Windows Internet Explorer 9 Beta

Windows Internet Explorer 9 Beta

 • Comments 8
 • Likes

Długa nazwa i nowe (okazuje się, że tylko dla mnie - dziękuję za zwrócenie uwagi) słowo "Windows" na początku. A w środku – przeglądarka.

Dzisiaj wieczorem (czasu polskiego, bo w San Francisco było trochę wcześniej) została oficjalnie zaprezentowana wersja beta najnowszej microsoftowej przeglądarki. Wrażenia? Pozytywne. Ale ja skrzywiony jestem i zawsze używałem IE (tak jakoś lubię), więc pewnie nie mam dobrego porównania. Konkrety jednak do mnie przemawiają. Wreszcie i Sun Spider i ACID3 i obsługa HTML5 i SVG i jeszcze parę innych rzeczy wygląda jakoś tak, że nie trzeba się przed znajomymi wstydzić, gdy próbują mnie zaginać podchwytliwymi pytaniami.

Bardzo mi było przyjemnie wziąć udział w oficjalnej premierze (ciekawe wydarzenie, gdy pamiętamy, że to cały czas wersja beta) i choć nie dowiedziałem się wielu nowych rzeczy o technologii, to i tak wydarzenie warte było tych paru godzin.

Gdybym miał przełożyć całość doznań na jakąś prostą rekomendację, to musiałaby brzmieć ona w tylko jeden sposób: sprawdź sam! Przeglądarka (W)IE9Beta jest już dostępna publicznie, istnieje polska wersja językowa a ostatnie doświadczenia z wersjami beta pozwalają przypuszczać, że na stabilność nikt nie będzie narzekał. Do pobrania z http://www.beautyoftheweb.com/

Autor: Grzegorz Tworek [MVP]

PS Po raz kolejny mogę stwierdzić, że nic tak dobrze nie wpływa na rozwój IT, jak oddech konkurencji na plecach. A zyskujemy na tym my.

Comments
 • Nie napisałeś się za dużo o tym nowym produkcie MS, ale przekonałeś mnie do sprawdzenia samemu.

  Czytając wcześniej krótkie wpisiy na portalu WSS.pl raczej byłem na nie (bo to już beta i jakieś czarne tło etc.), w końcu to produkt MS na portalu MS, natomiast teraz się skuszę przynajmniej na testy na wirtualce (na razie) na stronach związanych z MS.

 • No i co z tego że jest -  jak niestety jeśli chodzi o rozszerzenia to jest na marnym poziomie. Do momentu jak IE nie będzie miał takich rozszerzeń jak np. Chrome czy Firefox do blokowania reklam - to wciąż będzie u wielu użytkowników na straconej pozycji.

 • @Robert:

  1. Blokowanie reklam jest przyjemne, ale wydaje mi się, że przeceniasz znaczenie takich rozszerzeń dla zwykłego, domowego użytkownika. Gdyby faktycznie było to powszechne - nie istniałyby firmy, które z takich reklam całkiem dobrze żyją.

  2. Jeżeli komuś zależy na blokowaniu, to i do IE doinstaluje takie rozszerzenie. W czym problem?

 • Czyli jest coś na miarę adblocka do IE9 Beta?

 • Z całym szacunkiem ale wydaje mi się, ze to właśnie użytkownicy domowi zwracają większą uwagę na blokowanie reklam. Zgadzam się z tym, że blokowanie jest mało powszechne ale wynika to po prostu z niewiedzy, że taka możliwość istnieje a większości występuje to w przypadku użytkowników IE. Sam wielokrotnie widziałem zdziwienie wielu osób gdy dowiadywali się o istnieniu różnego typu ''adbloków'' w FF czy Chrome.  I żeby było jasne - nie jestem jakimś fanatykiem FF i Chroma, sam kiedyś nie widziałem świata poza IE i nie przemawiały do mnie argumenty innych. Niestety dobrych ''adbloków'' do IE jest jak na lekarstwo a IE7pro  jest przykładem, że wiele jest jeszcze do dopracowania w tym kierunku. Niestety dla wielu użytkowników dobre"adbloki" są podstawą w przeglądarce i dlatego IE w tym przypadku jest na straconej pozycji.

  Co do IE 9 to uczciwie muszę przyznać że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony i jeśli wersja finalna będzie przynajmniej tak dobra jak beta oraz w rozszerzeniach będzie dobry adblok to będe jednym z pierwszych, który powróci do IE i zostawi FF i Chroma.

 • Jeżeli (tak jak piszesz, a ja się z tym zgadzam) użytkownicy w ogóle nie wiedzą, że coś do blokowania istnieje, to naprawdę nie widzę powodu, dla którego skuteczność takich mechanizmów w IE9 miałaby wpłynąć na ich wybór. ;)

  A jeżeli chodzi o funkcjonalności IE - na początek warto się przyjrzeć mechanizmom InPrivate Filtering. Potrafią znacznie więcej niż się zwykle user spodziewa...

 • "U mnie nie działa" - rozmazane fonty mam ;(

 • Użytkownicy się cieszą, gdy instaluję im Firewoxa i Adblock Plus w końcu ich zmęczone oczy odzyskują sprawność, a starsze komputery, które nie mogą zdzierżyć flasha stają się brutalnie szybkie w pracy, a ich zasoby są zwolnione. Taka jest prawda, niestety. I IE nigdy nie miało wtyczki do blokowania reklam, a mnie to koło nosa lata, kto na reklamach zarabia, a kto nie, najwazniejsze są oczy i dobre samopoczucie. Owszem do IE można zainstalować komercyjny program blokujący, ale po co ma on za każdym uruchomieniem komputera siedzieć w zasobniku i pobierać pamięć?

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment