Windows 8.1

Systém Windows byl od základu přepracován. Vychází z osvědčeného, rychlého a spolehlivého jádra Windows 7 a přináší zcela nové dotykové rozhraní. Jedná se o nový systém Windows, který umožňuje komfortní použití jak v práci a ve firemním prostředí, tak v domácím použití jako platforma pro práci i zábavu. 

Aktuální verze Windows 8.1 Update 1 přináší komfort používání nejen pro uživatele dotykových zařízení, ale zaměřuje se i na uživatele klasických počítačů, ovládaných klávesnicí a myší, kterým na základě zpětné vazby dává k dispozici přehledné ovládací prvky, určené specificky pro ovládání myší.

Edice Windows

Windows 8.1 nabízí čtyři edice:

  • Windows RT - edice určená pro tablety a zařízení s procesorem ARM, lze ji pořídit pouze jako předinstalovanou na zařízení
  • Windows 8.1 - edice pro domácí použití, která umožňuje využít veškerý komfort používání Windows, ovšem bez možnosti využití firemní funkcionality typu připojení počítače do domény Active Directory a podobně
  • Windows 8.1 Pro - firemní edice, určená pro malé a střední firmy. Z pohledu ovládání nabízí naprosto stejný komfort jako domácí Windows, navíc přidává možnost připojení do domény Active Directory, použití skupinových politik, či zprovoznění hostitele vzdálené plochy.
    Oproti Windows 7 přináší Windows 8.1 Pro navíc možnost využití spravovatelného šifrování pevného disku BitLocker a šifrování odpojitelných úložišť BitLocker To Go, součástí edice je u x64 systému i virtualizační platforma Hyper-V.
  • Windows 8.1 Enterprise - edice určená pro střední a velké firmy a organizace. Nabízí vše, co Windows 8.1 Pro, a navíc přidává Enterprise funkcionalitu, jmenovat můžeme například použití technologií DirectAccess či BranchCache, možnost využití VDI scénářů, operačního systému na klíčence Windows To Go, využití nástrojů z balíku MDOP a další.

Všechny edice disponují možností přepínání jazykových rozhraní, s výjimkou Windows RT jsou všechny edice k dispozici pro x86 i x64 systémy. Pro kompletní přehled funkcionality jednotlivých edic navštivte hlavní stránku Windows.

Podpora nejnovějšího hardware

Windows 8.1 podporují využití nejnovějších hardwarových technologií. Kromě možnosti nasazení na nejnovějších čipových sadách můžete například využít vestavěnou podporu pro NFC komunikační moduly, přímý tisk na WiFi tiskárny, bezdrátové připojení projektorů a displejů pomocí Miracast technologie či integrovanou možnost autentizace uživatele pomocí otisku prstu.

Windows 8.1 rovněž podporují displeje se 4k rozlišením.

Nasazení a správa

Nasazování Windows 8.1 staví na technologiích, které byly úspěšně využity v předchozích generacích operačních systémů, a posouvá jejich možnosti o krok dále. Stejně jako u Windows 7 tak využijete řešení pro tvorbu a správu image souborů s koncovkou .wim, bezdotazové odpovědní soubory unattend.xml, nasazování OS pomocí nástrojů typu ADK (obdoba sady WAIK), Microsoft Deployment Toolkitu a dalších technologií. Podrobný přehled o možnostech nasazení Windows 8.1 vám dají výukové kurzy, uvedené v sekci "Výukové kurzy a videa" na této stránce.

Správu (nejen) Windows 8.1 zajišťují nástroje System Center Configuration Manager, cloudová služba Windows Intune, připadně jejich kombinace. Vzhledem k tomu, že se jedná o rozsáhlé téma, je této oblasti vyhrazena samostatná stránka zde na českém TechNet blogu.

BYOD

Windows 8.1 podporují scénáře Bring Your Own Device, neboli možnost využití soukromých zařízení ve firemní infrastruktuře, a to zejména ve spojení s dalšími produkty a technologiemi. Například kombinace Windows 8.1 a Windows Server 2012 R2 přináší možnost Workplace join neboli registrace soukromého zařízení do domény, Work Folders - možnost bezpečného sdílení dokumentů (obojí funkční i ve Windows RT). V kombinaci se službou Windows Intune je pak možné nasazovat firemní aplikace a držet je odděleně od soukromých aplikací uživatele a k dispozici je i celá řada dalších možností. Podrobnosti naleznete ve výukových kurzech, uvedených na této stránce.

Aplikace

Na všech edicích Windows 8.1 je možné instalovat moderní, tzv. Windows Store aplikace. Jedinou obecně dostupnou možností pro instalaci těchto aplikací je katalog aplikací Windows Store, ovšem ve firemním prostředí lze využít i sideloading proces a aplikace instalovat z firemního portálu.

Klasické 32 a 64bitové aplikace nasadíte bez problémů na 32/64bit edice Windows 8.1 a pokud jste provozovali nějakou aplikaci na Windows 7, neměli byste mít s jejím provozem problém ani na Windows 8.1 (výjimkou jsou antiviry a podobné programy, zasahující přímo do jádra systému). Jedinou výjimkou je edice Windows RT, která běh klasických desktopových aplikací neumožňuje.

Bezpečnost

Trusted Boot a Secure Boot, vylepšený BitLocker dostupný i v edici Windows 8.1 Pro, integrované antivirové a antimalwarové řešení, moderní aplikace běžící v sanboxovaném prostředí, integrovaný SmartScreen filtr. To je jen výběr toho, co vám Windows 8.1 mohou nabídnout z pohledu bezpečnosti a stejně jako u dalších oblastí, i zde vám podrobnější informace dají výukové kurzy.