Analogia z molierowskim panem Jourdain będzie chyba zupełnie zasadna, ponieważ właśnie dowiedziałem się, że tak jak on od czterdziestu lat mówił prozą, tak ja - zupełnie tego nie wiedząc, umiem pisać aplikacje działające w Silverlight.

Jakiś czas temu opisałem SmallBasic. Przypominające czasy ośmiobitowców środowisko programistyczne, które bezpłatnie można pobrać ze stron Microsoft. Od tamtego czasu pojawiło się sporo nowości, włączając w to tak elementy samego języka (na przykład w końcu wielowymiarowe tablice) jak i funkcjonalności środowiska, takie jak "tłumaczenie" projektów na Visual Basic.

Jedną z przyjemnych funkcji SmallBasic jest możliwość publikowania swoich programów online. Poza zapisaniem kawałka kodu w postaci pliku z rozszerzeniem *.sb, programista może kliknąć "Publish". Jego listing trafi na specjalny serwer, a na ekranie wyświetli się sześcioznakowy kod i link. Program od tej pory dostępny jest dla całego świata, a poza przeglądaniem go online, każdy może kliknąć "Import", podać kod i samodzielnie nad programem na swoim komputerze popracować. Proste a do tego znacząco umila dyskusje na forum, gdzie zamiast tasiemcowych listingów można wklejać krótkie kody.

A co do Silverlighta... otóż strona do przeglądania listingów wzbogaciła się o nową funkcjonalność: interpreter SmallBasic w Silverlight. Teraz jeszcze łatwiej i przyjemniej można pokazać całemu światu swoje wiekopomne dzieła.

Kiedyś, w ramach dyskusji na forum napisałem coś, co w przypływie optymizmu możnaby nawet nazwać grą. Dzisiaj zobaczyłem, że to działa w Silverlight. W sumie to miło dowiedzieć się, że umiem więcej niż dotąd mi się wydawało ;)

Po raz kolejny (a pewne przesłanki wskazują, że nie ostatni) zachęcę do zabaw z tym środowiskiem programistycznym. Dla młodych dobra nauka, dla starszych miłe wspomnienia.

Do tego, dzięki możliwości pracy w przeglądarce, mogę wyobrazić sobie proste biznesowe zastosowania (na przykład generator haseł), które można napisać w parę minut i przesyłając linka - udostępnić współpracownikom.

Autor: Grzegorz Tworek [MVP]

PS. Specjalnie dla Tomka - obracający się obrazek ;)