Ile komputerów na raz można zainstalować przez WDS

Ile komputerów na raz można zainstalować przez WDS

  • Comments 2
  • Likes

Instalacja systemu przez sieć ma na pewno wiele zalet. Jednak przy tradycyjnej ”unicastowej” metodzie instalacji okazuje się, że przy kilkudziesięciu równocześnie instalowanych komputerach pojawia się poważny problem z wydajnością i trafiamy na granicę możliwości.
Oczywistym rozwiązaniem (i Windows Server 2008 nam je daje) jest instalacja przy pomocy multicastów. O multicastach napisano całe książki, ale w największym skrócie chodzi o taki pakiet, na który może się ”zapisać” wielu słuchaczy równocześnie. Wtedy serwer wysyła go raz, a kto chce ten słucha. W efekcie zamiast równocześnie wysłać 50 razy ten sam pakiet do 50 słuchaczy (jak to miało miejsce choćby w RIS) serwer wysyła go raz. A kto słuchał, ten ma.
Należy zdawać sobie sprawę z konsekwencji. Na przykład, jeżeli ktoś potknie się o kabel sieciowy przy jednej ze stacji, to ”nie ma zmiłuj”. Serwer nie będzie na taką stację czekać. Stacja wróci do słuchania kolejnych pakietów a w tamtym miejscu będzie miała dziurę i później indywidualnie poprosi o uzupełnienie braków. Działa to zupełnie sprawnie.
Sytuacja wąskiego gardła wydaje się dzięki multicastom rozwiązana. Obojętne czy instalowanych stacji jest 5 czy 50 – ich obraz przez sieć przesyłany jest tylko raz.
Należy zdać sobie sprawę z jednej ważnej rzeczy: multicastów słucha przecież jakiś program! I ten program wcześniej trzeba przesłać do klienta przez sieć! Co ważne, nie jest on taki zupełnie mały (wszystko razem to ponad 100MB) i nie może być przesłany multicastami. Tu nadal działa stary dobry sposób indywidualnej transmisji do każdego klienta. Dlatego liczba równocześnie instalowanych komputerów, choć dzięki WDS większa to nadal jest ograniczona. W praktyce – do kilkuset stacji.
Dla wielu środowisk to wystarczy.
Tam, gdzie to za mało, a komputery trzeba koniecznie zainstalować równocześnie, można zastosować inne podejście. Transmisję multicastową ustawić tak, żeby wystartowała o zadanej godzinie. Robi się to bardzo prosto podczas jej tworzenia. Do tego czasu, należy falami uruchamiać komputery, nie przekraczając liczby kilkuset na raz. I niech czekają na nadejście godziny 0. Wtedy serwer rozgłasza co ma rozgłosić i każdy klient może swój zestaw danych otrzymać.

Autor: Grzegorz Tworek

Comments
  • Troche bez sensu, ze to "dodatkowe oprogramowanie" zajmuje ok 100MB. No ale w dobie 1Tbit'owych sieci i macierzy w RAM serwera to nie ma znaczenia ;)

  • No to jest pełnoprawny system opracyjny, ze sterownikami do wszystkiego co się rusza, całą masą programów narzędziowych, GUI itp.

    Mogłaby istnieć odchudzona wersja, ale czy w obecnych czasach warto tworzyć kolejne byty tylko po to, żeby oszczędzić 50MB?

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment