Optionalfeatures.exe

Optionalfeatures.exe

  • Comments 3
  • Likes

Każdy, kto choć przez chwilę bawił się Windows Vista lub Windows Server 2008 wie, że instalacja składników systemu nigdy już nie będzie taka jak kiedyś. Wiele jest metod (zwłaszcza w przypadku serwera) zarządzania komponentami systemu, ale mało kto wie, że istnieje w %windir%\system32 plik optionalfeatures.exe. Jako, że ścieżka ta dodana jest do zmiennej PATH – wystarczy gdziekolwiek w systemie wpisać magiczne 16 literek: optionalfeatures i już można cieszyć się znajomym interfejsem bez potrzeby przeklikania się przez Menu Start, Panel Sterowania i inne podobne zasadzki na użytkownika.
Wprawdzie aplikacja ta dalej nie zachwyci prawdziwych twardzieli (bo ma GUI), ale wydaje się, że można jej to wybaczyć. Dla naprawdę twardych pozostaje ocsetup, który omówię przy najbliższej okazji.

Autor: Grzegorz Tworek

PS. W związku z pojawiającymi się plotkami, że powoli tworzy się duży i naprawdę ciekawy quiz na temat Windows Server 2008, muszę napisać, że coś w tych plotkach z prawdy jest... Ale to jeszcze parę tygodni.

Comments
  • PingBack from http://keenan.stocknewsdigest.info/optionalfeaturesexe.html

  • Chciałbym dowiedzieć się co się stało z moim komputerem . Jakiś czas temu miałem 4  trojany w trakcie skanowania stało się coś że w moim laptopie nie działają suwaki od touchpada, wiele programów się nie otwiera bo wyskakuje " C:\Windows\system32\OptionalFeatures.exe  nie można odnaleźć aplikacji " i nie mogę otwierać normalnie np przeglądarki , trzeba PPM wybrać start i dopiero wtedy odpala. co mam robić?

  • Nie mam pojęcia, bo objaw nie jest mi znany. Ale podejrzenie trojana jest słuszne. Jeżeli tylko możesz, to zupełnie serio sugeruję zgranie ważnych dokumentów, na wszelki wypadek backup a potem format i pełny reinstall.

    Jeżeli to nie wchodzi w grę - użyj dowolnego antywirusa offline. To znaczy uruchamiasz się z płyty albo usb i wtedy skanujesz dysk. W ramach DaRT jest Standalone System Sweeper, ale możesz użyć dowolnego innego AV, któremu ufasz.

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment