Společnost Microsoft se aktivně podílí na rozvoji moderních prvků vzdělávání. Jedním z projektů, se kterým partnersky spolupracuje, je Khanova škola - stovkami dobrovolníků překládaná česká verze světově známé Khan Academy, neboť nás spojuje filozofie zapojení inovativních technologií ve výuce pro efektivnější učení. Chceme, aby světoznámá videa mohly používat i české děti a české školy

Khan Academy je nezisková organizace zaměřená na vzdělávání. Na rozvoji jejího konceptu se významnou měrou podílí i spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates prostřednictvím Nadace Billa a Melindy Gatesových. S cílem poskytovat vysoce kvalitní vzdělání komukoli a kdekoli nabízí webová stránka projektu více než 4 000 anglických výukových videí uložených na sociální síti YouTube, a to v mnoha oborech jako je např. matematika, fyzika, anorganická i organická chemie, historie, zdravotnictví, ekonomie, biologie, astronomie a mnoha dalších. Studenti, učitelé i rodiče mají k dispozici mapu znalostí, příklady k procvičování (kterých bylo vyřešeno už přes miliardu) i statistiky.

V minulosti společnost Microsoft podpořila Khanovu školu nejen finančně, ale třeba i dobrovolnou aktivitou zaměstnanců, kteří s velkým, nadšením a v čele s tehdejším generálním ředitelem Romanem Cabálkem, se účastnili překladatelských maratonů ve svém volném čase.

Nyní Microsoft podpořil aktivitu Khanovy skoly, která hledá české Khany – tedy české učitele, kteří budou vytvářet originální videa Khan Academy přímo v češtině. To je možné mj. i na tabletech s Windows 8, a tak jsme je zapůjčili zájemcům o tvorbu videí na posledních překladatelských maratonech, které se konaly v rámci workshopů zaměřených na tvorbu videí.

Spojuje nás také zájem a téma bezpečný internet, Microsoft proto podpořil aktivitu překladu videí např. na téma šifrování dat a informací, viz http://khanovaskola.cz/kryptografie/co-je-to-kryptografie/lekce.

Více info naleznete na http://khanovaskola.cz.