Demo przodem do publiczności

Demo przodem do publiczności

 • Comments 2
 • Likes

Ostatnio podczas jednej z konferencji (IT Geeks w Łodzi) miałem typowy problem prelegenta: pokazać na ekranie mój pulpit i zrezygnować z "presenter mode" w PowerPoincie, czy pokazywać demo tyłem do publiczności. Pokazałem paru osobom jak sobie z tym poradziłem i ku mojemu zaskoczeniu wzbudziło to sporą ciekawość. Więc opisuję co i jak.

Myśląc kiedyś jak sobie z tym poradzić, stwierdziłem, że:

 1. Chcę mieć dostępny pulpit w trybie rozszerzonym
 2. Nie chcę się przełączać między trybami w czasie prezentacji
 3. Demo na "żywej" maszynie wirtualnej chcę widzieć u siebie na laptopie i równocześnie pokazać je na ekranie projekcyjnym

W sumie, po takim ujęciu sprawy, rozwiązanie problemu sprowadza się do jakiegoś sposobu pokazania dema w dwóch oknach równocześnie. W jednym (u siebie) klikam, a w drugim (dla publiczności) wszystko na żywo widać. Tak naprawdę nie jest to wcale trudne i wystarczą najzwyklejsze usługi terminalowe. Podejść można do tematu tak:

 1. Przygotowuję maszynę wirtualną z demo, które będę pokazywał jako użytkownik acadmin
 2. Zakładam na niej dodatkowe konto, nazwijmy je "gtadmin"
 3. Loguję się do maszyny wirtualnej przez RDP. W jednej sesji jako użytkownik gtadmin, w drugiej – jako użytkownik acadmin.
 4. W sesji użytkownika gtadmin, otwieram menedżer zadań, przełączam się na zakładkę "Użytkownicy" i podłączam się do drugiej sesji

image

I działa. Wszystkie otwarte okienka, wpisane polecenia czy inne zmiany na ekranie natychmiast widoczne są w obu oknach. Teraz wystarczy jedno z nich przesunąć na ekran publiczny a drugie zostawić u siebie. I o to chodziło.

Jest to oczywiście bardzo proste i pełne ograniczeń rozwiązanie. Na przykład nie pokażę w ten sposób jak zmienia się coś w BIOS, jak loguje się do komputera, czy jak wygląda bluescreen. Ale dopóki demo ogranicza się do jednej sesji użytkownika – wszystko powinno działać ładnie. Zaletą takiego podejścia jest to, że korzystam wyłącznie ze standardowych, dostępnych już w systemie narzędzi. Nic nie muszę instalować ani specjalnie konfigurować. Nowy użytkownik, kilka kliknięć i gotowe. Można pokazywać.

Zachęcam do samodzielnych eksperymentów, bo moją instrukcję można sobie jeszcze trochę uprościć albo zmodyfikować. Mój przepis ma jednak tę zaletę, że praktycznie gwarantuje sukces. Warto przy okazji pamiętać, że sesję terminalową o określonym rozmiarze ekranu uruchamia się poleceniem mstsc.exe z parametrami /h i /w

Autor: Grzegorz Tworek [MVP]

PS Na dużych konferencjach problem odwracania się tyłem do publiczności jest czasem rozwiązany przez postawienie prelegentowi na stole monitora, na którym widać bieżący podgląd na to, co dzieje się na ekranie za plecami. Proste i skuteczne. Wymaga to jednak bardziej zaawansowanej konfiguracji video niż proste podłączenie rzutnika do portu VGA.

Comments
 • Jest też inny wygodny sposób - nagrywasz sobie filmik z demo i podczas prezentacji włączasz play, a w trakcie możesz dodawać więcej szczegółów od siebie nie skupiając się na klikaniu.

 • Jest to jakiś sposób, ale też masz obraz za plecami. Poza tym, ja wolę zawsze choć odrobinę improwizacji a w filmie jest sztywny i z góry założony ciąg wydarzeń. Co kto lubi :)

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment