WebMatrix

WebMatrix

  • Comments 2
  • Likes

Aplikacji do tworzenia stron WWW jest wiele. W większości przypadków są one mniej lub bardziej przyjaznymi edytorami HTML i w oczywisty sposób umilają tworzenie kodu osobom, które nie robią tego profesjonalnie. Kłopot jednak w tym, że współczesna strona WWW rzadko kiedy jest statyczna. Oznacza to nie tylko trochę inne pisanie kodu strony, ale i konieczność zintegrowania stworzonego rozwiązania tak, żeby mógł je obejrzeć ktoś więcej niż tylko lokalny użytkownik komputera. Użycie Wordpressa, Joomla!, połączenie się z bazą danych czy utworzenie ramki z wiadomościami z Tweetera wcale nie jest takie trywialne dla webmastera-amatora. O ile pisanie kodu to jedna rzecz, o tyle zintegrowanie wszystkiego w jedną całość i wdrożenie na serwerze u dostawcy usług hostingowych – zupełnie inna.

I tu właśnie pojawia się WebMatrix – proste, wyposażone w GUI narzędzie, które tak bardzo jak to możliwe, upraszcza całe zadanie. WebMatrix "nie boi się" ani PHP ani MySQL czy innych nie-microsoftowych technologii. Skoro coś jest powszechnie stosowane, to po co wyważać otwarte drzwi? Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze Microsoft tak podchodził do standardów, ale w sumie chyba lepiej zmienić swoje podejście późno niż wcale.

Narzędzie nie jest przeznaczone dla magików, którym IISy i SQLe z ręki jedzą, ale jeżeli ktoś trochę słabiej się w tym wszystkim orientuje, a mimo wszystko chciałby zbudować swój niewielki portal – koniecznie powinien WebMatrix obejrzeć.

Do dyspozycji jest krótki film, bardziej rozbudowany podręcznik, strona produktu no i sam WebMatrix (jeszcze ciepły) do bezpłatnego pobrania. Miałem z tym narzędziem do czynienia od wczesnej wersji beta i naprawdę wydaje się bardzo interesującą propozycją.

Autor: Grzegorz Tworek [MVP]

Comments
  • Super. Znow coś nowego - dzieki! Z pewnością przyda sie przy pokazach na jakiś szkoleniach... ;)

    pozdr. :)

  • Rzeczywiście ciekawe narzędzie - napewno cieszy fakt, że jest darmowe i ma ciekawą funkcjonalność.

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment