DCSIMG
Přiřazený přístup ve Windows 8.1 - Školství - Site Home - TechNet Blogs

Přiřazený přístup ve Windows 8.1

Přiřazený přístup ve Windows 8.1

  • Comments 1
  • Likes
Jednou z novinek v systému Windows 8.1 je možnost nastavení tzv. přiřazeného přístupu. Jedná se o možnost pod vybraným uživatelským účtem spustit jednu, předem stanovenou, aplikaci bez možnosti jejího ukončení, přepnutí na jinou apod. Někteří z vás možná toto chování systému znají jako režim kiosku, kdy nechcete, aby návštěvníci apod. na daném zařízení nemohli spustit a vidět nic jiného, než vybranou Windows 8 aplikaci. Využít tuto funkcionalitu můžete např. nejenom na výstavách a na počítačích, ale i tabletech a podobně. Využití může mít také na chodbě ve školách jako informační stánek pro studenty apod.
Pojďme si tedy ukázat, co je všechno potřeba pro nastavení přiřazeného přístupu provést:
  • Zobrazte si panel Nastavení počítače (Win + I) a v dolní části okna klepněte na příkaz Změnit nastavení počítače.

 

  • V zobrazeném okně klepněte v levé části na položku Účty a dále na příkaz Jiné účty. Následně pak klikněte na příkaz Nastavit účet pro přiřazený přístup.
  • V dalším okně si můžete vybrat, jaký účet bude k tomu účelu sloužit. Musí se jednat o účet se standardním (nikoliv administrátorským) oprávněním. Pokud takový účet nemáte, je potřeba ho nejprve vytvořit a přihlásit se s ním alespoň jednou na daném počítači. Pokud byste tak neučinili, nabídka aplikací by byla prázdná. Nastavení jako takové je ale potřeba dělat pochopitelně zpět pod administrátorským účtem.
  • Pokud je takový účet vytvořen, je nabídka aplikací pro vybrání již naplněna moderními aplikacemi a to jak těmi vestavěnými, tak případně těmi stáhnutými z Windows Store.
  • Po zvolení aplikace se stačí přihlásit s daným účtem, ihned po přihlášení se spustí vybraná aplikace, kterou nebude možné nijak ukončit, přepnout, změnit její velikost apod.
Zpět z režimu přiřazeného přístupu, resp. odhlášení uživatele s tímto nastavením provedete rychlým stisknutím klávesy Windows a to pětkrát za sebou.

 

Autor: Karel Klatovský

Comments
  • Funkce je to výborná, ale chtělo by to možnost nastavení resetu internetového prohlížeče do výchozích nastavení (domovská stránka, zavření oken apod.) po určité době. Bez této funkce se velmi snižuje použitelnost takového kiosku s internetovým prohlížečem.

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment