Jak już w tym blogu nieraz wspominałem, jestem od kilkunastu miesięcy zaangażowany w działania Microsoft Springboard. W pierwszej połowie listopada, podczas konferencji Microsoft TechEd Europe, miałem przyjemność pracować jako ekspert i od uczestników dowiedziałem się, że tak naprawdę mało kto wie, czym właściwie ten Springboard jest. Czasem tak jest, że mając z czymś do czynienia na co dzień, zapominamy, że nie wszyscy mają ten sam punkt widzenia i wiedzą to samo. Tak więc, nadrabiam zaległości i od początku tłumaczę.

Springboard (po angielsku trampolina, ale tutaj to nie ma specjalnie znaczenia) to tak naprawdę część portalu Microsoft TechNet. Co istotne, to bezpłatna część, nie wymagająca wykupienia subskrypcji ani żadnych specjalnych uprawnień. Od "reszty" TechNetu, Springboard wyróżnia się tematyką: dotyczy on technologii klienckich. W szczególności, skupia się na:

MDOP jest specyficznym przypadkiem, ale pozostałe obszary przedstawione są jako informacje dotyczące jednego z etapów życia technologii: poznawania, wdrażania i utrzymania. Hasło Springboard "The right resources, the right technical level, at the right time in your adoption lifecycle" najlepiej pokazuje, że w sytuacji, gdy potrzebna jest wiedza na temat technologii klienckich, najwłaściwszym adresem jest www.microsoft.com/springboard

Oczywiście, startując z adresu www.microsoft.com/technet dotrzemy do tej samej wiedzy. Tyle, że po drodze trzeba będzie się przedrzeć przez całe masy informacji ciekawych, ale zupełnie niepotrzebnych w danej sytuacji i porozrzucanych po różnych zakamarkach portalu. Poza tym, portal Springboard, w każdym z obszarów, dostarcza wiedzy podzielonej na czytelne części poczynając od "Top Tasks" aż po linki do materiałów technicznych czy dostępne do pobrania wirtualne maszyny pozwalające na samodzielne przeprowadzenie "proof of concept" dla budowanego rozwiązania. Dodatkowo, Springboard to blogi, newsletter czy choćby program Microsoft Springboard Technical Expert Panel, dzięki któremu jako niezależny specjalista IT, razem z kilkunastoma innymi osobami z całego świata jestem zaangażowany w działania propagujące wiedzę na temat technologii klienckich. Pewnie mało kto pamięta, ale Springboard wspierał kilka polskich spotkań online i pewnie będzie wspierał jeszcze kilka kolejnych. Ostatnio, wsparcie to przybrało formę dofinansowania, więc tym przyjemniej z niego się korzysta.

Na koniec poza wiedzą w czystej formie, zachęcam do zajrzenia do jeszcze jednego obszaru portalu: testów online. Pytania są "życiowe" a przy tym na tyle podchwytliwe, że każdy znajomy specjalista, który próbował przez nie przebrnąć miał trochę zabawy.

Autor: Grzegorz Tworek [MVP]

PS Strasznie to reklamowo wyszło, ale trudno. Podoba mi się idea wydzielenia "klienckiego" portalu z ogromu wiedzy dostarczanej przez TechNet i nie zamierzam tego ukrywać tym bardziej, że sam się w działania Springboard mocno angażuję.