Instalacja sterowników

Instalacja sterowników

  • Comments 2
  • Likes
Instalacja sterowników to stosunkowo prosta sprawa. Zwłaszcza, jeżeli faktycznie mamy te sterowniki.
Jakieś wyzwanie może pojawić się przy masowej albo zautomatyzowanej instalacji. Wtedy też można sobie dość łatwo poradzić, zwłaszcza, jeżeli w sieci są dziesiątki takich samych komputerów.
Prawdziwy problem pojawia się jednak wtedy, kiedy różnych konfiguracji sprzętowych są dziesiątki, każdej po kilka sztuk a łącznie – całkiem pokaźna ilość. Czyli codzienność dla niemal każdego administratora. Wydaje się, że nie ma tu dobrego rozwiązania. Masowa instalacja nie bardzo ma sens przy zróżnicowanej konfiguracji. Ręczna instalacja ma oczywiste wady, jeżeli komputerów jest więcej niż kilka.
I tu z pomocą przychodzi WDK (Windows Driver Kit), do którego administrator stara się zazwyczaj zaglądać jak najrzadziej. W WDK jest narzędzie WPInst.exe czyli Driver Package Instaler. Użycie jest niezwykle proste a możliwości ogromne.
Po prostu stwórz katalog (dysk sieciowy ma tu sens, jeżeli nie masz problemu ze sterownikami kart sieciowych) w nim utwórz podkatalogi dla sterowników i wgraj do niego pliki inf, cat, sys, dll i inne, które w paczce ze sterownikiem przychodzą.
Wgraj do tego katalogu plik DPInst.exe i plik XML z konfiguracją (prosty przykład do pobrania z http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms790800.aspx ).
Gotowe.
Teraz wystarczy uruchomić plik DPInst.exe żeby odczytał on plik XML i na jego podstawie zainstalował na komputerze wszystkie pasujące sterowniki z repozytorium.
Proste.
Dla ambitnych pozostają dwie ciekawe opcje. Pierwszą jest ucywilizowanie wyświetlanego kreatora. W tym celu należy zmodyfikować plik XML zgodnie z opisem na stronie http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms790314.aspx Dzięki temu, kreator może mówić po polsku, wyświetlać nazwę firmy, sławić imię administratora itp. Co więcej, możliwe jest stworzenie wielojęzycznego kreatora, który dostosuje się do ustawień systemu u konkretnego użytkownika.
Drugą ciekawą opcją jest instalacja automatyczna. Czyli zamiast dać użytkownikom prosty kreator do instalacji sterowników, można uruchomić u nich skrypt, który sam wszystko zainstaluje bez zbędnych pytań. Bezdotykowa instalacja możliwa jest albo poprzez stosowne opcje w pliku XML albo poprzez parametry wywołania opisane na http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms790806.aspx
Można więc łatwo włączyć instalację sterowników w proces automatycznej instalacji stacji roboczych. W praktyce, RunSynchronousCommand w szóstej (audit User) fazie automatycznej instalacji ma tu największy sens.
Na koniec warto powiedzieć parę słów o niespodziankach, które nie zawsze będą miłe. Po pierwsze, DPInst.exe nie jest podpisany cyfrowo i przy uruchamianiu przez sieć, Windows Vista zapyta czy to dobrze. Po drugie, parametr /q nie tylko usuwa interfejs użytkownika, ale i komunikaty o błędach, przez co nie wiadomo, że coś poszło źle. Po trzecie, jeżeli instalacja przebiega z nośnika wymiennego, cały pakiet sterowników musi się zmieścić na jednym nośniku. Przy dostępnych powszechnie pamięciach flash 32GB nie wydaje się to dużym problemem.
Cóż... Pozostaje życzyć prostej instalacji.
Autor: Grzegorz Tworek
Comments
  • Witam.

    Nie dla mnie to jest takie proste skoro nie mogę stwierdzić który sterownik jest do czego a już najwiekszy kłopot to sterownik czy sterowniki do płyty głownej (chipsteu).

    A moje urządzenie to ASUS F5V z systemem XP prof.

  • Dpinst spróbuje wszystkich sterowników i sam sobie wybierze co trzeba. Więc zawsze można mu dać nadmiar do dyspozycji i sam podejmie właściwą decyzję :)

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment