Windows Internals

Windows Internals

  • Comments 2
  • Likes

Są książki, na które czeka się jeszcze zanim ktoś powie, że w ogóle taka książka zostanie napisana. Prawdopodobnie każdy ma indywidualną ich listę, ale na mojej niepodzielnie króluje wydawana przez MS Press "Windows Internals", zwana wcześniej "Inside Windows NT".

Pierwsze wydanie zostało napisane przez Helen Custer w 1992 roku i mimo rzetelnej fachowej wiedzy nie zachwyciło czytelników. Dało się to czytać, ale sposób przedstawienia naprawdę trudnych zagadnień przez autorkę nie wydawał się specjalnie przyjazny.

Drugie wydanie dotyczyło Windows NT 4.0. Niby tytuł sugerował kontynuację, ale zadanie napisania tej książki zostało powierzone Davidowi Solomonowi, który jak chyba nikt na świecie, potrafi opowiadać o działaniu systemów Windows. Ta książka wyszła w 1998 roku i jak dziś pamiętam, że wydałem na nią wtedy 49$. Warta była każdego centa!

Wydanie trzecie, jak łatwo się domyślić obejmowało swoim zakresem Windows 2000. Zmian w systemie zaszło dużo, a poza tym, do napisania książki został wciągnięty drugi współautor: hacker, który od lat bezlitośnie obnażał zarówno dziury w systemach Windows jak i pewne detale, które Microsoft wolałby raczej ukryć. Niejaki Mark Russinovich. Książka bardzo na tym zyskała a ja czatowałem na nią na długo przed tym, nim wydawnictwo MS Press zapowiedziało jej wydanie.

W wydaniu czwartym (rok 2005), wydawnictwo MS Press zrobiło rzecz dziwną – zmieniło tytuł. Książka nie nazywała się już "Inside cośtam", ale dostała zupełnie nowy tytuł "Windows Internals". Autorzy pozostali bez zmian a zakres objął Windows 2003 / XP. Ponadto, autorom udało się namówić Dave Cutlera do napisania wstępu, co dodaje książce ciekawego smaczku. W przypadku tej książki, nie wystarczyło samo jej posiadanie. Wspólnie z Paulą, na dwóch przeciwnych końcach Europy, w Barcelonie i w Helsinkach, uzyskaliśmy dedykację od obu autorów. W zestawieniu z faktem, że mieszkają w USA, uznajemy to za pewien wyczyn.

Wydanie piąte dotyczy Windows 2008 / Vista, a lista autorów została rozszerzona o kolejnego hackera: Alexa Ionescu. I tu dzieje się coś dziwnego. W zeszłym roku książka zapowiadana była na styczeń 2009. Zamówiłem ją oczywiście, ale ostatnio przyszedł z Amazon mail z przeprosinami. W brytyjskim Amazonie nie ma nowej daty wydania, w amerykańskim jest 20 maja 2009. Szkoda, że tak długo trzeba czekać, bo Windows 7 już nadciąga.

Wydanie szóste...? Pojawiają się plotki, że już niedługo. Nie wiem czy wierzyć czy nie. Na pewno zamówię gdy tylko nadarzy się okazja.

A po co to wszystko? Bo lubię oglądać te śrubki i trybiki, z których Windows w środku jest zbudowany. I nie znalazłem dotąd ani w sieci ani w żadnej książce niczego, co z równą rzetelnością i dociekliwością opisywałoby te systemy. Pozycja obowiązkowa dla każdego, komu nie wystarcza, że system działa i chciałby wiedzieć JAK działa. Warto przy tym wiedzieć, że nawet starsze (zwłaszcza czwarte) wydania zawierają tyle wiedzy, że wcale nie trzeba czekać na najnowsze.


 Autor: Grzegorz Tworek [MVP]

 

Mały update, dzięki niezawodnej Pauli: http://blogs.msdn.com/microsoft_press/archive/2009/03/11/a-new-update-about-windows-internals-fifth-edition.aspx

Czyli jeszcze trochę poczekamy...

Comments
  • Plotki o "6" pochodziły od samego Marka R. ... prezentował nawet okładkę ... tak że myślę że bliżej niż dalej.

  • @Tomek: No mam nadzieję... ale na razie z wersją 5 coś niespecjalnie im idzie.

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment