Pamięć dla Windows 7

Pamięć dla Windows 7

  • Comments 6
  • Likes

Pamiętacie eksperymenty pozwalające na określenie minimalnej ilości pamięci RAM dla systemu Windows Vista? Wyszło wtedy, że 221MB wydaje się być granicą, poniżej której Windows Vista nie chce zejść.

Przyglądając się systemowi Windows 7, można odnieść wrażenie, że ma on mniejsze niż Windows Vista wymagania sprzętowe. Nie widać tego w oficjalnych tabelkach, ale jednak doświadczeni użytkownicy i administratorzy mają o nowym systemie taką właśnie opinię.

Nie pozostaje więc nic innego, niż pomęczyć nowy system w wersji RC (build 7100) i zobaczyć co powie w sytuacji, kiedy ilość pamięci RAM przypomina czasy sprzed kilku lat. 220MB? Działa. 200MB? Nadal działa... w szybkich testach okazało się, że najmniejszą ilością pamięci fizycznej, przy której standardowo zainstalowany system Windows 7 Ultimate w wersji RC uruchamia się i normalnie pracuje jest 196MB. Czyli faktycznie mniej niż Windows Vista.

rAM1

Polecam podobną zabawę dla wersji Server. W przypadku Windows 2008, minimalna ilość pamięci RAM była naprawdę mocno zaskakująca.

Autor: Grzegorz Tworek [MVP]

Comments
  • No cóż, to tylko zabawa, ale ciekawe do ilu można okroić ilość zajmowanego miejsca na dysku żeby nadal "normalnie" pracował.

  • Z okrawaniem miejsca na dysku to też w sumie zabawa, zwłaszcza przy obecnej cenie dysków. System zajmujący 15GB zajmuje miejsce za 6PLN? 8PLN przy droższych dyskach, a jakieś 10-12PLN w laptopach... To ile czasu tak na serio można przeznaczyć na poszukiwanie "oszczędności"? ;)

  • Och, przecież nie o jakieś "oszczędności" idzie. W końcu poza pracą lubimy się bawić komputerami, prawda? :-)

  • Lubimy... ;]

    I w pracy też. Może spróbuję kiedyś pookrawać. A jak ktoś inny to zrobi, to zapraszam do publikowania wyników.

  • Z ceną HDD zajmowanego na OS to nie tak że 15GB to 6-15PLN, bo 8GB to 80PLN, a 16GB to 160PLN... oczywiście mowa o SSD i takich małych netbooczkach ;)

  • Dla mnie dalej warto. Mam Windows 7 na dysku SSD i bardzo sobie chwalę. Pomijając już kwestie kosztowe, to Windows 7 jest jedynym znanym mi systemem, który wykrywa, że w komputerze jest SSD i odpowiednio dostraja się do sytuacji począwszy od zakładania partycji a skończywszy na uruchamianych usługach.

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment