Tajemnica plików vbs

Tajemnica plików vbs

  • Comments 2
  • Likes

U jednego z klientów trafiłem na dziwny przypadek: Windows Vista widzi pliki *.vbs w serwerowym folderze SYSVOL a Windows XP nie. Brzmi tajemniczo, ale w praktyce tak to właśnie było. Wiadomo, że Windows Explorer lubi wyświetlać przekłamaną rzeczywistość ,ale z wiersza poleceń wyglądało to dokładnie tak samo. Wszystkie pliki są, a *.vbs nie ma.

Pierwszą myślą było, że może to nie ten sam SYSVOL. W końcu folder ten replikuje się i a nuż te dwie stacje robocze widzą udział z różnych serwerów? Otworzyliśmy więc po kolei ten udział na każdym z kontrolerów domeny i faktycznie. Na jednym jest a na innych – nie. Czyli problem z bardzo tajemniczego stał się zupełnie zwyczajny. Plik się nie replikuje. Otworzyliśmy obok siebie okienka z poszczególnych serwerów i spróbowaliśmy utworzyć testowy plik tekstowy. Chwila i jest we wszystkich. Czyli replikacja działa. To samo z plikiem vbs i... też działa! A jeden plik nie chce. I w tym momencie przypomniała mi się notka o plikach tymczasowych. Powershell, chwila prawdy i jest! Plik miał taki atrybut. Teraz pojawiła się kolejna nie mniej ciekawa zagadka. Dlaczego taki atrybut ten właśnie plik ma...? Okazało się, że plik przyszedł pocztą elektroniczną. Spróbowaliśmy powtórzyć cały cykl operacji, żeby wyizolować problem. I po niedługich bojach sprawa była względnie jasna: Operacja "Save As..." dla załącznika w Outlook 2007 zapisywała plik w zupełnie normalny sposób, ale równocześnie otrzymywał on atrybut FILE_ATTRIBUTE_TEMPORARY.

Wniosek? Nie należy replikować plików otrzymanych przez e-mail. Tak na wszelki wypadek. Bo szybkie testy pokazały, że Outlook wcale nie zawsze tak oznacza zapisywany plik... zdziwniej i zdziwniej...

A tak na koniec, dla przypomnienia, atrybuty plików wyświetla się tak:

 Get-ChildItem | Format-Table Name, Attributes

Oczywiście w PowerShell, bo standardowe polecenia systemu nie pokazują najważniejszej w tym przypadku informacji.

Autor: Grzegorz Tworek [MVP]

Comments
  • No w końcu mogę poczytać coś o sobie :-)

    Dzięki za pomoc!

  • Wiadomo, że najlepszą inspiracją jest życie ;)

    Niemało tu takich postów i niejeden administrator znajomo brzmiące kłopoty zidentyfikuje..

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment