TNWiki Article spotlight - Microsoft App-V ve Uygulama Sanallaştırma Üzerine

TNWiki Article spotlight - Microsoft App-V ve Uygulama Sanallaştırma Üzerine

  • Comments 6
  • Likes

Merhabalar;
Bugün sizlere  uygulama sanallaştırma hakkında bahsetmek istiyorum. Çalıştığım firma, 3 ayrı şirket 6 lokasyon ve 500 kullanıcıdan oluşmakta. Kullanıcılarımızın bazıları sisteme vpn (virtual private network) üzerinden RDP (Remote Desktop Protocol) ile sisteme uzaktan bağlantı yapmaktadır. Hal böyle olunca kullanıcı istekleri çok oluyor, kimisi winrar kullanmak istiyor, kimisi ERP programını kullanmak, kimiside satış raporlarını görerek müşteriyi bu konuda bilgilendirmek istiyor. Bu konuda bir karar aldık ve sisteme RDP ile uzaktan bağlanan her bir kullanıcı için bir sanal sunucu / pc havuzu oluşturup cloud (bulut) yapısını bünyemizde oluşturmaya çalıştık.

Amaç lisanslamanın doğru kullanılması, kolay erişilebilirlik, kullanıcı bazlı problemlerin çabuk giderilmesi, genel problemlerin en aza indirilerek, zaman kayıplarının önlenmesidir. Bu noktada Hyper-V üzerinde oluşturduğumuz sanal platformlara kullanıcılar kendi bilgisayarlarından vpn ile RDP yaparak bağlanıyorlar ve istedikleri uygulamayı çalıştırabiliyorlar, ya da saha da ki satış temsilcisi tablet bilgisayarından sisteme bağlantı kurarak ziyaretinde bulunduğu müşteriyi ERP programı üzerinden güncel bakiyesini, siparişini vs. herşeyi görebiliyor. Buraya kadar aslında herşey normal, ama sistem yöneticisine düşen yük çok oluyor. Yaptığım araştırmalar sonucu Mictosoft’un App-V uygulamasının iş yükümüzü azaltacağı, bize zaman ve kolaylık sağlayacağını gözlemledim.

Test ortamımda bu App-V yi kullanarak sanallaştırma ortamıma taşıdım. Şimdi sisteme bağlanan kullanıcılar ya da local kullanıcılar bir uygulama istediklerinde kolaylıkla kurulum yapabiliyorum, kullanıcı bazlı ya da bilgisayar bazlı olabiliyor bu. Bu aşamada malum türkçe kaynak sıkıntısı çok fazla, bir çok yabancı sitede App-V ile ilgili birçok makale, yazı bulunmakta fakat türkçe doğru içeriğe rastlamak neredeyse çok zor. Aslında size tanıtmak istediğim Mehmet Parlakyiğit’in App-V üzerine proje yapımında deneyimlerini paylaştığı, bir çok terime de yer verdiği, App-V uygulamanın kolaylığı, zoruluğu, yapılması gerekenler gibi bir çok konuya değindiği makalelerinden oluşan E-Kitabı sizler için çok değerli bir kaynak olacağı inancındayım. Bu kitaba buradan erişebilirsiniz. Kendisine böylesine yararlı bir çalışma yaptığı için tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum. Bu kitap umuyorum ki sizlerinde ufkunuza ışık tutup, bilmediğiniz konuları aydınlatmakta faydalı olacaktır.

Mehmet Parlakyiğit :

http://social.technet.microsoft.com/profile/mehmet%20parlaky%C4%B0%C4%9F%C4%B0t-tat/

 

E-Book Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş:

http://gallery.technet.microsoft.com/E-Book-App-V-Uygulama-42424b2d

 

Bir baška yazımda görüşmek ümidiyle

Comments
  • Ellerine saglik davut! Ve evet Mehmet.. Harika bir is cikardin: E-Book Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş cok guzel bir kitap!!!!

  • Elinize sağlık arkadaşlar süper :)

  • Davut çok teşekkür ederim. Hepiniz çok sağolun arkadaşlar.

  • Davut, Mehmet elinize sağlık.

  • Ellerine Sağlık.

  • Çok değerli bir paylaşım kitap emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment