Tip pro Windows Server 2008: Vista look + vyhledávání + wifi

Tip pro Windows Server 2008: Vista look + vyhledávání + wifi

 • Comments 10
 • Likes

Pokud jste si nainstalovali testovací, popř. RTM verzi Windows Serveru 2008, na svůj notebook či stanici a chcete ho používat jako hlavní operační systém pro svou práci, třeba vám bude tento malý tip užitečný. Nejde sice o nic převratného, ale ušetří vám to čas při možném hledání. Jak tedy přizpůsobit Windows Server 2008 tak, aby vypadal jako Windows Vista, uměl indexovat a vyhledávat, a zároveň podporoval bezdrátové sítě? Jednoduché..

Windows Aero, spořiče obrazovky a další:
V Server Manageru nainstalujte komponentu (feature) Desktop Experience. Ta zprovozní všechny komponenty nutné pro zobrazení plochy a ovládacích prvků ala Windows Vista. Po restartu systému ověřte, zda vám ve službách běží položka "Themes". Pokud ne, nastartujte ji ručně a změňte její parametr na Automatic. Posléze nastavte všechny prvky v ovládacím panelu zobrazení.

Vyhledávání + indexace:
V Server Manageru spusťte instalaci role "File Server" a na další obrazovce vyberte pouze funkcionalitu File Search. Po skončení instalace se v ovládacích panelech objeví nastavení indexace a Windows Explorer bude prohledávat soubory stejně, jako ve Windows Vista.

Podpora bezdrátových sítí:
Třeba jste si všimli, že po instalaci sice systém vidí bezdrátový adaptér, ale nevidí žádné sítě. Pro tuto funkci je třeba, jak jinak než v Server Manageru, doinstalovat komponentu (feature) Wireless LAN a potom tamtéž spustit službu WLAN Autoconfig. Voila, hotovo!

A pak může váš Windows Server vypadat třeba takhle :).

Dlužno dodat, že Windows Server 2008 je i jako "klientský" OS velmi rychlý. Je to dáno primárně tím, že má jádro jako Windows Vista SP1 (takže Vista SP1 je také rychlejší :) a navíc přidává sympatickou modularitu systému, takže se prvotně instaluje naprosté minimum aplikací, funkcí, komponent. Což je ostatně vidět i z výše uvedených tipů :).

- KFL
 

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment
 • Jak je to s kompatibilitou ovladačů mezi W2K8 x64 a Vista x64?

 • rADo> Vzhledem k tomu, ze W2K8 ma stejne jadro jako Vista SP1, daji se pouzit ovladace z Visty. Ja sam mam x64 server na HP notebooku, pricemz vsechny ovladace jsou stazene z HP, sekce x64 Vista :).

 • To zní dobře (a logicky) :) Ta volitelná instalace komponent je sympatická věc.

  Ohledně W2k8 - osobně bych moc uvítal více info o Hyper-V, trial W2k8 jsem instaloval pod VMware a virtualizovat ve virtualizovaném již pak bohužel nejde, takže to nemohu testnout. Předpokládám, že ale při přímé instalaci není problém zprovoznit W2k8 jako mateřský systém a pak x86/x64 distro Linuxu a třeba Solarisu jako hostovaného OS.

  Z různých white-paperů jsem se ale nedočetl, jak jsou ty jednotlivé virtualizované OS integrované do mateřského (při emulaci), jak fungují ovladače na grafiku, hdd, atd., pro majoritní Linux/Solaris distra.

  Šlo by to tom něco napsat? Všimnul jsem si v jednom z článků testování právě Hyper-V..

 • Tak mě ještě napadá - pod VMware Hyper-V v Roles/Features není, dával jsem to za vinu právě tomu, že W2K8 x64 běží jako hostovaný OS. Nebo v trial není Hyper-V zatím vůbec? (ať si ušetřím instlaci na reálná stroj)

 • rADo> V posledni testovaci verzi RC1 je Hyper-V obsazen (ke stazeni treba na http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=8F22F69E-D1AF-49F0-8236-2B742B354919&displaylang=en).

  Nicmene jsou tam specificke kroky, ktere je potreba udelat jeste pred instalaci dane role. Coz jsme popisovali na  http://blogs.technet.com/technetczsk/archive/2007/09/25/windows-server-2008-virtualizace-krok-za-krokem.aspx (je to pro verzi RC0, ale pokud me pamet neklame, v RC1 je to stejne). Ihned pote se Hyper-V objevi v seznamu roli k instalaci. Nejsem si jisty, jestli ovsem ve virtualnim prostredi pujde nainstalovat, tj. jestli uvidi vsechny komponenty, ktere potrebuje - minimalne tedy CPU s podporou HW virtualizace a HW DEP.

  Co se tyka podpory jednotlivych OS (a tim minim podporovane ve smyslu technicke podpory Hyper-V s danym virtualizovanym operacnim systemem) , tak dosavadni dokumentace mluvi o Windows Server 2003/2008 a SUSE Linux Enterprise Server 10 SP1. Protoze je Hyper-V stale v beta fazi, kompletni seznam vyjde az tesne pred uvedenim ostre verze.

  Nad clankem se zamyslim, je fakt, ze Hyper-V je horka novinka a prilis o tom nepiseme :). Diky za tip!

 • KFL> ty dvě KB jsem instaloval, restartoval, ale v Roles to pořád není. Asi je to napsané chytře, a pokud server jede už sám virtualizován, tak Hyper-V nenabídne, protože hypervisorů nemůže být více.

  Konfigurace je Intel Q6600 CPU (tedy s DEP a Vanderpool), Vista x64 Ultimate, nad tím jede VMware Workstation 6 w/ ACE, nad tím WK28 Standard Server x64 (trial), DEP zapnuto, KB nainstalovány, v Roles nic nového...

  Budu to muset dát na reálný (nevirtualizovaný) stroj. A skoro mám chuť to dát na pracovní PC místo Vista, je to fakt brutálně rychlé, i když jsem virtuálnímu stroji přidělil jen 1GB RAM a 2 jádra CPU.

 • HlaQpO r u crazzy? I told u! I can't read!

 • Vb678W r u crazzy? I told u! I can't read!

 • kT4Uqb r u crazzy? I told u! I can't read!

 • N70lxf r u crazzy? I told u! I can't read!