Monday - Interview with a Wiki Ninja: Oğuzhan İlkan BORAN

Monday - Interview with a Wiki Ninja: Oğuzhan İlkan BORAN

  • Comments 7
  • Likes

Merhabalar, Bugün IT Sektörün de bir çok insanın tanıdığı, yaptığı işlerle herkezin saygısını kazanan ve bilgisini paylaşmakdan hiç bir zaman vazgeçmeyen, Saygı değer Oğuzhan İlkan BORAN Hocam ile yaptığım röportajı sizler ile paylaşıyorum.


Who are you, where are you, and what do you do? What are your specialty technologies?

Merhaba, Ben Oğuzhan İlkan BORAN,  Ankara doğumluyum fakat aslen Adana’lıyım. Elektrik- Elektronik Mühendisliği lisans, MBA yüksek lisans  mezunuyum ve şu an Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans programına devam etmekteyim. Sanırım hayatımın sonuna kadar bir yanım üniversitede kalıyor olacak.

Özellikle Microsoft teknolojilerinde Active Directory, Exchange Server ve Lync Server uzmanlıklarına sahibim. Bunun yanında network tarafında ise Cisco ürünleri ve teknolojileriyle ilgilenmekteyim. Şu an özel bir firmada Microsoft Platformları Mesajlaşma danışmanlığı yapmaktayım.

What are your big projects right now?

İrili ufaklı birçok IT projesinde bulundum. Şu anda içinde olduğum en büyük proje aslında Çözümpark ITPro topluluğudur. Ülkemizde varolan, yetişmekte olan veya bu sektöre girmek isteyenler için Türkçe kaynak sağlama, akıllardaki sorulara cevap bulma işi bence hayatımda bitmeyecek olan en büyük proje olarak değerlendirilebilir.

Türkiye’deki CözumPark nasıl bir görev alıyorsun?

ÇözümPark Bilişim Portalının bir ekip üyesi olarak özellikle Lync Server tarafında makale yazarak, forumlardaki sorulara cevap vererek ve webcastler düzenleyerek diğer arkadaşlarım gibi katkıda bulunmaya çalışıyorum.

Seni örnek almak isteyen kişilere ne tavsiyede bulunmak istersin?

İnsanlar yaşamları boyunca sürekli değişmektedir ve gelişen bir yapıya sahiptir. Herşeyden önce kendilerine bir hedef belirlemeli, bu hedef için kişisel gelişim ve eğitim adına bütün gereksinimleri tamamlamaya çalışmalıdırlar. Bunu yaparken yaptığınız işten keyif almak işinizi severek yapmak en büyük pozitif etkenleri olacaktır.

Kendi adıma şunu söyleyebilirim; ben okulda başarılı bir öğrenci değildim gerçi halen de öyleyimdir fakat çalışma hayatında başarılı olmak için birincisi işimi çok sevdim ve çok çalıştım.  Bu ikisine sahip olduğunuz sürece sektörde sadece Türkiye için değil dünyada da tanınan bir isim olabilirsiniz.

Neden ÇözümPark ?

Çözümpark. Çünkü; Objectif olarak bakıldığında Türkiye’de IT topluluğu olarak gerekirse kendilerinden ödün vererek  hiçbir şekilde karşılık beklemeden ve bunu mükemmele yakın bir şekilde yapmaya çalışan tek bilişim topluluğudur diyebiliriz.

Microsoft’un “cloud” pazarlaması hakkında düşüncelerin nelerdir?

Cloud için farklı teknolojik ihtiyaçlarını donanım ve yazılım tarafında yüklü yatırımlarla destekleyemeyecek olan firmalar için bütün çözümlerin bir pakette bulunduğu hizmetler diye adlandırabiliriz  ve şu an bu servisi en iyi koşullarda sağlayan Microsoft Cloud yapısıdır diyebiliriz.

Senin örnek aldigin kisiler varmi?

Evet, Her erkek çocuğu gibi babamı örnek alıyorum.

IT-Pro olmasaydin ne olmak isterdin?

Turizm sektöründe olurdum çok büyük ihtimalle deniz kenarında bir otel işletmecisi veya şık bir restaurantın işletmecisi olmak isterdim.

Kendisine bizler ile yaptığı röportaj için sonsuz saygılarımızı belirtiyoruz...

Comments
  • Eline sağlık Asil. Başarılar dilerim Oğuzhan bey.

  • Ellerine sağlık asil.

  • Eline sağlık Asil.

  • Eline sağlık Asil.

  • Eline Sağlık.

  • Oğuzhan, this is great to learn about you! You know quite a few different technologies!

  • Oguzhan Bey gerek kişilik olarak gerekse bilgi seviyesi bakımından oldukça değerli bir insandır. Başarılarının devamını dilerim !

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment