Merhaba,

Çok sık karşılaşılmayan ama zamanla her sistemde ortaya çıkabilecek ve nedeni kolay kolay bulunamayacak bir cluster kurulum hatası hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum. Yeni projeler, ya da yeni istekler geldikçe ortamlarımızda yeni cluster sistemleri kuruyoruz. Çoğu kişinin devamlı yaptığı bu işlem aslında büyük bir projenin ilk adımı olabiliyor. Yine 2 node’lu bir Windows Server 2008 R2 cluster bir ortam oluşturulması ve istendi, gerekli komponentleri kurduk, validation raporlarını kontrol ettik herhangi bir sorun görünmüyor, donanımı da zaten tanıyoruz daha önce bir çok kere bu işlem yapıldı ve cluster’ı yapılandırmaya başladık. “Create cluster” dedik, node’larımızı seçtik ve kurulum başladı. Ama o da ne? Karşımıza aşağıdaki hata geldi:

An error occurred while creating the cluster.

An error occurred creating cluster "xxxxx".

The parameter is incorrect

Unable to successfully cleanup.

image

Çok fazla bilgi yok, “View Report…” a bastık ve aşağıdaki gibi bir bilgi geldi:

image

Buradan da çok fazla bilgi edinemedik. Node’un birinde “cluster log /g” komutunu çalıştırdık, “cluster.log” dosyalarını inceledik, “Event Viewer” ı inceledik. Bazı hatalar var ama hiç birisi bu duruma çare olmadı.

Bu cluster name için yeni yarattığımız obje üzerinde cluster’ın 2 node’u için de “Full Control” hakkı verdik hala aynı hatayı alıyoruz.

İşte bu noktada genelde gözden kaçan ve bu gibi durumlarda hiç aklımıza gelmeyen bir limitasyona takılıyoruz demektir:

Maximum number of ACEs in an ACL
http://support.microsoft.com/kb/166348/en-us

Bu durumda her iki node üzerinde de clean up işlemini (cluster node computername /forcecleanup) yapıp, Active Directory Users and Computers snap-in’ini açıyoruz:

- Burada kuracağımız cluster name için önceden yaratılmış bir CNO (Computer Name Object) varsa onu siliyoruz.

- Yeni bir CNO yaratıyoruz.

- Yeni yarattığımız computer objesini disable ediyoruz.

- Bu cluster name için yeni yarattığımız obje üzerinde cluster’ın 2 node’u için de “Full Control” hakkı veriyoruz.

Buraya kadar normal ama bunu yaparken “Security” tab’ında dikkatimizi bir şey çekiyor olmalı, buradaki ACL (Access Control List) biraz uzun mu?

İşte burada yukarıdaki makale devreye giriyor, ACL (Access Control List) içerisindeki ACE (Access Control Entry) lerin bir limiti var. Bu objeyi yarattığımız OU ile de ilgili olabilir ya da daha üst seviyeden inherit eden haklar dolayısı ile bu liste, bu objenin gerçekten ihtiyacı olmadığı ACE’lere sahip olabilir, bunun için:

- Cluster name için olan computer objesinin özelliklerindeki “Security” tab’inda “Advanced” tuşuna basalım ve “include inheritable permissions from this object's parents” seçeneğinin işaretini kaldıralım.

- OK tuşuna bastığımızda bir onay penceresi gelecek ve “Remove” tuşuna bastığımızda artık o uzun listenin olmadığını göreceğiz. Burada bütün node’ların ve “self” objesinin “full control” hakkı olduğundan emin olalım ve yoksa bunları tekrar ekleyelim.

Artık her zaman yaptığımız gibi cluster kurulumumuzu sorunsuz tamamlayabiliriz.

Ozan Köksal