Nowa karta SIM

Nowa karta SIM

 • Comments 4
 • Likes

Pewnego dnia, zepsuła mi się karta SIM, której używam w modemie GSM w moim laptopie. Mimo niepozornego wyglądu i rozmiarów, taka karta to dość skomplikowane urządzenie elektroniczne i zepsuć się czasem może. Operator GSM oczywiście zareagował szybko i sprawnie i nowa karta w zgrabnym opakowaniu leżała u mnie na biurku już następnego dnia. Wszystko byłoby OK., gdyby nie to, że z kartą przyszła karteczka a na niej nowy PIN. Na starej karcie PINu nie było i niemal zapomniałem, że coś takiego jest możliwe, mimo że w leżącym obok laptopa telefonie to całkiem normalne.
Jakoś tak mam, że nie lubię instalować oprogramowania, które uważam za bezużyteczne. Dotyczy to również tak zwanych "menedżerów" do połączeń modemowych. Nie lubię tego ani w neostradzie, ani w modemie GSM ani w żadnym innym połączeniu. Potrzebny jest sterownik, połączenie dial-up umiem zrobić sam i uważam to za wygodniejsze niż kolorowe aplikacje z dużymi guzikami "połącz".
Tak więc w pewnym momencie siedziałem przed laptopem z modemem GSM, kartą SIM i PINem. W "menedżerze" PIN można podać. W parametrach połączenia dial-up już niespecjalnie. A ja jednak z karty chciałbym skorzystać. Zacząłem zastanawiać się co z tym zrobić i wyjścia znalazłem następujące:

 1. zainstalować "menedżera"
 2. wyłączyć PIN na karcie
 3. napisać prostą aplikację, która będzie karcie SIM podawać PIN na przykład przy uruchomieniu komputera
 4. skonfigurować sterownik tak, żeby sam podawał PIN przy próbie połączenia

Wszystkie te metody są wykonalne, ale mają swoje wady. Pierwsza sprawia, że czuję się trochę mniej fachowy. Druga sprawia, że ktoś, kto ukradnie kartę może na mój koszt się łączyć. Przeciw trzeciej buntuje się wrodzone lenistwo a czwarta wydłuża znacząco czas nawiązania połączenia.
W zasadzie, moje rozważania ograniczyły się do dwóch wariantów: drugiego i czwartego.
Podawanie PINu przy każdym połączeniu robi się stosunkowo prosto: w devmgmt.msc, we właściwościach modemu, na zakładce zaawansowane należy dodać polecenie +CPIN="1234" gdzie zamiast 1234 należy użyć odpowiedni numer PIN.
Wariant z wyłączeniem PINu ma dwa proste rozwiązania: dla dłubaczy i dla laików. Rozwiązanie dla laików, polegające na włożeniu karty do zwykłego telefonu, wyłączeniu PINu i włożeniu jej do modemu odrzuciłem, jako zbyt trywialne. No bo co, gdybym na przykład nie miał telefonu? Znowu, jak w poprzednim przypadku, zastosować należy stare dobre komendy AT:

 1. zalogować się do karty: AT+CPIN="1234"
 2. żeby sprawdzić czy PIN jest włączony: AT+CLCK="SC",2 (SC oznacza, że pytamy o PIN karty, bo to on nas tu interesuje) Odpowiedź "1" oznacza, że jest włączony.
 3. żeby wyłączyć PIN: AT+CLCK="SC",0,"1234" gdzie 1234 zastępujemy oczywiście oryginalnym PINem.

Osobiście wybrałem wariant drugi, wychodząc z założenia, że jak mi ktoś ukradnie laptopa, to będę miał na głowie ciekawsze problemy niż połączenia z mojej karty SIM, podczas gdy spowolnione łączenie się będzie mnie codziennie denerwować.

I gotowe. Od tej pory dial-up łączy się bez problemów. Dla mniej oswojonych z tematem, należy koniecznie dodać, że te ciągi znaków wysłane muszą być na właściwy port szeregowy. Dawniej włączało się hyperterminal i było prosto. W Windows Vista tej aplikacji już nie ma (http://blogs.technet.com/plitpromicrosoftcom/archive/2007/02/05/hyperterminal.aspx) więc troszkę trzeba pokombinować. Osobiście używam putty i działa.

Na koniec, jako ciekawostkę można dodać, że bez znajomości komend AT, wykrycie że zepsuła się karta SIM też nie byłoby takie łatwe. Próba połączenia dial-up zwracała error 777, w logu widać było że wszystko idzie OK., a po ATDT pojawia się w tej samej milisekundzie error bez dodatkowych informacji. I ani słowa więcej. Najpierw sprawdziłem AT+COPS=? i zobaczyłem że karta nie widzi żadnej sieci GSM. W tej sytuacji, z ciekawości zajrzałem do AT+CSIM na co modem odpowiedział, że w ogóle nie ma żadnej karty SIM. Pożyczona na chwilę inna karta działała bez zarzutu, więc wniosek był prosty.

Autor: Grzegorz Tworek

Comments
 • PingBack from http://www.w-files.pl/troche-o-zastosowaniu-komend-at/

 • Jeżeli mowa już o karcie sim. To może powiesz jakie urządzenie używasz z Windows Mobile ?

 • E-ten glofiish X650.

  Ma VGA, GPS i WiFi. Klawiatury i 3G nie ma, bo nie potrzebuję.

  Jest ciekawa strona www.pdadb.net i tam możesz określić jakie kryteria są dla Ciebie ważne i wyszukać które urządzenia je spełniają.

  Na swój telefon zdecydowanie nie narzekam.

 • ja używam eten glofish m800 bo ma klawiature i takie tam jeszcze bajery :)

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment