Blogs

Microsoft Forefront – zabezpečení od A do Z

  • Comments 5
  • Likes

Jak by se Vám líbilo mít jednotné řešení pro zabezpečení serverů a klientů. Ochranu před viry a spyware s centrální správou, s jednotným reportingem a snadnou instalací. Tohle vše od Microsoftu? 
           

Že tu něco nehraje? Že Microsoft není dodavatel antivirového řešení? Je rok 2006, časy se mění :o)

 

1. Brand

Microsoft Forefront můžeme rozdělit na tři části. Tou první je samotné jméno Forefront, tzv. brand, pod který se budou sdružovat produkty, které mají nějakou roli v zabezpečení. Tady jde například o ochranu sítě na hranicích, pokročilou aplikační inspekci, VPN řešení s využitím karantény a tak dále. Produktem, který zde hraje hlavní roli, je čerstvě vydaný Microsoft ISA Server 2006 (Firewall, Proxy, VPN)

 

Comprehensive Security Products Portfolio 

2. Servery nepřijdou zkrátka

Řešení antivirové ochrany a obrany proti SPAMu je k dispozici hned v několika variantách.

Pro poštovní servery (IIS SMTP a Microsoft Exchange 2000 a 2003) je to Microsoft Forefront Security for Exchange Server. Předností je velmi rychlý antivir a nové možnosti při kontrole SPAMu.

Po implementaci podnikového portálu na technologii Sharepoint dochází k zajímavému jevu. Uživatelé ho začnou intenzivně využívat a ukládají do databáze portálu různé soubory, přílohy, videa, hudbu a podobně :) Proto je nutné implementovat antivirovou ochranu i zde. K tomu slouží další produkt z rodiny Forefront - Microsoft Forefront Security for Sharepoint.

A do třetice je tady Antigen for Instant Messaging. Během chatování je možné filtrovat konverzaci, bránit přenášenému obsahu ve sdílených souborech nebo provádět antivirovou kontrolu.

 

3. Klient s centrální správou a distribucí aktualizací

Nejzajímavější novinkou bude Microsoft Forefront Client Security. Silnou stránkou tohoto podnikového řešení je právě to, že sjednocuje správu zabezpečení klienta, antivirové řešení a ochranu proti spyware. Nebude tak nutné používat řešení od dalších dodavatelů. To přinese celkové zjednodušení a zpřehlednění stavu sítě.

Administrátor bude mít k dispozici jeden centrální nástroj, pomocí kterého stanoví pravidla kontroly, čas aktualizací a další podrobnosti konfigurace klientů. Na klientské straně (zahrnuje i servery) následně dojde k vynucení těchto parametrů a následné ochraně před viry, spyware a jiným škodlivým programům. Distribuce nových databází pro kontrolu virů a spyware bude prováděna pomocí osvědčené technologie Windows Update (dosud pro aktualizace OS a některých aplikací).

Velmi slibně vypadá zcela nový reporting. Klienti zpětně informují centrální server o svém stavu a případných problémech. Následně jsou generovány vcelku přehledné statistiky, které dávají administrátorům detailní přehled o stavu jejich sítě. Je možné provádět i vlastní úlohy sledování a následně vytvořit podrobnou zprávu o stavu konkrétních klientů.

 

Dostupnost

ISA Server 2006, Microsoft Forefront Security for Exchange Server a Sharepoint, stejně jako Antigen for Instant Messaging jsou již k dispozici v plných verzích. Zkušební časově omezené verze produktů můžete získat stažením z webu.

 

Microsoft Forefront Client Security je nyní v privátních beta programech. Ke konci letošního roku bude k dispozici veřejný beta program. Ten bude přístupný po registraci, kterou je možné provést již nyní. Finální verze je plánována na první polovinu roku 2007. Z licenčního pohledu bude zajímavé to, že Forefront client bude součástí tzv. Enterprise CAL. Další podrobnosti budou následovat.

 

Antigen?

V dalším příspěvku do blogu se podíváme na to, v čem je unikátní toto antivirové řešení a proč ho použít.

 

Závěr

Antivirové řešení je pole, kde dosud působili jiní (silní a zkušení) hráči. Microsoft se pouští do přímé konkurence a má za sebou zkušenosti několika let vývoje, testování a provoz na miliónech PC u miliónů uživatelů. Myslíte si, že bude tenhle krok úspěšný? Já jsem o tom přesvědčen!

 

Odkazy

http://www.microsoft.com/forefront/default.mspx

 

 

- Ladislav Šolc -

 

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment
  • GB5pDC r u crazzy? I told u! I can't read!

  • P6X0YS r u crazzy? I told u! I can't read!

  • jekXre r u crazzy? I told u! I can't read!

  • C7NczU r u crazzy? I told u! I can't read!

  • sA43iE r u crazzy? I told u! I can't read!