Chcesz Windows 8? Nie wiadomo wcale, czy tak się będzie nazywał finalny produkt, nie wiadomo co się w nim jeszcze zmieni, nie wiadomo, kiedy zakończą się prace... Ale to, co do tej pory zostało przez Microsoft opracowane, właśnie zostało opublikowane. Na pewno niedługo w Internecie pojawią się pierwsze recenzje, testy, zachwyty i narzekania. Oczywiście warto je czytać, żeby o systemie wiedzieć coraz więcej. Ale może lepiej sobie samodzielnie pobrać wersję instalacyjną i testowo uruchomić choćby na maszynie wirtualnej? Bardzo, bardzo mocno zachęcam. Teraz już można. A jeżeli pasjonujesz się IT (obojętne czy jako programista czy jako tak zwany ITPro) – nawet trzeba. Po więcej odsyłam na: dev.windows.com. Zgodnie z zapowiedziami, od środy 14.09 pliki są już dostępne.

Do pobrania wersje x86 i x64 oraz narzędzia dla programistów. Microsoft deklaruje, że jeżeli będziemy instalować system bez narzędzi dla programistów, to powinna dać się wykonać (choć na razie nie jest wspierana i nie da się jej cofnąć) migracja z Windows 7 i Windows Vista. Wymagania sprzętowe nie zmieniły się w stosunku do Windows 7. Na razie nie można jeszcze pobrać systemów dla platform ARM.

Autor: Grzegorz Tworek [MVP]

PS Zainteresowanym nowym systemem bardzo polecam http://www.buildwindows.com/ - nagrania z sesji konferencji, na której Windows 8 zostało szeroko pokazane publicznie. Na razie stale przybywają nowe, ale już jest co oglądać!

PPS Pozwoliłem sobie zaktualizować wpis, ponieważ pojawiło się trochę nowych informacji. Wszystko w trosce o Was :)