Společnost Microsoft pořádá akademické roadshow po regionech České republiky s téměř železnou pravidelností každý rok. Letošní roadshow s názvem „Vzděláváme pro budoucnost“ právě skončila a pokud jste neměli šanci se jí zúčastnit, přečtěte si alespoň krátké shrnutí této významné vzdělávací události.

Roadshow školního roku 2013-2014 byla ve znamení inovace ve školství, moderních technologií a nových postupů pro výuku. Připravili jsme ji ve spolupráci se zajímavými partnery jako jsou IT ve škole, AT Computers, Acer, Intel, Lenovo, HP, a mnoha dalšími.

Roadshow se zúčastnilo bezmála 1.800 učitelů, ředitelů a správců školní ICT z celé České republiky.

Na podzim 2013, v podzimní části roadshow, její protagonisté navštívili 6 krajských měst. Právě dokončená, jarní část roadshow,  pak navštívila dalších 8 měst (Karlovy Vary, Ústí n.L., Liberec, Olomouc, Jihlava, Brno, Hradec Králové, Praha). Jednalo se tedy o jednu z největší vzdělávacích akcí, které Microsoft v ČR pořádá. 

Cílem roadshow bylo přivézt do regionů nejnovější technologie, tipy a metody pro moderní výuku a efektivní řízení školy. Nosným tématem letošní roadshow byly „tablety ve výuce“; téma, které se v dnešní době dotýká snad každé školy, která chce držet krok s dobou a požadavky na moderní dovednosti svých studentů. 

Roadshow představila tablety s o.s. Windows určené pro školní využití a účastníci si tato zařízení mohli osobně vyzkoušet. Mezi výhody dotykových zařízení Windows patří bezesporu i široká nabídka typů zařízení, z které si vybere každá škola, ať už jsou její požadavky jakékoliv (od malých tabletů, přes konvertibilní zařízení až po „ředitelské“ notebooky s dotykovou obrazovkou). Všechna tato zařízení byla v průběhu konferencí k zapůjčení, aby se účastníci mohli mj. interaktivně zapojit do probíhajících přednášek a workshopů a vyzkoušet si některé z atraktivních výukových aplikací z nabídky Windows Store. Nelitoval ani ten, kdo si přinesl vlastní zařízení, protože i ta se díky technologiím Microsoft podařilo interaktivně zapojit a umožnit jim sdílet stejný obsah.

Mezi přednášejícími byli především učitelé, kteří předávali vlastní zkušenosti z výuky a doporučení na postupy, které se jim osvědčily. Mimo jiné připravili také ukázkové hodiny s praktickými ukázkami, jak zapojit tablety do výuky. Nechyběla ani doporučení na zajímavé výukové aplikace, které je možno stáhnout z Windows Store a využít při výuce.

Chvilku zamyšlení připravil účastníkům zkušený odborník na téma tabletů ve výuce - Ondřej Neumajer (v některých lokalitách prostřednictvím svého zástupce), který  při své přednášce vyzval účastníky k hlasování na nejednoznačná témata ze současnosti i budoucnosti vzdělávání a vyvolal tak živou diskusi. Přednášejícím lektorům v kombinaci s odborníky ze společnosti Microsoft a partnerských organizací se podařilo vytvořit zajímavý koktejl novinek, inspirace a návodů.

Velký zájem budí možnost ve školách používat balíček cloudových služeb společnosti Microsoft Office 365 a to naprosto zdarma pro všechny školy v České republice. Proto také byla důležitá část konference věnována právě využití a nasazení Office 365. Školy díky této technologii mohou získat moderní komunikační zázemí v podobě emailového serveru Exchange Online. Vzájemně v rámci organizace nasadit aplikaci Lync, umožňující online konference a volání, zasílání krátkých textových zpráv a pro výuku nezbytné sdílení prezentací či hlasování. Nedílnou součástí Office 365 je úložiště dokumentů pro jednotlivé uživatele a sdílené pracovní prostory, vhodné pro řízení a koordinaci vzdělávacích skupin, výzkumných týmů a školních projektů.

Novinkou jarní části roadshow „Vzděláváme pro budoucnost“ byla specializace odpolední části konference s ohledem na roli účastníků. Souběžně tak probíhaly specializované workshopy pro tři cílové skupiny:  ředitele škol, učitele a správce školního ICT. Roadshow tak přinesla zajímavý a cílený obsah, výjimečná byla rovněž pestrostí nabízených hardwarových i softwarových řešení pro vzdělávání.

Pro oživení a zamyšlení sloužila interaktivní „zeď přání“. Na tu mohli účastníci během přestávek zapisovat své postřehy na téma „Vize úspěšné školy“. Výsledky této aktivity ze všech osmi navštívených měst vám již brzy přineseme.

Nepodařilo se vám zúčastnit letošní roadshow a přesto byste se rádi o využití moderních technologií a tabletů ve výuce dozvěděli více? Pak navštivte některé z 18-ti Vzdělávacích center Microsoft Partneři ve vzdělávání a využijte možnosti bezplatných kurzů www.PartneriVeVzdelavani.cz   

Užitečné informace a tipy k zapojení tabletů do výuky najdete také na www.VZdelavameProBudoucnost.cz