Ile zniesie VirtualPC?

Ile zniesie VirtualPC?

 • Comments 7
 • Likes

Informatyka jak mało która dziedzina nauki uczy pokory, ponieważ wszelkie "rekordowe", "największe", "najszybsze" i tym podobne osiągnięcia okazują się bardzo nietrwałe. Mijają dwa lata i zgodnie z prawem Moore’a wszystko jest dwa razy takie jak do tej pory było i starsze osiągnięcia mogą budzić co najwyżej uśmiech taki jaki "największy dysk twardy świata" o pojemności 20MB.
Dlatego właśnie, przeczytawszy wpis na blogu Keitha Combsa o "rekordzie świata" w wirtualnych maszynach postanowiłem własny "rekord" sprzed kilku miesięcy odgrzebać.
Keith uruchomił na swoim laptopie T61p, 8GB RAMu, z systemem Windows 2008, 14 maszyn wirtualnych z Windows Vista. Ładnie.
A ja na swoim T60p, 4GB RAM, z systemem Windows Vista SP1 – 32 maszyny Windows 2008.
Nie mam szans w takiej rywalizacji, ponieważ 32bitowy procesor nie pozwoli mi na obsłużenie większej pamięci niż mam. Szkoda...
Tak przy okazji, jako że mam Windows Vista 32bit, to o Hyper-V nie mam co myśleć, maszyny uruchamiam na VirtualPC, który jest dla mnie we wszystkich sytuacjach wystarczający. Przy tym jednak teście, na jaw wyszło jedno jego ograniczenie: maksymalna ilość uruchomionych maszyn to właśnie 32. Przy kolejnej pojawia się komunikat o błędzie.

Trudno. Będę z tym ograniczeniem żył.
A na osłodę – kilka obrazków z pracujących pod Windows Vista trzydziestu dwóch wirtualnych serwerów...

 

 

 

 

Autor: Grzegorz Tworek

PS. Keith uaktualnił swój wpis i tłumaczy już, że to wcale nie rekord świata.

Comments
 • How much memory is allocated to each virtual machine above?  I can't tell what you are saying about me.  I don't speak or read the language.  I'm sure it's all good.  :)

 • I’ve allocated smallest possible amount: 38MB ;]

  Maybe I can run fully functional Windows Server 2008 on less memory but I don’t know how. ;)

  I've written some words about "records" in IT world. They will be called "records" for a very short time because after some months Moore’s Law kills them. We will think about them same way we are thinking now about 20MB hard drive which was "world largest" not so long ago.

  Finally I wrote I have no chance to win such "competition" with my 32bit machine. With your T61+Hyper-V, you theoretically can try run up to... 200 virtual servers? ;)))

 • That would be fun.  32MB?  WOW !!!

 • Heh, aż 32 maszyny wirtualne. No brawo, brawo ;) Ja na swoim PC z ledwością uruchamiam podstawowego Windowsa, nie mówiąc już o wirtualnych maszynach :P

  Pozdrawiam :D

 • Witam,

  Czy zmienił wpis po tym jak pan do niego napisał ? :)

 • Jakoś nie przywykłem do formy "pan" w sieciowych kontaktach, ale nie będę nalegał.

  Tak, wpis zmienił komentując, że wiedział, że tak będzie, że jak podniesie poprzeczkę, to na pewno ktoś zaraz skoczy jeszcze wyżej. Opisał też, że uruchomiłem 32 maszyny. Później było jeszcze parę zmian, po czym usunął wzmianki o mnie, w zamian za to pisząc, ze jemu udało się uruchomić 27 wirtualnych Vist. Tak więc jego wpis żyje dość intensywnym życiem.

 • zawsze to lepiej z grzeczności napisać, ale ok, rozumiem.

  Rekord jest.

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment