunuyorsunuz ?

 

2010 yılından öncesine kadar herhangi bir yere katkıda bulunmuyordum. 2010 yılından sonra aktif olarak Microsoft TechNet forumlarında sorulara cevap vermeye başladım ve hala katkıda bulunmaya devam ediyorum 2 ay önce Gokhan Ciftci sayesinde TAT ekibi ile tanıştım ve bundan sonra TAT ile birlikte katkıda bulunmaya devam edeceğim

 

Şu ana kadar ki en büyük projeniz nedir ?

 

50 kullanıcılı bir şirketin tüm kurumsal iletişim altyapısının Lync 2010 üzerine aktarılması ve Lync’ in kurum santrali olarak kullanılması Türkiye de yaptığım ilk Lync projesidir. Bu kurum Lync’ I santral çözümü olarak kullanan ilk Microsoft çözüm ortağıdır. Devamında Lync üzerinde araştırma geliştirme yapan bu şirkette proje danışmanı ve ürün yöneticisi olarak ilk büyük ölçekli, sadece Microsoft Lync için tasarlanan ve geliştirilen IVR çözümünün son ürün olarak piyasaya çıkartılmasında katkıda bulundum. Bu ürünün Microsoft qualified çözüm olarak Türkiye den çıkan ilk ürün olması da projenin en büyük başarılardan biridir.

Xerox’ un Türkiye de en büyük çözüm ortaklarından birinde Exchange 2013 ve Lync 2013 kullanarak 3 farklı cografik konumdaki ofisi tek bir birleşik iletişim platformu üzerinde toplayarak 150 kişinin santral olarak kullanmasını sağlayan projenin tasarımı, entegrasyonu ve yönetiminde uzman olarak bulundum.

. Son olarak Türkiye’ nin en büyül online yemek portalı şirketinin kurumsal ses ve iletişim çözümleri projesinin Lync 2013 ile sağlanması projesinde uzman olarak çalışıp katkıda bulundum. Bu proje Microsoft tarafından başarı hikayesi yapılmıştır. (http://sdrv.ms/W7Pc0H)

 

TechNet Wiki üzerinde çalışmalarının yanı sıra, nereye katkıda bulunuyorsunuz? Türk resmi topluluklar ve benim kendi blogum da  birkaç makale yayınladım.  Fakat bana göre yeterince türkçe içerikli teknik makale bulunmamaktadır. Bu konuda makaleler yazmak istiyorum, özellikle uzmanlığım olan birleşik iletişim, Lync ve kurumsal ses çözümleri konularında makaleler hazırlamak istiyorum

 

TechNet Wiki ne için? Kimin için?   TechNet Wiki daha çok teknik bilgi ve paylaşımları serbestçe okumak ile ilgilenen herkes için gerekli ortamı sağlar. Bu platform, ürünlere özgü uygulamarın ve özgün cevapların arayışı içinde olan BT Uzmanları için tasarlanmıştır.

 

 

TechNet Wiki ile ne yapabilirim ve bunu nasıl yapabilirim?   Benim uzmanlık alanım birleşik İletişim, Kurumsal Ses ve VoIP çözümleridir. Ben bu konularda bilgimi az bilinen ürün özellikleri ve çözümleri paylaşacak makaleleri yazmak istiyorum. Ben TechNet topluluğunun Microsoft'un SIP protokolü ve ses paketlerinin uygulama alanları hakkında genel bilgiler gibi niş konulara ilgi duyacağına inanıyorum

Hangi makaleleri üzerinde daha çok zaman harcıyorsunuz?

Ben Lync 2013 Server ve Kurumsal Ses hakkında bazı makaleler yazıyorum. Son zamanlarda okuduğum ve çevirmek istediğim birçok Lync Server makalesi buldum. Türkçe  yazılmış makalelerin sayısı son zamanlarda TechNet içinde olsa da, hala birçok ingilizce makalenin Türkçe ye çevilrmesinin faydalı olacağına inanıyorum.

Comments
Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment