Team: Windows Platform Türkiye

Microsoft Türkiye Kurumsal Teknik Destek ekibinde görev yapan mühendislerin bilgilerini yazıya döktükleri bir ortam

Geleceğe hoş geldiniz: Microsoft Windows Server 2012

Geleceğe hoş geldiniz: Microsoft Windows Server 2012

  • Comments 1
  • Likes

Sunucu işletim sistemi aslında artık sadece iki edition ile geliyor: standard ve datacenter. Aralarındaki tek fark sanallaştırma lisansları. Onun dışında editionlar 1:1 aynı. Standard da iki sanal makine çalıştırılabiliyor; Datacenter da bu sınırsız.
http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/windows-server/2012-editions.aspx


İşletim sistemi artık 320 logical processor ve 4TB RAM destekliyor.
Storage spaces ile thin ve thick provisioning yapılabiliyor. Burada farklı RAID kombinasyonları ve hot spare gibi özellikler destekleniyor. Diskler farklı boyutlarda olabiliyorlar.
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=29002


Chkdsk artık iki aşamada çalıştırılıyor. Online sadece tarama ve offline çok hızlı sadece düzeltme. Uzun chkdsk çalışmalar tarihe karışıyor.
Resilient file system, ReFS de hiç chkdsk a ihtiyacımız olmuyor, çünkü kendisi self healing.
http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh831724.aspx


Deduplication
ile en kötü durumda en az yaklaşık %30 alan kazanılabiliyor. Sanal makine templatelerde bu örneğin %80 i geçebiliyor. Bu eski single instance storage değil. Blok seviyesinde ortaklıklar bulunup tek kopya tutuluyor. Corruption varsa kendisi onarıyor. Örneğin alt yapıda redundancy varsa, başka diskten veri onarabiliyor. Hiç kopyası yoksa verinin tekrar kopyalanmasını bekleyip gelecek veri ile corruptionı gideriyor.
http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh831602.aspx

Windows artık native 4k format diskleri destekliyor!

Yeni SMB v3 de yeni file share lerimiz var, artık sadece share etmek yerine gelecek isteklere göre share edebiliyoruz. Quick share, advanced share ve application share olarak daha spesifik ve optimize edilmiş shareler yaratabiliyoruz.
http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh831795.aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh831487
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/hh457617.aspx


NIC leri işletim sisteminden artık teamleyebiliyoruz. 32 NICs kadar destekleniyor. Yeni QoS, IP address management, Dynamic VM queueing, SMB v3 direct and multi channel, yeni Branchcache, SR-IOV, network metering.. yeni ve geliştirlmiş özellkiler say say bitmiyor.
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/hh440238(v=vs.85).aspx
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=30160 


Hyper-V in üçüncü versiyonunda büyük değişiklikler geliyor.
http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh831410.aspx


Artık sanal ağ adaptör de çalışacak kod yazabiliyorsunuz. Yani filter sürücüsü olarak çalışacak NDIS sürücüsünü artık sanal makinenin içindeki network stackinde değil de, hipervisörde çalıştırabiliyoruz. Bunu mümkün kılan yeni Hyper-V Extensible Switch. Burada örneğin antivirü, ağ yönetim çözümlerin sürücüleri veya kendi yazdığınız herhangi bir sürücü çalışabiliyor. Model tamamen open.
Ayrıca sanal makinelerin rough DHCP server durumuna düşmesini dhcp guard ile artık basitçe engelleyebiliyoruz. Router guard da mevcut.
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/hh582268(v=vs.85).aspx


Sanal makinelere artık direk SAN erişimi verilebiliyor. Ayrıca Hyper-V Virtual Fibre Channel sayesinde sanal makineler arası FC SAN erişimli failover cluster yapısı yapılabiliyor. Burada host veya guest sayısı açısından bir limitleme gelmiyor. Burada asıl güzellik
http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh831413.aspx


Sanal makineler için artık NUMA destekleniyor. Yaniş sanal makine için ya manüel ya da otomatik optimum topoloji ayarı seçilebiliyor.
Ayrıca her sanal makine artık 64 CPU ve 1TB RAM kaynak kullanabiliyor.
Yeni .vhdx formatı ile sanal diskler 64TB a kadar büyüyebiliyorlar. Bir sanal makineye 256 disk eklenebiliyor.
Sanal makinenin dynamic memory si arttırıldığında artık reboota gerek kalmıyor. Sadece azaltıldığında sanalın reboot edilmesi gerekiyor. Boot time bellek ve maksimum belleğin üstüne ayrıca minimum bellek ayarı geliyor.
Yeni smart paging sayesinde host un belleği az olsa da sanal makineyi boot edebiliyoruz. Örneğin hostta 512MB boş RAM kalmış, sanalın boot ram ayarı 1GB ve minimum yarı 512MB. Boot için ekstra 512MB ı geçici diskten alabiliyoruz.
http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh831766.aspx


En çok yankı alan teknoloji de Shared-Nothing live migration. Sanal makineleri bütün ortamda clustered olmayan Hyper-V sunucular arasında canlı taşıyabiliyoruz. Ayrıca canlı storage migration da yapabiliyoruz. Yani çalışan sanal makinenin bütün diskte duran verilerini granüler farklı lokasyonlara dağıtabiliyoruz. Ve bu bilgileri artık file share lere de koyabiliyoruz. En güzeli ama, buna cluster da dahil olmak üzere, simultane live migration yapabiliyor olmamız. Yani donanım kaç paralel LM e izin veriyorsa o kadar sanalı aynı anda live migrate edebiliyoruz.
http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh831435.aspx


Canlı meta operasyonlar artık yapılabiliyor. Örneğin vhd merge işlemi artık canlı, reboot gerektirmeden yapılabilmekte.
Hyper-V admin delegasyonu artık çok kolay. Azman a ihtiyacımız yok. Yeni Hyper-V Administrators kullanıcı grubumuz var.


Hyper-V replica çok basit ve ucuz bir çözüm getirmekte. Clusterlanmış veya clusterlanmamış sanal makineleri istediğiniz şekilde 5 dakika bir başka bir Hyper-V lokasyonuna replike edebiliyoruz. İlk replikasyondan sonra 5 dakikada bir sadece deltaları replike ediyoruz. Yani eğer disaster durumunda maksimum 5 dakikalık veri kaybı kabul edilebilir ise, bu çözüm işletim sistemi ile beraber geldiği için çok uygun olabilir.
http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh831716.aspx


Fa
ilover cluster artık 64 nodeda kadar destekliyor ve bu cluster üzerinde 4000 sanal makine çalıştırabiliyoruz. Sanal makinelere affinity ve anti-affinity verilebiliyor. Yani bu sanlalar hep aynı node da kalsın ve hep beraber hareket etsinler veya örneğin bu iki sanal makine asla aynı nodeda online olmasınlar diyebiliyoruz.
Ayrıca sanal makinelere priority verebiliyoruz. Örneğin cluster bir disaster durumunda sanalların yükünü clustera dağıttığında bu priorityi dikkate alabiliyor ve ayrıca preemption yapılabiliyor. Yani bir yüksek priority sanal makineyi online edebilmek için başka bir çok düşük priority sanal makine otomatikman kapatılabiliyor. Kapatılan makine örneğin sonra boot etmiş olan node sayısı artınca yine otomatik online ediliyor. Failbackler de artık LM ve quick migration değil.
Çok güzel bir özellik de VM health monitoring. Burada sanal makinenin içindeki işletim sistemi de monitör edilebilmekte ve ayrıca bunun üzerinde çalışan her yazılım basitçe seçilip cluster tarafından monitör edilebilmekte. Örneğin sanal print sunucunuzda spooler servisi crash olursa hostdaki cluster servisi duruma müdahale edebilmekte.


Cluster disklerde artık Bitlocker desteklenmekte. Yani cluster disklerine koyulan veriler artık kriptolu disklerde durabilmekte. Bu decommissioning de oluşabilecek hataşlar için bir failsafe. Anahtar da DC tarafında tutulmakta.


Yeni CSV, cluster shared volume, artık sadece sanal makinelere özgü değil. Disk management da kendisini CSVFS olarak göreceksiniz, ama yanılmayın, bu hala ntfs olacak. Yeni CSV cache de RAM den ayarlanabilir alan kullanabilmekte. İlk seviye de tek sefer tutlan bilgiler cachelenmekte ve ikinci seviyede birden fazla kez dokunulan bloklar cachelenecek.


Dynamic Quorum
da, çok güzel yeni bir özellik: bir node u maintenance için kapattığımızda veya bir node u reboot ettiğimizde kalan node sayısına göre quorumun yeniden hesaplanması. Nodelar yaklaşık 5 saniye aralıklarla arka arkaya kapatılırlarsa, sonunda geriye tek kalan nodeda cluster servisi çalışıyor olacak. Last man standing. Bu şekilde nodelar ‘sequential’ cluster ı herhangi bir şekilde terk ettiklerinde kalan nodelar yeni majority üzerinden clusterı hep ayakta tutacaklar.
Drain roles/resume roles da çok kullanışlı bir özellik. Tek Mouse kliki ile bir node üzerindeki bütün iş yükün otomatik diğer nodelara dağılmasını sağlayabiliyoruz. Resume dediğimizde aktarmış olduğumuz kaynaklar yine geri gelmektedirler.


Cluster Aware Updating
de de bunu kullanmaktayız. Tek tık: update cluster. Sonra cluster teker teker node ların üzerinden geçiyor. Drain roles, Windows update veya WSUS a bağlanıp kendilerini güncelleyip reboot olmalarını sağlıyor ve sonun da yine resume ile aynı kaynakları üstlerine alıyorlar. Bunu scheduled yapabiliyoruzla kalmıyor, ayrıca custom driver ve bios update ler de ekleyebiliyoruz. Burada herhangi bir sorun olduğunda bu process için yeni clustered scheduled tasks kullanıldıkları için, her durumda cluster devam edebiliyor. Clustered task lar bütün cluster için, node grupları için veya resource lar için çok granüler ayarlanılabilmekte.
http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh831694.aspx


Microsoftun yeni Filer server ı, scale out fileserver ı da muhteşem bir araç. Örneğin dört nodelu clusterınız var. Burada bir CSV, CSV de file shareleriniz. Client DNS deki o cluster i��in round robin bir IP alıp o bir node a bağlanıyor. Bağlanırken cluster SMBv3 deki witness i belirliyor. Yani diğer bir node un IP sini client ile paylaşıyor ve veri aktarımında herhangi bir sorun olduğunda client witness nodeu ile devam ediyor. İlk node mavi ekrana düşebilir ve hiç veri kaybı olmadan client diğer node dan devam eder.
http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh831349.aspx


Cluster log
unuzu artık istediğiniz zaman diliminde oluşturabilirsiniz.


Cluster validation
a artık Hyper-V dahil. Ayrıca örneğin sadece bir diskin validationını yapabiliyoruz. Yani seçenekler çok daha granüler. Böylece production da validationlar çalıştırmak mümkün. Ayrıca validation eskisinden çok daha hızlı.


Cluster kurulumunda belki CNO veya VNO larala sorun yaşamışsınızdır. Burada optimizasyonlar var. Örneğin VNO ları artık default computer containerında değil de, CNO un durduğu containerda yaratıyoruz.
AD demişken bu senaryo başınıza geldi mi hiç? Tek çalışan DC(ler) Hype-V clusterdaki sanal olanlardı ve clusterı geçici kapatınız? Yumurta ve tavuk. 2012 de artık bu sorunlu değil. ADless cluster ı bootstrap edebiliyoruz. Böylece tek DC niz sanal olsada bu durum artık sorun olmuyor.
Bu durum ayrıca C:\Clusterstorage erişimini de pozitif etkileyebiliyor. Eskiden DC erişimi yavaşsa, klasörün içine erişim de authenticationı aynı şekilde bekliyordu. Bu durum artık yok. Nodelar kendilerini karşılıklı authenticate edebiliyorlar ve kendilerini DC ile senkronize ediyorlar.
Windows Server 2012 artık SAN ODX destekliyor. Örneğin iki sunucuyu SAN a bağlıyorsunuz ve birbirleri arası data kopyalıyorsunuz. SAN dan ilk işletim sistemine oradan networkten diğerine oradan yine aynı SAN a. ODX kopyalamayı güvenli şekilde sadece SAN yapıyor. Kopyalama zamanındaki farkı hayal edemezsiniz. Örneğin 10 dakika sürebilen bir büyük işi bu şekilde 10 saniyenin altında tamamlayabilirsiniz.
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/hh848056(v=vs.85).aspx

Bu arada Powershell in cmdlet sayısı çok artırılmış durumda ve syntax ı aşırı kolaylaştırılmış.
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/aa973757(v=vs.85).aspx


Yeni virtual machine converter ı biliyor musunuz? Yukarıdakileri okuduktan sonra belki buna ihtiyacınız olabilir…
http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh967435.aspx


Başar Güner
Sr. Support Engineer, Microsoft

http://www.microsoft.com/surface/en/us/default.aspx

Comments
  • Server 2012 yeniliklerini bu kadar güzel özetlediğiniz, paylaşımınız için teşekkürler.

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment