Czy informatyka potrzebuje kobiet?

Czy informatyka potrzebuje kobiet?

 • Comments 5
 • Likes

Albo raczej: dlaczego kobiety powinny pracować w IT? ;) Zgodnie z obietnicą zamieszczam prezentację, o tym jakie są kobiety i jakie mają w dzisiejszych czasach możliwości (społeczne, rozwojowe).

Prezentację przygotowałam, w oparciu o obiektywne fakty (statystyki) oraz pozytywne spostrzeżenia dot. współpracy z kobietami. Celem prezentacji jest zmotywowanie kobiet do działania w zakresie IT. Prezentacja składa się z dwóch części: społecznej + motywacyjnej (1), rozwojowej (2).

Możecie używać prezentacji dowolnie, ale z jedym warunkiem: trzeba wspomnieć w swojej formie przekazu (prezentacji, artykule, etc.) o Women in Technology. Chcemy, aby kobiet w technologii było więcej.

Wszelkie wykorzystane informacje statystyczne / fakty zostały wykorzystane w takim samym kontekście w jakim powstały. Ciekawych oryginalnego kontekstu odsyłam do źródeł podanych w prezentacji. Prezentacja znajduje się poniżej wpisu. W prezentacji znajdują się komentarze pod slajdami - mam nadzieję, że się przydadzą.

Prezentację poprowadziłam na dniach otwartych Uniwersytetu Gdańskiego 18 marca 2010. Prezentacja miała tytuł: “Dlaczego Kobiety powinny studiować informatykę”.

Autor: Paula Januszkiewicz [MVP]

PS. Temat prezentacji może wydawać się nieco kontrowersyjny, oczywiście nie chcę nikogo tym urazić. Moim celem jest pokazanie, że zbiór cech, zarówno pozytywnych i negatywnych, które przypisuje się kobietom jest tak bardzo standardowy, że może być przypisany do każdego człowieka. Niezależnie od płci. Poruszone zostały także w niewielkim stopniu problemy społeczne związane ze stereotypami oraz karierą w IT w kontekście życia rodzinnego i dzieci.

Attachment: http://ms-groups.pl/wit/Artykuly/Paula_Januszkiewicz_Dlaczego_kobiety_w_IT_v1.1.zip
Comments
 • Na dzień dobry - zassane. a potem zobaczymy :)

 • Witam

  Rozumiem, że twierdzi Pani, że cechy kobiece wcale nie są kobiece i można je w ziwiązku z tym przypisać wszystkim, czyli nie ma różnic pomiędzy kobietą a mężczyzną?

  Otóż oczywiście tak nie jest.

  Nawiązując do wypowiedzi Pana z grupy pracuj odnnmośnie podziału zawodów, otóż jest to kompletna bzdura ponieważ nie wysyła się kobiety do kopalni węgla kamiennego a mężczyzny do opiekowania się dziecmi w przedszkolu.

 • Oczywiście, ze tak nie jest :) - zapraszam do zapoznania się z prezentacją. W prezentacji "cechy kobiece", to nie cechy fizyczne, tylko psychologiczne. Fizycznie może i kobiety nie nadawałyby się do kopalni, ale psychicznie nie sądzę, że miałyby z tym jakikolwiek problem :)

  Myślę, że Pan z grupy Pracuj miał to samo na myśli.

  A tak na logikę, nie sądzę, żeby człowiek o takim stanowisku głosił heretyczne "prawdy".

  Z drugiej strony... jeżeli kobieta ma ochotę pracować w "kopalni", to proszę bardzo :). Ostatnio w sklepie z kosmetykami to mężczyzna doradzał mi jak mam wykonywać make-up...

  Jeśli chodzi o moje prywatne zdanie, to musi się jeszcze w świecie dużo pozmieniać, żebym uważała, że kobiety nadają się (pod względem fizycznym) do "kopalni". Wolę je przy komputerach :)

  Pozdrawiam!

 • Myślę, że wszystko idzie w dobrą stronę. Kobiety w IT przestają być postrzegane ignorancko. Wręcz przeciwnie - zaczyna patrzeć się na nie z ciekawością i niejakim podziwem ;)

  Co do cech męskich/kobiecych, a co za tym idzie - przypisywanym im podziałom zawodowym - całkowicie zgadzam sie z autorką. Być może siły fizycznej przeciętnego mężczyzny i kobiety porównać nie można, ale w branży informatycznej na szczęście nie o nią chodzi;)

  Pozdrawiam

 • Ja teraz widzę więcej dziewczyn na informatyce ale widzę też, że już dominują a może mylę się?

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment