O powstawaniu Windows 8 pojawia się wciąż wiele informacji – i to nie plotek, tylko z pierwszej ręki. Akcja prowadzenia bloga rozpoczęta eksperymentacji z systemem Vista, jest dziś podstawowym medium wymiany informacji pomiędzy osobami pracującymi w projekcie a end-userami – mowa oczywiście o blogu ‘Building Windows 8’.

Tymczasem na blogu poświęconym serwerom i chmurze, pojawiła się ciekawa informacja dotycząca  przyszłości wersji Core i są to informacje niezwykle obiecujące. Pojawić się mają następujące funkcje:

  • koniec z wyborem “raz na zawsze”! wersję core będzie można "włączyć/wyłączyć” w dowolnym momencie przy pomocy pojedynczego polecenia [i restartu]
  • prawie 2.5oo skryptów powershell przydatnych do administracji – to potężna ulga, ponieważ praca z cmd jest co najmniej niemiła. owszem – od pewnego momentu można używać powershell, ale nadal pozostawało to opcją dla zaawansowanych administratorów
  • obsługa .NET framework 4.5

ponad to dochodzi dodatkowa opcja – Minimal Server Interface, który ma być stanem pośrednim. MSI [niefortunnie taki skrót ale z kontekstu wiadomo o co chodzi] to standardowa instalacja pełnego serwera ale pozbawiona Internet Explorer, Windows Explorer, wsparcia dla aplikacji Metro, multimediów i ‘Desktop Experience’. Dzięki dalszej komponentyzacji można natomiast używać MMC – czyli większości narzędzi do zarządzania systemem.

Takie modyfikacje indukują inne podejście do pisania/weryfikacji aplikacji ze względu na fakt, że zależności spełnione podczas instalacji, mogą zostać zerwane po późniejszym przejściu na wersję Core – niewątpliwie najlepszym ruchem będzie przemyślenie instalacji i unikanie tego rodzaju przejść. Nowy model pisania aplikacji promowany jest już od jakiegoś czasu – oddzielnie silnik, oddzielnie formatki, które de facto są interfejsem dla skryptów Powershell – dzięki temu aplikacja działa tak samo dobrze w dowolnej wersji. Zanim jednak wszystkie aplikacje będą tak pisane minie millenium [do dnia dzisiejszego spotykam nowe aplikacje, które nie działają bez uprawnień administratora].

eN.

Autor: nExoR