MTS 2009 (i TechED) coraz bliżej

MTS 2009 (i TechED) coraz bliżej

 • Comments 15
 • Likes

Jako, że MTS jest najważniejszą polską konferencją w około-microsoftowym świecie IT, wielu specjalistów z uwagą śledzi wszelkie przygotowania. Dwa aspekty mają szczególnie duże znaczenie: lista tematów oraz lista prelegentów.

O ile większość zainteresowanych MTS wie z góry, że na konferencję pójdzie albo nie, to jednak jest pewnym fenomenem fakt, że decyzję podjęli nie wiedząc ani kto im przedstawi sesje ani o czym one będą. Świadczy to tak naprawdę o wysokiej jakości i świetnej opinii jaką cieszy się ta konferencja mimo corocznego narzekania na kolejki po darmową colę.

Mogłoby się wydawać, że skoro ktoś wie, że na konferencję idzie, to już z góry godzi się z tym, że zaakceptuje decyzję organizatorów o sesjach i prelegentach nawet, jeżeli decyzja taka zapadnie w ostatni dzień. Niby tak jest, ale równocześnie, ogromna ilość osób czujnie śledzi wszelkie newsy i z niecierpliwością czeka na możliwość zaplanowania swojej agendy.

Organizatorzy MTS są tego świadomi i nie dość, że regularnie aktualizują wszelkie informacje, to nawet dla zainteresowanych udostępniają RSS.

MTS budzi emocje nie tylko wśród uczestników. Zapewniam Was, że z nie mniejsząuwagą śledzę wraz ze znajomymi to, co się dookoła konferencji dzieje. Wynika to z faktu, że Microsoft zapewnił nam thriller pod tytułem "prelegenci". Organizatorzy konferencji (zupełnie słusznie zresztą) wyszli z założenia, że najpierw starają się o prelegentów zagranicznych, później o prelegentów z Microsoft (w końcu to ich konferencja) a na końcu o tak zwanych niezależnych.

I mimo, że nie było chyba jeszcze konferencji, w której nie chciałbym wziąć udziału, mimo że z ocenami nie zszedłem chyba nigdy poniżej 8 w dziewięciopunktowej skali a do tego atakuję mailami i telefonami kilka kompetentnych osób – jak co roku niemal do samego końca nie wiem czy wystąpię czy nie. Niby dotychczas się udawało, niby kto skoro nie ja, ale póki moje nazwisko nie pojawi się na liście – tkwię w niepewności. W przypadku tegorocznej konferencji nadal nic jednoznacznego nie wiem, ale pocieszam się, że odpowiedzialny za większość rzeczy Mariusz nieoficjalnie powiedział, że tak i nawet mówił coś o temacie sesji. Szczegóły podam jak sam w to uwierzę i zobaczę swoją fotkę na stronie konferencji.

Tymczasem, ciekawe jest porównanie MTS z dużymi konferencjami Microsoft takimi jak choćby TechED odbywający się w kilku miejscach na świecie. Tam nie jest tak, że to organizator "wyznacza" i prosi prelegentów. Kilka miesięcy przed imprezą otwierany jest specjalny portal, na którym chętni mogą zgłaszać swoje sesje. Podają kim są, jakie mają doświadczenie merytoryczne i konferencyjne, o czym chcą opowiedzieć, jakie demo pokazać i w ogóle to najpierw prelegent musi chcieć i wykazać się a dopiero potem, z tych sesji organizator wybiera to, co na konferencji zostanie pokazane. I choć i w polskim i w TechEDowym przypadku wszystko opiera się na pewnej uznaniowości, to oba podejścia pozwalają na utrzymanie wysokiego poziomu konferencji i uczestnicy są raczej zadowoleni. Nie chcę tu zachęcać do żadnej rewolucji w MTS (w końcu obecna metoda jest dla mnie łaskawa) ale po prostu ciekawy jestem jak by to wyglądało gdyby u nas ktoś zrobił to "po światowemu". MTS byłby lepszy? Gorszy? Czy taki sam?

A tak swoją drogą, zachęcam do czynnego udziału w takich konferencjach. Większość z Was niemało wie o IT, więc dlaczego o tym nie opowiedzieć? Albo startując w Polsce w Speaker Idol, albo zgłaszając sesję na TechED. Niech wiedzą, że potrafimy i że mamy więcej niż tylko czterech dobrych prelegentów (bo o ile kojarzę, to tylko tylu "naszych" zdążyli dotąd na świecie poznać). O ile nikogo nie pominąłem, międzynarodowo pokazali się dotąd tylko (chronologicznie): Rafał Łukawiecki, Maciek Pilecki, Jacek Ciereszko i Paula Januszkiewicz.

Autor: Grzegorz Tworek [MVP]

Comments
 • Hmmm ... z tym porównaniem TechED i MTS to trochę nie do końca tak ... prawda że na TechED każdy może zgłosić sesję .. ale każdy z tych, którzy zostali do tego wybrani. Na przykład ja może i chciałbym ... ale jako że nie zostałem naznaczony to nie mogę. Czyli najpierw msuisz być zauważony czy też trafic w ten czy inny sposób na listę ... a potem możesz zaproponować

  Tak więc zbieranie tematów na TechED to tylko ujety w ramy narzedzia proces, ktory w przypadku MTS zachodzi bardziej "manulanie" - najpierw organizatorzy wyknuja pre-selekcje spikerow, coby tak z podworka nikt nie wszedl :) a potem wsrod tychze wybieraja tych ktorzy faktycznie sesje dostarcza.

  Oczywiscie ... jest jeszcze Speaker idol .. tylko w przypadku TechEd poprzeczka wejscia jest ustawiona troche wysoko ... podroz pobyt, wejscie na konferencje ... tak wiec TechEd wcale nie jest tak demokratyczny jak to przestawiles :). Przynajmniej z punktu widzenia osoby ktora na "krotkiej" liscie sie nie znajduje :). I to moze ograniczac liczbe polskich spikerow - widocznie na tej liscie wcale nie jest nas (jako nacji) tak wielu.

 • Hmm.... wydaje mi się, że z TechEDem to jest tak, że pierwsza fala jest faktycznie tylko dla "wybranych" a potem jest to otwarte. Znam kilka przypadków zgłaszania czegoś na TechED (bez powodzenia) gdzie do zgłoszenia nie była na pewno potrzebna żadna tajemna wiedza. Nie wiem jak jest w tym roku... jako MVP dostałem kod do zgłoszeń i prawdę mówiąc nie czułem potrzeby szukania czy da się bez kodu. Ale jak trafię - na pewno napiszę gdzie można zgłaszać swoje sesje.

  Co do poprzeczki - i tak i nie. Na polskiej imprezie na TechED zwykle jest kilkadziesiąt osób. A ile z nich na Speaker Idol trafia...?

 • OT: "Oficjalna" Polska impreza na TechEd byla chyba tylko raz. Cos wiadomo na temat berlinskiej imprezy przy okazji TechED dal Polonii ;)?

 • Ja raz miałem szansę zgłosić sesję na TechED ... zostałem poproszony o napisanie tematu przez pracownika MS PL i potem tą samą drogą zostałem poinformowany, że niestety ale nie ... może się mylę, ale na TechED nie ma raczej otwartego naboru prelegentów.

  Za to na TEC jak najbardziej jest - może ktoś na TEC 2010?

 • Nie dam głowy... podejrzewam, że odkąd mi TechED chodził po głowie, miałem pod ręką kod i po prostu nie pamiętam szczegółów.

  Co do TEC, to zapytam taką jedną, co to lubi zagraniczne konferencje. ;)

  A jeżeli chodzi o polskie imprezy, na TechED Europe 2007 była i na 2008 też. Więc nie ma na co narzekać ;)

 • Jest to pewnego rodzaju pomysł i powiem Ci Grzesiek że jak tylko będę brał udział w projekcie MTS 2010 to na pewno o nim pomyśle.

  Nie wiem jeszcze w jakiej postaci, ale może faktycznie warto. Choć tutaj ja zdecydowanie bardziej proponuję skorzystać z możliwości jakie daje Speaker Idol.

  Bo zwycięzca i tak dostaje możliwość wystąpienia, ale w zeszłym roku ja oglądałem WSZYSTKIE prezentacje i zawsze podczas takiego oglądania można wyłapać kandydatów na prelegentów.

 • MTS2009 to mój pierwszy MTS, ba, to pierwsza konferencja Microsoft na której się pojawię i mam nadzieję, że jakość i wartość merytoryczna przerośnie moje oczekiwania.

 • Czy przerośnie... to zależy od tych oczekiwań... ;)

  A ja jeszczę napisze jakiś mini-przewodnik jak zmaksymalizować zadowolenie z MTS.

 • @Tomek - z TechEd'em może nie wyszło tak jakbyś chciał, ale z tego co zauwazyłem i tak niedługo będziesz występować w Berlinie, podczas całkiem nie małej imprezy.

  @Grzegorz - to oczekiwanie z pewnościa jest jakoś uzasadnione, choć dobrze by było wiedzieć o takim "poziomie" uczestnictwa, mam tu na myśli bycie nie tylko uczestnikiem. Wcześniejsza informacja (nawet nie opublikowana, ale podana prelegentowi) pozwoli mu na odpowiednie przygotowanie się do zagadnienia.

  @Dawid - z pewnością będzie ciekawie i na pewno warto być. Co do przerośnięcia, to tutaj tez trochę zalezy od gustów

  Co do zgłoszeń przez Call For Speakers - sam próbowałem na jedną imprezę, nie udało się (ale było warto się odwazyć), zaś sam organizator zaproponował wykonanie tej samej akcji dla innej imprezy - czy tu coś wyjdzie zobaczymy. Może warto by w przyszłym roku o tym pomysleć przy MTS.

 • Pomyśl w tym roku o Speaker Idol! Sami Cię poproszą za rok na MTS ;)

 • Tak, coraz silniejsza grupa nacisku, chyba nie będę miał niedługo wyjścia...

 • @Anorak

  (...) z TechEd'em może nie wyszło tak jakbyś chciał, (...) - a Ty skąd wiesz jakbym chciał i co z tego wyszło :)? Dostep do zrodel informacji roznorakich :)???

 • Mam subiektywne wrażenie, że ocena zgłoszeń na TechEd Berlin jest mimo wszystko bardziej obiektywna. Wprawdzie i tu i tu oceniają propozycje ludzie, ale w przypadku MTS nie-wybrany nie ma nawet szansy powiedzieć o czym chciałby zrobić sesję. Pamiętajcie, jednak, że zawsze istnieje Speaker Idol i nawet w przypadku TechEd'a da się go wygrać.

  Zapraszam na moją sesję w Berlinie :)

 • @Tomek - nie, nie - bez urazy. Wniosek tylko był taki, ze skoro chciałes a się nie udało, to nie wyszło jak chciałeś. Bez żadnych podtekstów. Przepraszam za błędne zinterpretowanie.

  @ PLWIT - no tam może być ciekawie. Chciałbym je (i sesję i spikerkę) obejrzeć :-)

 • Grzegorzu, jak widac zdjęcie już jest. więc mariusz się spisał :-). Czas zarezerwować sesję, ale ale, nie ma jeszcze harmonogramu.

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment