SLAT

SLAT

 • Comments 7
 • Likes

Jako, że Windows 8 jest coraz bliżej – coraz większa ilość pasjonatów zaczyna mu się dokładnie przyglądać. Patrzą przede wszystkim na nowości i zmiany. I niestety często okazuje się, że na posiadanym sprzęcie będą mieli problem z jedną z najciekawszych funkcjonalności. Z Hyper-V. Powodem jest wymaganie, aby procesor wspierał SLAT czyli Secondary Level Address Translation. Nie będę wnikał tu w całkiem ciekawe szczegóły związane z zarządzaniem pamięcią, ale generalnie chodzi o to, że określenie gdzie dla danego bloku pamięci logicznej znajduje się jej fizyczna reprezentacja w kościach RAM (i cache) nie jest wcale takie trywialne gdy na komputerze działa wiele maszyn wirtualnych. SLAT usprawnia ten proces i w efekcie wszystko działa trochę szybciej, co najwyraźniej zostało uznane za ważniejsze niż zgodność ze starymi procesorami. Mamy więc lepiej, za to okazuje się często, że domowy czy laboratoryjny sprzęt nie jest w stanie spełnić wymagań. Z jednej strony trochę szkoda, a z drugiej – za parę lat wszyscy podejdziemy do tego tak, jak dzisiaj podchodzimy do wymagania x64 dla serwerów. Po prostu tak jest i każdy o tym pamięta.

Tak czy inaczej – niejednego z nas czeka wymiana sprzętu spowodowana tym jednym "małym" wymaganiem. I tu pojawiają się dwa oczywiste pytania:

 1. Czy mój procesor wspiera SLAT – odpowiedź można otrzymać stosunkowo prosto. Należy pobrać ze stron Microsoft/Sysinternals programik coreinfo i uruchomić go z parametrem –v. Gwiazdka w wierszu EPT oznacza, że mamy SLAT i możemy odetchnąć z ulgą.
  slat1
 2. Czy jakiś inny procesor wspiera SLAT – odpowiedź dostaniemy w niezawodnej encyklopedii procesorów, na stornie ark.intel.com. Wybieramy odpowiedni procesor i patrzymy czy w wierszu "Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT)" widać "Yes". Jeżeli tak – możemy mieć nadzieję.
  slat2

Można oczywiście polemizować czy to dobrze czy źle, że taki wymóg został wprowadzony. Dla mnie osobiście to słuszna decyzja mimo, że zdaję sobie sprawę z kłopotu, który może niektórym sprawić. Jeżeli ktoś nie ma SLAT i nie myśli o zmianie sprzętu, to zawsze może użyć wirtualizacji na systemie serwerowym. Maszyny wirtualne są z nim zgodne, choć istnieją drobne różnice, o których można przeczytać na blogu Mariusza Kędziory.

Autor: Grzegorz Tworek [MVP]

PS Jeżeli ktoś pomoże mi rozszerzyć zestaw porad o procesory inne niż Intel – chętnie dodam informacje. Nigdy niczego poza Intelem nie używałem, więc moja wiedza w tym zakresie jest wybrakowana.

PPS Przyznaję się bez bicia, że pomyliłem systemy. Dziękuję Mariuszowi za zwrócenie uwagi, przepraszam i czym prędzej poprawiam. Tak czy inaczej, moim celem było wyjaśnienie skąd wziąć wiedzę o wsparciu/braku SLAT i tutaj akurat udało mi się nic nie namieszać.

Comments
 • AMD, beginning with their third generation Opteron processors (code name Barcelona) support SLAT through their Rapid Virtualization Indexing (RVI) technology.

 • en.wikipedia.org/.../SLAT-enabled_processors

 • blogs.technet.com/.../hyper-v-slat-w-windows-8-i-windows-server-2012.aspx

 • Dla AMD tym samym narzędziem się sprawdza - jeśli przy "NP" albo "NPT" jest gwiazdka - to "Nested Pages" [Tables] czyli RVI (w nazewnictwie AMD) czyli SLAT (po Microsoftowemu) jest włączone.

 • > Można oczywiście polemizować czy to dobrze czy źle, że taki wymóg został wprowadzony. Dla mnie osobiście to słuszna decyzja mimo,

  A jakis naprawde solidny plus poza kilkoma % szybszej  pracy systemu ktory pracuje z obciazeniem 5-10%? Bo wymiana sprzetu tylko dlatego ze nia ma SLAT jest droga

 • No i na przyklad mozna kupic za ponad 4k Sony Vaio z procesorem i5 2 generacjji - wczoraj widzialem.

  Okazuje sie ze nawet sprzet z 2012 tego nie ma bo on akurat mial ten procek ark.intel.com/.../Intel-Core-i5-2450M-Processor-(3M-Cache-up-to-3_10-GHz)

 • Są procesory lepsze i gorsze. Do niedawna tak samo narzekano na wymóg 64bit i tworzono przedziwne teorie spiskowe. Microsoft o konieczności posiadania SLAT informuje od dłuższego czasu a do premiery Windows 8 jeszcze też parę miesięcy pozostało. Jeżeli wymiana procesora jest zbyt droga, to może taniej będzie kupić jakieś komercyjne rozwiązanie do wirtualizacji? Efekt podobny a wyjdzie taniej. Można też zrobić sobie dualboot z Windows Server 2012 i tam Hyper-V używać. Serwerowa wersja SLAT nie wymaga.

  Da się jakoś żyć i wirtualizować systemy, nawet bez SLAT ;)

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment