DCSIMG
Microsoft podpořil soutěž Vyprávěj svůj digitální příběh - Školství - Site Home - TechNet Blogs

Microsoft podpořil soutěž Vyprávěj svůj digitální příběh

Microsoft podpořil soutěž Vyprávěj svůj digitální příběh

  • Comments 2
  • Likes

Nová kreativní metoda práce s ICT byla předmětem pilotního ročníku soutěže. Ukázal mj. široké možnosti využití této metody na českých školách.

Praha, 5. června 2013

Dne 1. června, příznačně na Den dětí, se pod záštitou společnosti Microsoft uskutečnilo vyhlášení vítězů prvního ročníku soutěže „Vyprávěj svůj digitální příběh“. Prostřednictvím krátkých videí, která byla připravena pouze s pomocí fotoaparátu, bezplatného programu na zpracování videa Windows Movie Maker od Microsoftu a programu na zpracování zvukových souborů, žáci a studenti vyprávěli netradiční formou svůj příběh. Do soutěže, ve které bojovali žáci 2. stupně základních škol a studenti středních škol, bylo přihlášeno více než 40 kreativních projektů, z nichž pak odborná porota vybrala ty nejlepší.

Cílem projektu, jehož autorkou je pedagožka Dana Slánská, která se dlouhodobě zabývá použitím moderních technologií při výuce, bylo přinést do českých škol inovativní prvky s využitím digitálních technologií, které hýbou dnešním světem. Prostřednictvím soutěže se tak žáci a studenti měli možnost aktivně seznámit s multimédii a digitálními technologiemi, díky nimž se mohou učit zábavnou a interaktivní formou.

Digital Storytelling je metoda práce s počítačem, která je v mnoha západních zemích běžnou a oblíbenou součástí moderní výuky. Rozhodla jsem se tuto soutěž zorganizovat, abych pomohla metodu zpopularizovat i na českých školách,“ řekla iniciátorka a organizátorka projektu Ing. Dana Slánská. „Nesmírně mě potěšilo nadšení a kreativita studentů, i zapálení pedagogů, kteří studenty při práci vedli. Pilotní ročník proto hodnotím velmi kladně a věřím, že bude mít v příštích letech pokračování. Především ale ukázal, že vyprávění digitálních příběhů má své důležité místo v moderní výuce i na českých školách.“  Z celkem 44 přihlášených projektů postoupilo do finálového kola 15 nejlepších. Z nich pak v prostorách Technické univerzity v Liberci vybírala pětičlenná odborná porota složená z odborníků v oblasti vzdělávání, multimédií a moderních technologií.

„Jako člen poroty jsem byl velmi pozitivně překvapen vysokou úrovní zpracování projektů, zejména po grafické stránce. Tento první ročník potvrdil naši myšlenku, že moderní technologie mohou velmi dobře rozšířit výuku a umožnit žákům rozvíjet kreativitu a týmovou spolupráci, ale také lze kombinovat různé předměty dohromady. Podobné aktivity navíc připravují žáky na budoucí pracovní život ve formě získávání zkušeností při práciv týmu, řízení projektu a práci se softwarem,“ potvrzuje Lukáš Křovák, manažer divize Windows ve společnosti Microsoft.

 

V kategorii 2. stupně základních škol zvítězili žáci s těmito projekty:

  • 1. místo - Petr Schönherr, ZŠ Liberec, Sokolovská – projekt „První den Lego auta“
  • 2. místo - Lada Bláhová, ZŠ Litoměřice, Ladova – projekt „Vodní příběh“
  • 3. místo - Kateřina Balcarová, ZŠ Liberec, Sokolovská – projekt „Kouzelné fazole“

 

V kategorii středních škol zvítězili studenti s těmito projekty:

  • 1. místo - Jan Kočíb, Střední odborná škola a Gymnázium, Liberec, Na Bojišti 15 – projekt „Prepare for Jump“
  • 2. místo - Denisa Nepimachová, Adéla Reicheltová, Sandra Mázlová, Střední odborná škola a Gymnázium, Liberec, Na Bojišti 15 – projekt „Život květiny“

 

Více informací o metodě Digital Storytelling najdete ZDE.

Níže si můžete prohlédnout vítězná videa:

 


 

 

Comments
  • Moc pěkná videa, spousta kreativních nápadů, oceňuji i kvalitu zpracování. Super.

  • Uz kdyz Microsoft chce neco podporovat, mohl by to alespon delat pres Windows 8 nastroje....

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment