Welcome to the Monday Interview with a Wiki Ninja! Today's Wiki Ninja is...

Asil Mutlu Profile

 

Who are you, where are you, and what do you do? What are your specialty technologies?

Hi, my name is Asil Mutlu. I live in Istanbul for the last two years. I worked for a couple of companies in İzmir before.  I work as a system engineer in an information technologies company where I develop projects concerning “System Center”, “Business Continuity” and “High Availability Solutions”.

Merhaba ismim Asil Mutlu. 2 yıldan beri İstanbulda hayatımı devam ettirmekteyim. Bundan önce İzmirde bir çok bilişim şirketinde çeşitli konumlarda çalıştım. Şuanda  Bilgi Teknolojileri şirketinde Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. Günümüz teknolojosinde System Center Aile si, İş Sürekliliği adına  High Availability çözümleri üzerine geliştirmeler ve projeler yapmaktayım.

 

What are your big projects right now?

I have developed a system in which the servers and clients hosted in 4 branches of a private auditing company are managed centrally using the System Center Configuration Manager 2012. These 4 branches were physically apart from each other. I have also used the Data Protection Manager in order to protect and keep backups of the production system. I was also responsible for the integration tasks on the project.

En önemli projelerimden ilki Özel Bir Denetim Şirketinde 4 farklı lokasyonda bulunan şubelerde çalışan sunucuların ve clientların System Center Configuration Manager 2012 ürünü ile merkezi yünetiminin sağlanması ve Data Protection Manager 2012 ürünü Sunucuların sağlık bir şekilde yedeklenmesi ve koruma altına alınmasını sağlayan altyapı ve entegrasyonunun gerçekleştirilmesi.

 

Besides your work on TechNet Wiki, where do you contribute?

I write articles and share my insights on www.cozumpark.com, www.mcitp.gen.tr, http://social.technet.microsoft.com/Forums/tr-TR/home and on my personal blog www.asilmutlu.com www.cozumpark.com, www.mcitp.gen.tr http://social.technet.microsoft.com/Forums/tr-TR/home ve www.asilmutlu.com kişisel bloğumda bilgilerimi, testlerimi ve makalelerimi paylaşıyorum.

 

What is TechNet Wiki for? Who is it for?

Technet Wiki is a library open to public and content coverage is growing day by day with the help of professionals sharing their knowledge from around the world.

 

What is it about TechNet Wiki that interests you?

People use various wiki sites in order to get information on a wide range of topics. This makes it easy to get information on the latest technologies and even on legacy ones. It is amusing to see some of the historical resources; which makes us understand the breakthrough we have made in the technology.

Hepimiz hayatımda çeşitli Wiki Siteları kullanıyoruz ve bir çok pratik bilgiye Wiki Sitelar üzerinden erişiyoruz. Şuanda günümüz teknolojilerinden tutun, teknolojinin ilk gelişim gösterdiği yıllara kadar bir çok veriye ve kaynağa ulaşabiliyoruz. Bazen gülüyorum insanlar okadar ilkel bilgilerde varki ama bunlar sayesinde görebiliyoruz. Teknolojide ve yapabildiklerimizde nereden nereye gelmişiz.

 

What are your favourite Wiki articles you’ve contributed?

My favorite article is http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/18101.windows-server-2012-hyper-v-failover-cluster-kurulumu.aspx.I needed to learn "Failover Cluster" configuration and I wrote the article to share the knowledge I gained during that phase.

Yazdığım makalelerden favorim http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/18101.windows-server-2012-hyper-v-failover-cluster-kurulumu.aspx yaşadığım bir deneyimden ötürü Failover Cluster yapılarının yapılandırmasına ihtiyacım olduğundan ötürü hazırlamıştım.

 

What are your top 5 favourite Wiki articles?

http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/8228.windows-server-2012-developer-preview-schema-version-tr-tr.aspx

http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/8707.windows-server-2012-developer-preview-flexible-single-master-operations-fsmo-rolleri-tr-tr.aspx

http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/8222.windows-server-2012-developer-preview-read-only-domain-controller-kurulumu-bolum-1-tr-tr.aspx

http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/8299.windows-server-2012-developer-preview-fine-grained-password-policy-tr-tr.aspx

http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/9109.windows-server-2012-developer-preview-active-directory-snapshot-tr-tr.aspx

 

Who has impressed you in the Wiki community, and why?                             

I think it is mostly not the people around but the will inside that stimulates success. Though, everyone has friends around that are successful and determined. They are a big factor in one’s success. I do have such people around me and they make me work harder as well.

Kişilerin pekde bir faktörü yoktur aslında, Bu içden gelmeli… Tabiki Herkezin hayatında büyük rol alan kişiler vardır. Çevremde bulunan kişiler bu sektörde başarılı ve azimli insanlar o yüzden başarmak ve iyi olmak zorunda hissettiğimden çalışıyorum ve daha da çalışacağım.

 

What does success look like for TechNet Wiki?

Technet Wiki is widely used in the IT business. That adoption is a great success and in my opinion, Technet Wiki will become even more successful in the future.

Technet Wiki çok rabet görmesi ve bütün IT sektöründe çalışan herkez tarafından bukadar rabet görmesi büyük bir başarıdır ve böylede devam edicektir.

 

Thank you Asil, for the interview and for your great contributions to the Turkish community on TechNet Wiki!

 

Turkish Ninja Serhad

Blog: http://serhadmakbuloglu.com/

Twitter: @smakbuloglu