Zmiana edycji serwera

Zmiana edycji serwera

 • Comments 3
 • Likes

Pamięć RAM jest względnie tania a w wielu przypadkach zauważalnie wpływa na wydajność serwera. Dlatego, często zdarza się, że "dorzucenie koksu" jest najprostszym (trochę rzadziej najlepszym) sposobem poradzenia sobie z problemami wydajności. W środowisku, z którym mam do czynienia, przypadek taki dotyczy usług terminalowych. Procesory dają radę, serwery "na zapleczu" też sobie radzą, problem jest tylko z pamięcią. Wynika to z architektury aplikacji, która jest sensem istnienia tych serwerów. Choć wszyscy wiedzą co jest problemem (600MB na instancję procesu nie da się inaczej nazwać), to realne szanse na szybkie poprawienie sytuacji są niewielkie. Stąd RAM, potem jeszcze trochę RAMu i jeszcze... Wszystko działa, użytkownicy są szczęśliwi i w końcu serwer osiąga magiczną ilość 32GB pamięci RAM. I tu pojawia się problem, ponieważ Windows 2008 R2 w edycji Standard obsługuje nie więcej niż 32GB. Możemy oczywiście skalować się "wszerz". Serwery pracują w farmach i skonfigurowane są tak, że poza wgraniem certyfikatów praktycznie nie wymagają ręcznych prac przy dodawaniu do farmy. Odpowiednie OU, restart i kolejny serwer bierze na siebie obsługę sesji terminalowych. Gdybyśmy jednak chcieli skalować się "w górę", czyli dodać jeszcze więcej pamięci – konieczna będzie zmiana edycji Standard na Enterprise lub Datacenter. I tu z pomocą przychodzi narzędzie DISM, które jest tak pomocne a przy tym niedoceniane, że pewnie doczeka się niedługo jakiegoś obszerniejszego opisu na tym blogu.

DISM, czyli Deployment Image Servicing and Management tool, uruchomiony z parametrami /Online (żeby wskazać działający system) udostępnia między innymi funkcjonalności:

 • /Set-ProductKey - Populates the product key into the offline image.
 • /Get-TargetEditions - Displays a list of Windows editions that an image can be upgraded to.
 • /Get-CurrentEdition - Displays the editions of the specified image.
 • /Set-Edition - Upgrades the Windows image to a higher edition.

Kontrolne sprawdzenie istniejącej edycji – DISM /Online /Get-CurrentEdition

DISM1

Sprawdzenie czy upgrade, o jakim myślę jest możliwy - DISM /Online /Get-TargetEditions

DISM2

I można podnieść edycję – DISM /Online /Set-Edition:ServerEnterprise /ProductKey:<twój-klucz-produktu>

DISM3

Po sugerowanym restarcie, nowa edycja jest gotowa do pracy.

Chętnym na skorzystanie z klucza podanego na obrazku zdradzę, że mogą spojrzeć na stronę, na której Microsoft podaje ich więcej.

Klucz można później dowolnie zmieniać korzystając z polecenia "DISM /Online /Set-ProductKey", z polecenia "slmgr /ipk" albo przez GUI, z okna właściwości komputera. Oczywiście fakt, że klucze ze strony Microsoftu zadziałają, w żaden sposób nie zwalnia użytkownika systemu z konieczności posiadania licencji.

Autor: Grzegorz Tworek [MVP]

Comments
 • Czesc

  Fajna ciekawostka, czy sa Ci znane jakies niuanse takiego upgrade?

  Ja mam doswiadczenie z 2003 std -> ent. System się upgradował OK, jednak większosc aplikacji wymagała reinstalu (łącznie ze wszystkimi .Netami)

 • Rzeczywiście szybki i w miarę bezbolesny proces (serwer i tak trzeba wyłączyć, aby włożyć RAM)

  BTW: Klucz do wersji Enterprise może się przydać :)

 • Jeżeli chodzi o niuanse, to żadnych szczególnych nie zauważyłem. Wyglądało to mniej więcej tak, jakby odinstalowana została rola "server standard" a zainstalowana "server enterprise". W każdym razie aplikacje nie dały po sobie poznać, że zauważyły jakąkolwiek zmianę, choć oczywiście mogą istnieć i takie, które zechcą się przy tej okazji zepsuć ;)

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment