Team: Windows Platform Türkiye

Microsoft Türkiye Kurumsal Teknik Destek ekibinde görev yapan mühendislerin bilgilerini yazıya döktükleri bir ortam

Ses sorunları…

Ses sorunları…

  • Comments 1
  • Likes


Farklı Audio sorunları yaşıyor olabilirsiniz. Bunlar internetten gelen stream ile, dinlenen müzik de veya Lync gibi ürünlerde yaşanan sorunlar olabilir. Troubleshooting için ilk olarak bilinen sorunları ortadan kaldırarak ilerlemek mantıklı olabilir.


Burada ilk olarak kullanılan donanımsal sürücülerin güncel olduğunu doğrulamak gerekebilir. Ses kartı sürücüsü, ana kartın Bios sürümü, network kartların sürücüleri ve USB kulaklık gibi özel audio aygıtlar kullanılıyorsa, bunların da kendi firmware leri olabilir. İlaveten varsa USB firmware i de güncellemek gerekebilir. Ayrıca zaten antivirüs çözümünü hep güncel tutmayı her zaman önerilmektedir.


İşletim sistemi tarafı açısından aşağıdaki güncellemeleri incelemeniz önerilebilir:

http://support.microsoft.com/kb/2484031 A USB audio device stops playing audio in Windows 7
Çözüm olarak: http://support.microsoft.com/kb/2529073 Binary files in some USB drivers are not updated after you install Windows 7 SP1 or Windows Server 2008 R2 SP1

http://support.microsoft.com/kb/2712561 "0x000000D1" Stop error when you run a Windows Logo Kit 1.6 common scenario test in Windows 7 or in Windows Server 2008 R2 (şu an usbaudio.sys in son versiyonu)

http://support.microsoft.com/kb/2683549
USB composite devices do not enter selective suspend mode after you resume a Windows 7 or Windows Server 2008 R2-based computer from sleep (şu an farklı USB ile ilgili modüllerin son versiyonları)

http://support.microsoft.com/kb/2721341 Audio output stops intermittently on a computer that is running Windows 7 or Windows Server 2008 R2 (bu daha yeni yayınlandı ve en önemlisi olabilir)

http://support.microsoft.com/kb/2722392 şu anki en yeni tcpip.sys, ve en yeni ndis.sys:
http://support.microsoft.com/kb/2482122


Bunların dışında audio sorunlarına neden olabilecek noktalar:

- Acoustic echo cancellation, AEC/EC, gibi teknolojiler bazen sorunlu olabilirler. En azından test amaçlı bunlar disable edilebilirler.

- Ses sorunu ile bir yazılım eşlenebiliyorsa ve özellikle bu konfigürayon örneğin XP de sorunsuz çalışıp 7 de sorunlu ise, sorunun kaynağı yazılımın eski API leri kullanıyor olması olabilir. Burada o zaman native core API lere, Windows Audio Session API lere geçilmesi şarttır:
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/dd371455(v=vs.85).aspx

- Sorun bir başka sorunun semptomu da olabilir. Yani altta yatan bir performans sorunu olabilir. Bu örneğin networksel de olabilir, makinenin kendisinde başka bir sorun da olabilir. Burada örneğin performans monitörü ile kısa intervalli veri toplayıp sorun oluştuktan sonra logu incelemek mantıklı olabilir. Yada sorun anından bir network trace de yardımcı olabilir.


En geç ama sorun çözülmediğinde sorunu tanılayabilmek en önemli noktadır. Audio un altında çok üreticinin katkıda bulundukları karışık bir yapı vardır. Burada sorunu doğru kestirebilmek çok zaman kazandırabilir. Ama yine de tanımlamaya tam güvenmeden ilgili olabilecek bütün etkenleri yukarıdaki noktaların özeti ile kaldırmak mantıklıdır.

- Ses sorunu tam olarak ne? Yani ne yaparken, ne zaman tam olarak ne oluyor. Ses gitmiyor mu ya da gelmiyor mu? Komple mi kayboluyor? Belki de aralıklı gidip geliyor mu?

- Hangi yazılımlarla sorun oluyor? Ve bunlarda ne yaparken oluyor?

- Hangi donanım ile oluyor? Sorun sadece USB de mi oluşuyor ya da seskartının audio portlarını kullanınca da oluyor mu? Aynı tür makinede veya kullaklıkla veya ses kartı ile oluyor olabilir mi?

- Sorunun lokal veya network üzerinden işlem yaparken oluşup oluşmadığını teyit etmek de mantıklı olacaktır.

- Sorunu gidermek için ne yapılıyor? Örneğin Windows Audio veya farklı bir üreticinin ses ile ilgili servisini tekrar başlatmak yardımcı oluyor mu? Kullanılıyorsa, usb aygıtı çıkarıp takmak yardımcı olabilir.
Control Panel\Sound dan playback devices veya recording devices dan aygıtı disable/enable etmek de yardımcı olabilir.Başar Güner
Sr. Support Engineer, Microsoft

http://www.microsoft.com/surface/en/us/default.aspx

Comments
  • windows 8 icin yokmu ya

Your comment has been posted.   Close
Thank you, your comment requires moderation so it may take a while to appear.   Close
Leave a Comment