Blokowanie reklam w IE

Blokowanie reklam w IE

 • Comments 25
 • Likes

Wielokrotnie spotkałem się ze stwierdzeniem "używałbym Internet Explorera, ale nie ma do niego AdBlocka".

Jeżeli faktycznie jest tak, że to reklamy i inne śledząco-wyskakujące wynalazki są powodem zrezygnowania z IE, to może pora odświeżyć nieco wiedzę na temat przeglądarek? IE ma mechanizmy blokujące i najważniejszą różnicą jest to, że zamiast instalować pluginy, trzeba sięgnąć do menu "Safety" i wybrać z niego "Tracking Protection". Ewentualnie, to samo z menu "Tools" albo po polsku "Ochrona przed śledzeniem".

tpl1

Jak to działa? Ano mniej więcej tak, jak AdBlock Plus, tylko zgodnie z Web Tracking Protection opisanym na stronach W3C.

Przeglądarka pobiera sobie listę blokowanych URI i jeżeli coś na przeglądanej stronie do nich prowadzi – zawartość nie jest pobierana. W efekcie reklamy się nie pokazują, śledzący nie śledzą a użytkownik jest szczęśliwszy. Listy blokowanych stron pochodzą z tych od samych dostawców, więc można podejrzewać, że działają równie skutecznie. Sam mechanizm ma nieco mniejszą funkcjonalność niż AdBlock, ale w praktyce różnica jest pomijalna dla końcowego użytkownika. Strony są "lżejsze" i mniej zaśmiecone a w końcu o to chodzi. Wchodząc na stronę, możemy przy pasku adresu zobaczyć niebieską ikonkę pokazującą, że coś zostało zablokowane.

tpl2

Zwykle to powód do zadowolenia, ale może zdarzyć się, że dla tej konkretnej strony chcemy jednak obejrzeć postać oryginalną, bez filtrowania. Wystarczy kliknąć ikonkę i wybrać "Turn off Tracking Protection". Od tej pory, ta strona nie będzie filtrowana, dopóki znowu nie klikniemy na tej ikonce.

Pokazywałem ostatnio tę funkcjonalność znajomym i w ramach standardowych dyskusji, czy IE jest lepszy czy gorszy, zostałem pokonany jednym argumentem: do AdBlocka są filtry dostosowane do polskich realiów, blokujące reklamy na polskich stronach. Fakt. Dlatego wziąłem taki filtr (z http://adblocklist.org/) i "przetłumaczyłem" go na standard IE. Działa. Jeżeli ktoś chce – polecam.

Bywa oczywiście, że ktoś ma alergię na IE, albo ważniejsze są jakieś inne argumenty. Jego święte prawo i nawet jeżeli reklamy znikną, to i tak się do IE nie przekona i użyje jednej z dziesiątek mniej popularnych przeglądarek. Szczęśliwie mamy wybór i nic tak dobrze nie robi użytkownikom jak konkurencja.

Autor: Grzegorz Tworek [MVP]

PS Dla jasności zaznaczę po raz nie wiem który, że piszę na tym blogu dzięki uprzejmości polskiego oddziału Microsoft. Nie jestem pracownikiem tej firmy i w efekcie muszę chyba wyraźnie podkreślić, że cała zabawa z polskimi filtrami jest moją prywatną inicjatywą zrealizowaną bardziej jako ciekawostka niż oficjalne wsparcie przeglądarki. Sto procent prywaty, ale obiecuję się starać utrzymać stronę z filtrami w dobrej kondycji a nawet kiedyś zadbać o oprawę graficzną. Jeżeli komuś taka sytuacja nie przeszkadza – jeszcze raz zapraszam do skorzystania.

Comments
 • Dzięki Grześku za filtry.

  Godzinami można by mówić o tym jak wiele rzeczy można by poprawić w IE, to wersja 10 zawarta w W8 cc\dp jest demonem prędkości. Mam nadzieje że stan taki się utrzyma w oficjalnej edycji.

