Czy migrować, jak migrować i jakich korzyści można się spodziewać?

Czy migrować, jak migrować i jakich korzyści można się spodziewać?

  • Comments 3
  • Likes

Tytułowe pytanie dotyczy "przesiadki" z Windows Server 2003 na Windows Server 2008 R2. Każdy administrator pewnie czuje, że nowy serwer powinien być lepszy niż wersja sprzed ośmiu(!) lat. Ale dlaczego konkretnie? Co faktycznie zyska? Odpowiedź nie jest taka prosta, ponieważ wiele zależy od tego, do czego serwer faktycznie jest wykorzystywany. Czysto teoretyczna wyliczanka wszystkich korzyści byłaby naprawdę długa.

Wiedząc co można zyskać, warto zastanowić się ile to będzie kosztować. Cena licencji i ewentualne wymiany sprzętu dość prosto wycenić. Ale co z niezwykle cennym czasem admina? Na pytanie "ile czasu to zajmie?" odpowiedź powinna brzmieć "jak najmniej". I chodzi nie tylko o pilniejsze zadania czy wcześniejsze wyjście z pracy, ale i o kwestie takie jak czas niedostępności czy czas, w którym środowisko pracuje w tymczasowej (zwykle nieudokumentowanej, mniej bezpiecznej i trudniej zarządzalnej) konfiguracji. Dlatego migrację trzeba dobrze zaplanować i wykonać ją odpowiednimi narzędziami.

Tak więc, w efekcie mamy typową odpowiedź eksperta: "to zależy". Jest ona równie prawdziwa, co bezużyteczna. A gdyby tak tematowi przyjrzeć się dokładniej? Na spokojnie omówić typowe role serwera, zestawić ich realizację w wersji 2003 z wersją 2008 i pokazać jak bezboleśnie przejść z jednej do drugiej...? Pokazać narzędzia, najlepsze praktyki i czyhające zasadzki. Wydaje mi się, że mogłaby wyjść z tego całkiem interesująca sesja.

Dlatego zapraszam na MTS. :)

Autor: Grzegorz Tworek [MVP]

Comments
  • Brzmi ciekawie...

  • Kusisz kusisz .... :)

  • @dzinks: no dokładnie to było moją intencją... ;)

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment