(Turkish version below)

Dear wiki blog readers and valued wiki ninjas,

In this Thursday article; I am proud to announce the growing Wiki Ninjas group on Facebook by the #TechNetWikiEveryWhere hashtag / slogan.
Social media is now an indispensable passion for people; most of the people spend almost most of their time on social media.

When we do, we see, we listen, we watch and share everything on there.

We took our place on Facebook, based on the principle of sharing. The TechNet Wiki for IT professionals and Developers as a part of your life.

Even though we may have exaggerated, in order to provide even more benefits, we have created separate groups according to these languages:

English: https://www.facebook.com/groups/TechNetWikiNinjas/  

Turkish: https://www.facebook.com/groups/TechNetWikiNinjasTR/ 

Persian: https://www.facebook.com/groups/TechNetWikiNinjasFA/

   

Especially on Facebook groups, the TechNet team can reach all the countries and languages of the articles we write, so we use the name "TechNet Wiki Ninjas" in the Facebook group.

We believe other language councils will benefit from his situation by reviewing their country's facebook group set up and articles in their own language on social media platforms.
The sharing of knowledge is more comfortable and connecting to your peers in your own language might be an easy way of solving problems.TR: Merhaba çok değerli wiki okuyucuları ve çok değerli wiki ninjalar;

Bu Perşembe yazımda #TechNetWikiEveryWhere sloganından yola çıkarak, Wiki Ninjaların sosyal medya da da hızlı bir şekilde büyüdüğünü sizlere duyurmaktan gurur duyarım.
Sosyal medya artık insanlar için vazgeçilmez bir tutku, insanların çoğu neredeyse zamanlarının çoğunu sosyal medya üzerinde geçiriyor, durum böyle olunca yaptığımız, gördüğümüz, dinlediğimiz, izlediğimiz herşeyi burada paylaşır olduk.  Bizde paylaşım ilkesini esas alarak TechNet Wiki nin Facebook üzerinde olmasının, IT profesyonelleri için hayatının içinden bir parça olacağı düşüncesiyle Facebookta yerimizi aldık. Hatta işi biraz abartmış olabiliriz ki, daha da fayda sağlamak adına, dile göre ayrı gruplar oluşturduk. Durum böyle olunca bizlerin bir teknoloji dostu olarak sosyal medyaya daha önem vermemiz ve detaylı olarak takip etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Özellikle Facebook üzerinde grupları, biz technet ekibi olarak yazdığımız makalelerin tüm ülkelere ulaşabilmesi adına facebook gruplarını kullanıyoruz. Bizce diğer konseylerin bu durumu gözden geçirerek ülkelerine ait facebook grubu kurmaları ve kendi dillerinde yazılan tüm makaleleri sosyal medya platformu üzerinde paylaşmaları, bilginin daha rahat paylaşılmasını sağlayacak ve birçok çözülemeyen sorunu çözecektir.