Wymagania minimalne

Wymagania minimalne

  • Comments 3
  • Likes

Ile pamięci RAM potrzebuje Windows Vista? Teoretyczną odpowiedź zna prawie każdy: 512MB.


Praktyka również pokazuje, że mając 512MB RAMu można Windows Vista zainstalować, a mając 256MB – dostanie się komunikat, że 512MB to minimum.
Tyle, że to nieprawda. Na 511MB też się da. I na 500MB i na 400MB... Żadnego komunikatu a system się daje zainstalować. Trochę eksperymentów i można otrzymać wynik precyzyjny: 373MB jest minimalną ilością pamięci RAM, przy której można uruchomić program instalacyjny Windows Vista. System się instaluje i uruchamia. A gdyby tak zainstalowanemu już systemowi odebrać jeszcze troszkę? Spróbować uruchomić Windows Vista na 300MB RAMu? Może na 256MB? Da się! I znowu próby, próby, próby. I wychodzi graniczna wartość 221MB. To jest minimum, poniżej którego Windows Vista nie jest w stanie się uruchomić. I co ciekawe, program instalacyjny wymaga ponad 150MB więcej niż cały system.


Wartość ta w oczywisty sposób zależna jest od konfiguracji sprzętowej, ale daje pojęcie o tym ile można systemowi odebrać.


Warto przypomnieć sobie jak to wyglądało dla WindowsXP. Program instalacyjny żądał 64MB. Ale póki miał 53MB lub więcej – nie upominał się i instalował bez kłopotu. A jak już się zainstalował – zadowalał się 25MB RAMu. I tu oczywiście wiele zależało od sprzętu.


A dla Windows 2008 znanego też jako Longhorn? Program instalacyjny nie zaskakuje. Jak ma za mało – powie, że wymaga 512MB. Ale to wydarzy się dopiero jeżeli pamięci jest mniej niż 373MB Kto widział program instalacyjny Windows 2008 ten może podejrzewać, że nie różni on się mocno od odpowiednika w Windows Vista. Po wymaganiach dotyczących pamięci RAM widać, że tak jest faktycznie.


Pora na najciekawsze pytanie: Ile pamięci RAM wymaga Windows2008 żeby wystartować?
Odpowiedź jest zaskakująca: 53MB Trudno w to uwierzyć, ale tak właśnie jest. System może nie jest nadzwyczajnie żwawy, ale działa!  Mając czterokrotnie mniej pamięci niż Windows Vista. W przypadku wersji Core minimalnym wymaganiem jest 43MB czyli jeszcze trochę mniej.

Po co takie testy? Z dwóch powodów. Po pierwsze pozwalają troszkę więcej  dowiedzieć się o architekturze systemu. A po drugie... jak można używać jakiegoś systemu nie znając granic jego możliwości?
Bo praktyczne zastosowanie takich badań trudno sobie wyobrazić.


Autor: Grzegorz Tworek

Comments
  • Prosto można sobie real world scenario (choć może nie produkcjia): maszyny wirtualne (duuuużo maszyn) i host z tylko 3.5 GB RAM (tzn. fizycznie nawet 4GB ale płyta ma problem z zobaczeniem całości).

  • To nie problem z plytami. To architektura PC nie pozwala zaadresowac pelnych 4GB.

    http://www.codinghorror.com/blog/archives/000811.html

  • Pamiętacie eksperymenty pozwalające na określenie minimalnej ilości pamięci RAM dla systemu Windows Vista?

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment