Funkcionalita Shared VHDX je novinkou Windows Serveru 2012 R2, díky které můžete jediný virtuální pevný disk využít jako sdílené úložiště pro clustery, virtualizované na platformě Hyper-V. Odpadá tak nutnost pořizovat pro virtualizované clustery fyzické sdílené úložiště (byť i tuto cestu můžete nadále využívat) a clustering pro virtuální prostředí je tak zas o něco jednodušší.

Podrobnější popis fungování sdíleného VHDX jsme vám přinesli v rámci Týdne novinek ve WS 2012 R2, dnes přidám další střípek do mozaiky: Jose Barreto, člen týmu, který má na starosti souborové služby ve Windows Serveru, uveřejnil článek, ve kterém krok za krokem popisuje, jak rozchodit konfiguraci virtualizovaného Scale-Out souborového clusteru, který využívá sdílený VHDX.

Jde o využití ne jedné, ale několika novinek ve WS 2012 (R2), a celá věc je o to pikantnější, že Jose Barreto i pro souborové úložiště využívá virtualizované servery, což je oficiálně nepodporované řešení. Na druhou stranu pro vyzkoušení funkcionality a pochopení principu fungování jde o naprosto geniální věcVeselý obličej 

Článek naleznete na blogu Joseho Barreta a jako bonus je zde k dispozici i odkaz na seznam certifikovaných JBOD diskových polí a SAS karet, které můžete bez obav využít pro stavbu regulérního clusterovaného diskového úložiště s Windows Serverem 2012 (R2).

- Kanty