Merhaba,

Bir Windows işletim sistemine bir kullanıcı ile ilk defa logon olduğunuzda, yani diğer bir deyişle o işletim sistemi üzerinde logon olan kullanıcının profili daha önce oluşturulmamışsa (tabii roaming profile kullanıcılarını buna katmıyoruz), işletim sistemi üzerinde bulunan default profile kullanılarak kullanıcının profili oluşturulur. Bu yeni oluşturulan profil üzerinde bazı ayarların önceden tanımlı olmasını isteyebilirsiniz. Örneğin bir dosya tipini belirli bir program ile açmak olabilir. Bir diğer ihtiyaç ise Roaming profile kullanıcılarının logon olduğu işletim sistemlerinde yaptıkları bazı değişikliklerin profile ile birlikte taşınmaması. Örneğin, yine dosya tipi ile ilgili örnek vereceğim, bir dosya tipinin farklı bir program ile açılmasını sağladınız. Kullanıcı logoff olduğunda Roaming profile bilgisi, profilin tutulduğu sunucuya kopyalandı. Eğer logoff olduğumuz sunucuda profillerin silinmesi için bir policy’si bulunuyorsa, genellikle Terminal Server’lar üzerinde bu tercih edilir, kullanıcı o sunucuya tekrar logon olduğunda file association tanımı kaybolacaktır. Bunun nedeni, File association tanımlarının tutulduğu HKEY_CLASSES_ROOT hive’ının %userprofile%\Appdata\Local altında bulunan usrclass.dat ile yüklenmesi ve bu dosyanın logoff sonrası roaming profile ile birlikte kopyalanmamasıdır. Bu nedenle siz Roaming profile ile logon olduğunuzda, usrclass.dat dosyası logon olduğunuz sunucu üzerindeki Default Profile’a ait Appdata\Local klasöründen kopyalanmaktadır. Dilerseniz ExcludeProfileDirs registry anahtarında bir değişiklik yaparak kopyalanmasını sağlayabilirsiniz ancak bu yazının amacı diğer opsiyon yani default profile’ın kişiselleştirilmesidir.

Default profile ile logon olup değişikleri yapmak mümkün olmadığından bunun için farklı bir yöntem izlememiz gerekecek. Bunun için test amaçlı kullanıcığımız bir şablon Windows kurulumuna ihtiyacımız vardır. Ben örneğimi Windows Server 2008 R2 referans alarak veriyorum, siz Windows 7 üzerinde de uygulayabilirsiniz.

 1. Öncelikle Windows Server 2008 R2 için image dosyasına ihtiyacınız olacak. Bu image dosyasını DVD/ISO içerisinden “source” klasörü altında bulabilirsiniz.
 2. Şablon olarak kullanacığımız Windows kurulumunda (Virtual ortamda olabilir) unattend.xml kullanarak sistemi sysprep’leyebiliriz. Burada ki amacımız sysprep işlemi sırasında CopyProfile yöntemiyle makinada logon olan kullanıcıya ait tüm profil bilgisini Default Profile’a yazmaktır.
 3. Bunun için önemli olan şablon olarak kullanacağımız sistemde sadece bir kullanıcı olması ve o kullanıcının (tercihen administrator) üzerinde değişikliklerin yapılıp sysprep yapılması gerekmektedir.
 4. Şablon olarak kullanacağımız kurulum üzerinde dosya tiplerini değiştirmeyi planladığınız programların yüklü olması gerekmektedir.
 5. Yine şablon olarak kullanacağımız sistemin WORKGROUP olarak çalışması ve sadece bir profile olmasıni öneririm.
 6. Bunun için administrator ile logon olduktan sonra Control Panel > User Accounts > User Accounts > Configure advanced user profile properties altında Administrator (ve Default profile) dışında, eğer varsa, tüm profilleri silelim.
 7. DVD/ISO’da bulunan /sources/install.wim dosyasını Sysprep yapacağımız sunucu üzerine kopyalayalım. Örnek: C:\Sources\Install.wim
 8. Aşağıdaki kodu kullanarak bir XML dosyasını taratıp, adını unattend.xml olarak verebilirsiniz.
 9. Eğer yukarıda belirttiğimden farklı bir path yazdıysanız, xml dosyasında ki satırı düzenlemek gerekecektir. Install.wim’den sonraki komutlar aynen görüldüğü gibidir.
  1. <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
   -<unattend xmlns="urn:schemas-microsoft-com:unattend">
       -<settings pass="specialize">
           -<component language="neutral" xmlns:xsi="
   http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" versionScope="nonSxS" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" processorArchitecture="x86" name="Microsoft-Windows-Shell-Setup">
               <CopyProfile>true</CopyProfile>
           </component>
       </settings>
   <cpi:offlineImage xmlns:cpi="urn:schemas-microsoft-com:cpi" cpi:source="wim:C:\Sources\install.wim#Windows Server 2008 R2 SERVERENTERPRISE"/> </unattend>

 10. Administrator ile açacağımız bir komut isteminde sysprep komutunu çalıştırabiliriz:
  • %systemroot%\system32\sysprep\sysprep.exe /oobe /reboot /generalize /unattend:c:\sources\unattend.xml
 11. Sysprep sonrası profilin kopyalandığından emin olmak için %systemroot%\panther\unattendgc\setupact.log dosyasında şu satırlara bakabilirsiniz:
  1. [shell unattend] CopyProfileDirectory from C:\Users\Administrator succeeded.
   [shell unattend] CopyProfile succeeded.

 12. Sonrasında hedef sunucu üzerinden Default Profile klasörü (C:\Users) içeriğini tamamen silip, sysprep’lediğimiz diğer sunucunun üzerinden kopyalayabilirsiniz. Dikkat! Gizli ve/veya sistem dosyalarının görülebilir olduğundan emin olmanız gerekiyor.
 13. Sonrasında hedef sunucu üzerinde profili henüz yaratılmamış bir kullanıcı ile logon olup, deneyebilirsiniz.

 

Okan ÇETİNİM