 • Chodzi mi po głowie zrobienie fajnego automatu do tego. Ale jak to zwykle bywa z takimi pomysłami, zrealizuję "w wolnej chwili"... ;)

 • Przeczytałem i od razu sprawdziłem na przykładzie onetu, cóż... działa, ale AdBlock robi to lepiej

 • A możesz powiedzieć czego nie zablokował IE? Tak z ciekawości, bo skoro listy te same, to i efekt powinien być podobny...

 • działa idealnie

 • Dziala, rewelka

 • "A możesz powiedzieć czego nie zablokował IE? Tak z ciekawości, bo skoro listy te same, to i efekt powinien być podobny..." - wystarczy wejść na wp.pl. Sam zobaczysz

 • Proszę wrócić do tematu i dokładnie opisać jak można blokować reklamy w IE 9/10. Natomiast jak czytam podobną treść, tu cytuję: "Bywa oczywiście, że ktoś ma alergię na IE", to wpadam w konsternację, i nie wiem czy ja jestem aż takim nowicjuszem, czy może autor artykułu robi z siebie idiotę. Szanowny Panie, największym nieszczęściem IE 9/10 jest fakt, iż nie można blokować w nim reklam. Spowalnia to wyświetlanie stron internetowych zwłaszcza na starszych komputerach. Niezrozumiała polityka Microsoftu, gdzie skupiają się na tworzeniu głównie nowych tapet, a brak jest darmowego programu do blokowania reklam. Oczywiście jeżeli chodzi o popularność IE - tak jest popularny, ale statystykę znacznie zawyżają podmioty administracji rządowej i samorządowej, a w niej jak wiadomo pracują ciężkie umysły, które porostu nie potrafią zainstalować na służbowym komputerze innej przeglądarki.

  Chciałbym również nadmienić , że nie skupiam się na szybkości wyświetlania stron internetowych, ale również nie mam zamiaru wymienić komputera co roku, z powodu lawinowo rosnącej liczby reklam.

 • @Konrad - nie rozumiem... Przecież właśnie o tym jest artykuł... można też od razu wejść na http://www.tplist.pl/ , kliknąć i mieć reklamy zablokowane. Działa generalnie OK i nawet jeżeli czasem nie idealnie (w innych przeglądarkach też idealnie nie jest) to co najmniej warto sprawdzić na własnej skórze.

 • Słabo niestety blokuje reklamy na onecie i wp.

 • Efekt jest całkiem niezły. Według mnie brakuje nieco do adblocka, ponieważ panie Grzegorzu, BSI List Polska jest lepiej dostosowaną listą do polskich realiów aniżeli ta, którą Pan przetłumaczył. Nie mniej jednak nie spodziewałem się, że jeszcze kiedyś wrócę do IE.

  Pozdrawiam serdecznie.

 • @ Osimaru

  Gdzie można dodać listę BSI List Polaka?

  Chciałbym przetestować.

 • Dzięki, świetna sprawa. Trzeba byłoby rozreklamować Twój wpis bo to kilka osób ;) pewnie ucieszyłoby się z takiego stanu rzeczy. Gratulację i szacun. Doskonała robota

 • Miło to słyszeć, dziękuję :)

  A co do reklamowania... Jest na IE Gallery, jest na tym blogu, trochę ludzi używa i jakoś tak powoli samo się coraz szerzej propaguje. Ale jeżeli chcesz gdzieś szerzej polskie filtry do IE opisać - zapraszam na pewno nie mam nic przeciwko!

 • Jeszcze w kwietniu zainstalowałem sobie do bodajże ie 10 - był problem z wyświetlaniem na stronie interii.

  Reklamy były zablokowane ale pozostawała ramka albo coś podobnego z zieloną strzałką na lewym dolnym rogu.

  Teraz zainstalowałem win 8.1 w ramach upgrade z win 8 i mam od razu IE 11 - teraz działa wszystko idealnie.

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment