Projekt Mystery Skype přichází do České republiky! Unikátní vzdělávací pomůcka je perfektním zhmotněním myšlenky škola hrou a v současné době se jí účastní po celém světě několik tisíc škol. Spojte se se světem prostřednictvím tohoto jedinečného projektu také.

Od počátků jeho existence bylo hlavním posláním Skype spojovat lidi po celém světě, sbližovat země, národy a kultury, zkracovat vzdálenosti a bořit hranice. Projekt Mystery Skype přenáší tuto vizi do škol, mezi naše nejmenší, a také mezi vás, jejich učitele. Vznikl před několika lety ve Spojených státech jako jedinečná interaktivní učební pomůcka, která prohlubuje jazykové znalosti dětí a hravou formou je vede ke studiu zeměpisu, dějepisu nebo přírodních věd. V neposlední řadě však rozšiřuje jejich obzory a buduje v nich povědomí o jiných zemích, národech a kulturách. A k tomu všemu je neuvěřitelně zábavný, podporuje děti analyticky myslet a prohlubuje jejich schopnosti efektivně spolupracovat v týmu.  

Jak na to?

Mystery Skype je založen na jednoduché myšlence. Jejím základem je propojení dvou tříd z různých koutů planety pomocí Skype videohovoru. Úkolem dětí ve třídě, která se hry účastní, je zjistit, odkud třída na druhé straně monitoru počítače pochází. K tomu mohou využívat jen sérii dobře kladených uzavřených otázek a učební pomůcky, nejčastěji mapy a atlasy. Ptají se na předem stanovená témata. Dostane se tak na otázky z různých vědních oborů a na reálie související s datou zemí. Odpovědi by soutěžící tým měly vždy nasměrovat ke spávné odpovědi. K tomu je však potřeba rychlých rešerší a skládání souvislostí dohromady. Děti přitom mezi sebou přímo komunikují a dokonce se uvidí, i když jsou od sebe vzdálené tisíce kilometrů. Není to fantastické? Představte si, že se zrovna vaše škola v Českých Budějovicích, Karlových Varech, Ostravě nebo Olomouci propojí se školou v Tokiu nebo San Francisu. To vše v reálném čase a prostoru. 

Děti se učí a zároveň si hrají. Informace, které si samy vyhledají, musí umět použít. Oficiálním komunikačním jazykem je angličtina, přičemž je možné komunikovat také v jiných jazycích. V neposlední řadě, děti si osvojí práci s moderními technologiemi. Projekt je vhodný pro všechny věkové skupiny žáků. Zúčastnit se jej může také vaše škola. Je to velmi jednoduché. Stačí se zaregistrovat na stránkách www.education.skype.com/mysteryskype, kde se také dozvíte veškeré podrobnosti, včetně instrukcí k účasti a pravidel jednotlivých her. Přejeme klidné a ničím nerušené spojení se světem a hodně zábavy! 

Roman Pacvon,

PR manažer pro Skype

Mystery Skype Call - praktický návod

Autor: Ivona Spurná, Smíchovská střední průmyslová škola, Praha

(škola jako jedna z prvních v ČR vyzkoušela Mystery Skype ve výuce)

  • Navštivte web http://education.skype.com
  • Přihlaste se některým z nabízených způsobů (Skype – buď přihlašovací údaje již máte anebo se nově zaregistrujte. Můžete také využít svůj účet Microsoft nebo jiné). 

Po úspěšné registraci navíc získáte kód, který po zadání do vašeho Skype účtu změní typ tohoto účtu na Premium a mimo jiné vám umožní vytvářet skupinové videohovory s více Skype kontakty najednou.

Také můžete založit vlastní „Skype lesson“ či vyhledávat mezi nabídkami spolupráce s ostatními učiteli po světě a s dotyčným učitelem se spojit. Máte-li již nějaké existující mezinárodní kontakty, prostě je využijte a pomocí služby Skype komunikujte. Další kontakty můžete najít právě na tomto webu Skype in the classroom, kde se nachází obrovská spousta komunikacechtivých učitelů z celého světa.

Jeden z hezkých tipů, jak využít Skype pro zlepšení kvality výuky a zájmu žáků, je uskutečnit tzv. Mystery Skype Call. Podstatou je, že se přes Skype propojí dvě třídy v různých místech světa, přičemž děti netuší, kam se dovolaly. Za pomoci otázek na detaily lokality pak zjišťují, kde se nachází jejich „protějšek“ – tj. škola, která s nimi komunikuje.

  • Na https://education.skype.com/mysteryskype se propojíte s učitelem ze školy, s kterou byste chtěli uskutečnit Mystery Skype Call. Předem se domluvíte na termínu a detailech hovoru.
  • Aby nedošlo k nechtěnému prozrazení lokality při samotném volání, doporučuje se na svém profilu odstranit nebo změnit podrobnosti, které o Vašem umístění informují.
  • Pro zvýšení efektivity otázek je vhodné zadání ztížit například tím, že studenti budou mít omezený počet otázek například 20 a lze na ně odpovídat jen Ano/Ne.
  • Po zjištění lokality můžete pokračovat již otevřenými otázkami, které se mohou zaměřovat na libovolné oblasti života v dané lokalitě, můžete diskutovat nad zajímavostmi z oblasti kultury, sportu, nad způsobem života...

Mystery Skype napomáhá rozvíjet v dětech tvořivost, spolupráci, komunikační dovednosti, logické a kritické myšlení, spolu s jazykovými dovednostmi a geografickými znalostmi.

Ilustrativní video ukazující využití Mystery Skype v praxi najdete na http://www.youtube.com/watch?v=GZdMnkWHG7s